Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Patent żeglarski – jak go zdobyć?

2019-06-17

Zbliżają się kolejne wakacje, a to najlepszy czas do przeżycia doskonałej przygody pod żaglami. Nasz kraj obfituje w jeziora, zalewy i rzeki umożliwiające rekreacyjne pływanie jachtem. Jakie należy zdobyć uprawnienia i jak zacząć spełniać marzenia o wyruszeniu w rejs?

Uprawnienia żeglarza jachtowego

Zgodnie z polskim prawem do prowadzenia jachtów żaglowych po jeziorach, zalewach
i rzekach potrzebny jest patent żeglarza jachtowego. Jego zdobycie, wbrew obiegowej opinii, nie jest trudne, a jedyne wymaganie konieczne do jego otrzymania, to wiek powyżej 14 lat oraz pozytywne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

W odróżnieniu od egzaminów na prawo jazdy, przed podejściem do egzaminu na patent żeglarski nie ma konieczności ukończenia kursu przygotowawczego. Nie ma też ściśle określonej ilości godzin, jakie powinniśmy wcześniej spędzić „pod żaglami”. Odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę i umiejętności zdobyć możemy więc ucząc się od rodziców czy znajomych. Aby zdać egzamin nie trzeba być doświadczonym „wilkiem morskim”, a sprawdzana wiedza dotyczy podstaw, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie pływać po wodach śródlądowych i morskich w strefie do 2 mil morskich od brzegu.

Gdzie zdać egzamin?

Do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to wzięcie udziału w jednym z kursów żeglarskich organizowanych w całym kraju. Od absolutnych podstaw nauczymy się na nim wszystkiego co niezbędne do zdania egzaminu. Kwestie formalne zostaną załatwione przez organizatora, a my po 7-14 dniach kursu, w zależności od jego intensywności, podejdziemy do egzaminu. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób nie mających dotychczas większego doświadczenia w żeglowaniu.

Osoby mające wcześniej styczność z żeglarstwem mogą samodzielnie przystąpić do egzaminu. Aby to zrobić, należy zgłosić się do najbliższego oddziału Polskiego Związku Żeglarskiego. Terminy oraz szczegóły dotyczące terminów egzaminów i opłat egzaminacyjnych dostępne są na jego stronie internetowej. Znaleźć można tam też bazę pytań pomocną w przygotowaniach do testu teoretycznego.

Autor: Micha Komła


Widok zawartości stron Widok zawartości stron