Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zrobić kreatywne zdjęcie smartfonem? Kilka prostych sztuczek

2023-12-07

Lubisz robić zdjęcia? Chcesz, żeby twoja fotografia była kreatywna i przyciągała wzrok oglądających? Skorzystaj z kilku porad. Weź telefon do ręki i działaj!

Nie masz profesjonalnego aparatu fotograficznego, a chcesz zaskoczyć swoich znajomych interesującymi zdjęciami? Nie chcesz kupować drogich obiektywów i innych profesjonalnych sprzętów fotograficznych do swojego smartfona? Masz w planach robienie zdjęć lepszych technicznie, ciekawszych i pomysłowych? Zanim rozpoczniesz proces twórczy przygotuj się do zdjęć. Jak każdy artysta musisz znać podstawy rzemiosła.

 

Na początku koniecznie zastosuj się do paru podstawowych porad praktyka:

 • wyczyść obiektyw swojego smartfona, aby zdjęcia były ostre i nierozmazane,
 • włącz funkcję siatki w swoim telefonie, co pozwoli robić proste zdjęcia i stosować się do zasad poprawnej kompozycji,
 • jeśli chcesz mieć super ostre punkty na zdjęciu, kliknij na ekranie smartfona miejsce, w którym tą ostrość chcesz uzyskać,
 • zbliż się do fotografowanego obiektu zamiast korzystać z zooma. Podczas powiększenia nie będziesz miał widocznych pikseli ani nieostrości,
 • staraj się nie używać lampy błyskowej smartfona. Szukaj miejsc z dobrym oświetleniem naturalnym, a twoje ujęcia nie będą płaskie z nienaturalnymi kolorami. Pozwoli ci to uniknąć czerwonych oczu fotografowanego modela,
 • nie kręć się, nie ruszaj aparatem szczególnie podczas sesji w trudnych warunkach oświetleniowych. Da ci to większą szansę na poprawne, nierozmyte zdjęcia.

 

Kiedy już spełnisz tych kilka warunków, przystąp (bez kompleksów) do robienia zdjęć. Eksperymentuj! Nie bój się poszukiwać i próbować różnych sztuczek fotograficznych. Pamiętaj, że twoim atutem jest fotografowanie smartfonem, bo najlepszy aparat to ten, który masz pod ręką.

 

Jak uzyskać ciekawe efekty na zdjęciach bez dodatkowego sprzętu fotograficznego?

Zaczynając swoją przygodę z fotografią, mamy pokusę, żeby wyposażyć się w sprzęt, który – jak obiecują reklamy – wzbogaci nasz warsztat fotograficzny i będzie gwarancją ciekawych i profesjonalnych zdjęć. Zestawy dodatkowych obiektywów, soczewki, filtry fotograficzne w różnych kolorach, lampy Led, blendy fotograficzne, soczewki do fotografii makro, statywy, stabilizatory i inne niezwykle potrzebne dodatki można kupić w sklepie i mogą ci się przydać, ale… 

Może spróbuj sam, na drodze eksperymentu wykorzystać sprzęty, które masz pod ręką, aby twoje zdjęcia stały się wyjątkowe. Polecam! Bo to jest bardzo przyjemna i satysfakcjonująca zabawa.

 

Kolorowe filtry i inne przeszkadzacze, które uatrakcyjnią wasze portrety

 • Zamiast kupować drogie pryzmaty, poszukaj w domu kryształowych zawieszek, szklanych przeźroczystych pojemników o ciekawych wzorach. Przyłóż do nich pod różnym kontem obiektyw smartfona. Szukaj ciekawych załamań światła i kadrów przez te obiekty.
 • Skorzystaj z płyty cd i latarki. W zaciemnionym pomieszczeniu skieruj strumień światła latarki na płytę, a twarz modela oświetlą kolorowe, tęczowe blinki,
 • Do obiektywu smartfona przyłóż zaświecone lampki choinkowe. Pokręć nimi, odsuń od obiektywu, a efekt cię zaskoczy pozytywnie, możesz spróbować także zbliżyć do telefonu kwiaty, liście, trawy. Staną się pięknym rozmytym elementów wykonywanego przez ciebie portretu
 • Spróbuj zrobić zdjęcie przez kolorowe folie, które możesz kupić w sklepie papierniczym albo przez przeźroczysta folię spożywczą, przez zrobiony w niej otwór. Efekt kolorowego nietypowego rozmycia gwarantowany.

 

Ciekawe światło do zdjęć

 • Napełnij butelkę plastikową wodą i poświeć na nią światłem z latarki lub innego smartfona. Niesamowite światła skieruj na fotografowany obiekt lub pozującą osobę.
 • Wytnij ciekawe wzory w kartce papieru lub kartonie. Puść wodzę fantazji. Eksperymentuj z wielkością i ilością wyciętych elementów. W ciemnym pomieszczeniu przyłóż tą kartkę do latarki i skieruj strumień światła na modela.

 • Postaw pozującą ci osobę w ciemnym pomieszczeniu na jednolitym tle. Jeżeli posiadasz rzutnik, puść wybrany obraz z komputera na jasno ubranego modela. Niesamowity efekt cię zaskoczy.

 

Odbicia inaczej

Znajdź kałużę, zbiornik wody, blat szklanego stolika albo użyj do tego ułożonego równolegle do podłoża lustra. Obróć telefon i przyłóż obiektyw do lustra wody. Możesz spróbować wykonać ten trick korzystając z wyłączonego telefonu kolegi. Poszukaj ciekawego kadru.

 

Softboxy, blendy, statywy

 • Statyw konieczny do ustabilizowania aparatu? Zrób go z ramienia kolegi, przyciskając łokcie do swojego ciała albo stawiając lub opierając aparat o słup, ścianę i inne stabilnie stojące sprzęty.
 • Blendę, którą doświetlisz fotografowany obiekt, zmniejszając przy tym cienie, możesz zrobić z kartonu białego papieru, srebrnej folii spożywczej albo koca ratunkowego NRC.
 • Softbox łagodzący i zmiękczający światło lampy i doświetlającej zdjęcia, łatwo wykonać samemu z papieru śniadaniowego, białej kalki lub jednorazowej reklamówki w kolorze mlecznym.

 

Zdjęcia przez szybę

Ustaw fotografowaną osobę po drugiej stronie szyby, którą możesz zwilżyć kroplami wody ze spryskiwacza. Ustaw ostrość w aparacie smartfona na oko modelki. Pilnuj, żeby w szybie nie pojawiły się niechciane odbicia. Możesz do tego efektu wykorzystać witryny sklepowe albo okna kawiarni. Możliwości masz nieograniczone.

 

Pamiętaj, że nawet najlepsi fotografowie uczą się i eksperymentują przez całe swoje artystyczne życie. Ćwicz, próbuj, powtarzaj próby i poszukuj. I pamiętaj, że trening czyni mistrza. A zdjęcia nie robi tylko aparat, ale przede wszystkim człowiek. Powodzenia!

 

Autor: Beata Smutek, Hufiec Pracy w Kędzierzynie-Koźlu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron