Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Praca na morzu - czy zawód marynarza jest trudny?

Dużo podróżuje, odwiedza ciekawe miejsca i jeszcze otrzymuje za to wynagrodzenie. Zawód idealny? Sprawdź jak naprawdę wygląda praca marynarza.

praca-na-morzu-1160.jpg

Na pierwszy rzut oka praca marynarza nie ma żadnych wad. Zawód daje nam wiele możliwości, takich jak na przykład podróżowanie i okrywanie nowych portów. Do tego mundur, piękny i elegancki, na lądzie noszony z dumą przez każdego marynarza. Jednak jest to ciężki zawód, ponieważ trzeba być przygotowanym na długą i częstą rozłąkę z rodziną, przyjaciółmi. Nie każdy jest w stanie żyć z daleka od swoich bliskich.

Jak zostać marynarzem?

Jeżeli poważnie rozważasz zostanie wilkiem morskim, dobrze jest zacząć kształcenie w tym kierunku już w szkole średniej. W Polsce znajdziesz Zespoły Szkół Morskich między innymi w Darłowie, Kołobrzegu czy Świnoujściu. Kolejnym etapem edukacji są uczelnie wyższe, po ukończeniu których uzyskasz tytuł młodszego oficera. Najbardziej prestiżowe uczelnie to Akademia Morska w Gdyni i Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie. Ważne jest również odbywanie staży, które wpływają na nasze doświadczenie, a to z kolei na wysokość pensji. Wynagrodzenie jest kuszące, w zależności od naszych kwalifikacji możemy zarobić od 6 000 do 10 000 zł brutto miesięcznie.

Język marynarzy.

Słyszeliście o tym, że Eskimosi mają kilkaset różnych słów określających śnieg? Ludzie, którzy pracują na morzu również posługują się swoją gwarą, językiem wykształconym przez lata często niezrozumiałym dla zwykłego „szczura lądowego". W przypadku marynarzy, to „sznur" ma wiele znaczeń. Wszystko ze względu na to, że jest ich wiele, a każdy używa się w innych warunkach, topologia słowa „sznur" jest rozległa. Konieczna jest również znajomość języka angielskiego, tak zwany Maritime English.

Zagrożenia?

Niestety ten zawód nie należy do bezpiecznych i wiąże się dużym ryzykiem. Przede wszystkim podczas służby może dojść do wielu urazów ciała, które w niektórych przypadkach prowadzą nawet do śmierci. Na statkach czyha wiele niebezpieczeństw, takich jak: poślizgnięcie na pokładzie, często kończące się wypadnięciem za burtę, zaplątanie w liny, urazy powstałe przez zsunięcie się olinowania. Musimy pamiętać, że rany powstałe na morzu goją się gorzej niż na lądzie, przez wilgotne powietrze. Innym zagrożeniem są też piraci, którzy po dzisiejsze czasy napadają na statki.

 

 

Autor: Marta Maternia, Lubuska WK OHP

Źródła:

http://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/transport-spedycja/marynarz_pr-1042.html

http://www.entertheroom.pl/style/4654-zawod-marynarz

http://www.yachtdelivery.pl/przesady-zeglarskie/

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron