Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Karnawał dawniej i dziś

2023-01-13

Karnawał to jeden z ciekawszych okresów w roku – czas tańców, hulańców i swawoli.* Powinien być atrakcyjny dla młodzieży. Czy jednak tak jest? Jak obchodzono go kiedyś, a jak to wygląda dziś?

Karnawał, zwany inaczej zapustami, to czas balów i zabaw. Nazwa wywodzi się od włoskiego słowa carnevale. Zaczyna się w święto Trzech Króli, a kończy w Środę Popielcową, która jest początkiem postu. I właśnie do tego okresu nawiązuje nazwa, pochodząca z łacińskiego słowa caro, vale – żegnaj mięso.

 

Jak wiadomo post to okres wyrzeczeń, ale przed przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych należy się intensywnie wybawić.

 

Karnawał w Polsce

Tradycyjny karnawał kojarzy się przede wszystkim z balami przebierańców oraz maskaradami. To ok. półtora miesiąca wyjątkowo barwnych parad i pochodów w efektownych strojach. W starodawnej Polsce organizowano wielkie uczty, ponieważ następujący po karnawale okres Wielkiego Postu zobowiązywał do niejedzenia mięsa i wstrzemięźliwości od hucznych zabaw. Był to czas biesiad przy suto zastawionych stołach. Stąd też przysłowie: ”Jak tłuste zapusty, to dom może być pusty.” Oznaczało ono, że po obfitym jedzeniu i piciu, w domu zostawało mało żywności.

 

Jeszcze kilka lat temu bale kostiumowe cieszyły się dość dużym zainteresowaniem. Obecnie jednak najchętniej w imprezach karnawałowych uczestniczą dzieci w wieku przedszkolnym. Po wejściu w Nowy Rok oczekują na zabawę, podczas której będą mogły przebrać się za wybrane przez siebie postacie. To właśnie przedszkolaki stanowią najliczniejszą grupę osób obchodzących karnawał. Młodzież szkolna jest już mniej skora do przebieranek. Im starsza osoba, tym słabiej wypada w statystykach. Obecnie nieliczna grupa dorosłych Polaków korzysta z balów karnawałowych w restauracjach. Nawet jeśli bierze w nich udział, to poprzestaje raczej na eleganckim stroju bez specjalnego przebierania.

 

Karnawał na świecie

Słowo karnawał przywodzi na myśl od razu ten najbardziej rozpoznawalny – karnawał w Rio de Janeiro. Huczne, przygotowane z wielką pompą kolorowe, piękne widowisko pełne przebierańców i tancerzy na sambodromach oraz ulicach poruszających się w rytmie samby.

 

Innym znanym, a zarazem największym w Europie, jest karnawał w Wenecji.  Na pewno kojarzycie najsłynniejsze na świecie maski weneckie. Ubierane są one właśnie w nowym roku w okresie karnawału. Oprócz nich w trakcie weneckich pochodów zauważalni są przebierańcy w strojach sprzed kilku epok. Taki typowo obchodzony karnawał to inny wymiar świętowania i uciechy z widowiskowej zabawy.

 

Co na to współczesna młodzież?

Obecnie zacierają się okresy nakazane religią, ale jeszcze kilkanaście lat temu bardzo się ich przestrzegało. Zabawy w adwencie lub poście były nie do pomyślenia. Aktualnie nastolatkowie i ich rodzice podchodzą do tych spraw bardziej liberalnie. Młodzież, nie zważając na dany okres, imprezuje przez cały rok w każdym dogodnym momencie, więc karnawał nie jest dla nich szczególnie wyjątkowym czasem.

 

Autor: Marta Halicka

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawa%C5%82

 

*Nawiązanie do ballady „Pani Twardowska” A. Mickiewicza


Widok zawartości stron Widok zawartości stron