Wydawca treści
Murale – forma sztuki czy kicz?
2019-10-10
Moje miasto, moje miejsce, moja mała ojczyzna. Z jednej strony gwarne, nowoczesne, zielone i zadbane. Z drugiej szare, odrapane, z dziurami w jezdni i chodniku, o które potykam się od lat. W tej szarej codzienności nagły wybuch koloru: mural!
W ostatnich latach obrazy na ścianach i murach coraz częściej wpisują się w obraz polskich miast. To nie są już zwykłe, nabazgrane sprayem napisy, wulgaryzmy czy ksywki miejskich graficiarzy, chcących tylko zamanifestować swoja obecność kolejnymi „wrzutkami” na ścianę czy „wlepkami” w środkach komunikacji miejskiej. Murale są dopracowane, czasem nieoczywiste, skłaniają do myślenia, sprawiają, że zwalniamy w codziennej gonitwie.
Street art
Mural wpisuje się w nurt tzw. street artu, czyli sztuki ulicznej. Twórcy obrazów ściennych coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w kulturze miejskiej. Za najbardziej znanego na świecie artystę w tej dziedzinie uważa się Banksy’ego, który nie ujawnia swojej tożsamości od lat. Nikt nie wie, jak naprawdę się nazywa, jak wygląda, ile ma lat i skąd pochodzi. Aura tajemniczości wokół jego osoby powoduje, że cały świat z niecierpliwością czeka na jego kolejne prace.
Przekaz
Twórcy street artu niezależnie od tego, skąd pochodzą, gdzie mieszkają, niezależnie od ich wieku, pochodzenia czy stanu portfela, starają się poprzez swoja twórczość dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Przekrój tematów ich prac jest bardzo szeroki: od działalności ekologicznej, poprzez zaniechanie konfliktów zbrojnych i łamania praw człowieka, lokalny patriotyzm, historię... Ale przede wszystkim chcą zwrócić uwagę na społeczeństwo żyjące w pędzie i zatracające się w chęci posiadania.
Chwila refleksji
Murale nie są dziełami trwałymi. Nikt ich nie konserwuje, a wystawione na działanie warunków atmosferycznych z czasem bledną, ustępując miejsca nowym dziełom. Mimo to, powodują, że zdejmujemy nogę z pedału gazu, jadąc przez miasto, odwracamy głowę siedząc w tramwaju lub też przystajemy, próbując objąć całość przy robieniu zdjęcia telefonem w trakcie kolejnej pieszej wędrówki po mieście.
Autor: Kornelia Dawid, wychowawca 16-7 Hufca Pracy w Szczecinie
Fot.: Zdjęcie poglądowe, StockSnap
Źródła:
https://gs24.pl/street-art-w-szczecinie-murale-lumpa-bija-w-szarosc/ar/5460014 - 11.09.2019r.
https://culture.pl/pl/artykul/polska-muralem-stoi - 11.09.2019r.
https://www.morizon.pl/blog/wyniesc-sztuke-na-ulice-historia-murali/ - 11.09.2019r.
https://www.rp.pl/Sztuka/181009444-Banksy-Kim-jest-artysta-ktory-chce-niszczyc-swoje-prace.html -11.09.2019r.
https://radioszczecin.pl/1,388924,mural-za-muralem-w-szczecinie-przybywa-sztuki-ul – 11.09.2019r.
https://www.urbanforms.org/assets/Uploads/Raport-Off-Galeria.pdf - 11.09.2019r.
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024