Wydawca treści
Praca tymczasowa - przymus czy zdobywanie kwalifikacji zawodowych?
2024-01-23
Przy wyborze pierwszej pracy może być ci trudno zweryfikować, co daje ci największą satysfakcję, a jakiego zawodu nigdy w życiu nie chciałbyś wykonywać. Jeśli pierwsze kroki na rynku pracy jeszcze przed tobą, dobrym rozwiązaniem może być praca tymczasowa. To przymus czy szansa na zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych? Sprawdź, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę.
Co warto wiedzieć o pracy tymczasowej?
Warunki zawierania umowy o pracę tymczasową określa ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. To agencja pracy tymczasowej jest pośrednikiem w zatrudnianiu pracownika do pracy tymczasowej. Jej głównym zadaniem jest pomoc pracodawcy użytkownikowi w znalezieniu odpowiedniej osoby do wykonania konkretnego zadania.
Kim są pracodawca użytkownik i agencja pracy tymczasowej?
Pracodawca użytkownik ustala i kontroluje zadania zlecone pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej.
Agencja pracy tymczasowej to instytucja, która formalnie jest pracodawcą. Zawiera umowę z pracownikiem tymczasowym na okres maksymalnie 18 miesięcy i kieruje go do wykonywania pracy u pracodawcy użytkownika. Może być to umowa o pracę tymczasową, ale przepisy umożliwiają też zawarcie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia. Zanim podpiszesz taką umowę, sprawdź czy agencja ma aktualny wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
Agencje mają różnorodne oferty pracy i zazwyczaj specjalizują się w jednej dziedzinie – np. praca biurowa, budownictwo, sprzątanie, gastronomia itp. To dodatkowy plus jeśli nie masz sprecyzowanej ścieżki zawodowej.
Praca tymczasowa to dobry pomysł nie tylko wtedy, gdy szukasz pierwszej pracy. Często taki rodzaj zatrudnienia wybierają osoby, które chcą zmienić pracę, wyjechać do pracy za granicę lub te, które chcą powrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie. Ten rodzaj pracy ma swoje plusy i minusy.
Zalety pracy tymczasowej:
- nie musisz mieć wysokich kwalifikacji lub posiadać specjalnych uprawnień,
- masz elastyczny grafik pracy,
- przysługuje ci prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 dni za każdy przepracowany miesiąc,
- może być szansą na znalezienie stałego zatrudnienia.
Jakie są wady pracy tymczasowej?
- często zlecona praca jest poza miejscem zamieszkania,
- może być ci trudno ją wykonywać, jeśli jesteś typem osoby, która nie lubi zmian,
- brak stałego zatrudnienia i związanego z tym odpowiedniego zaplecza socjalnego.
Praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy np. nie możesz znaleźć stałej pracy. Z pewnością pomoże ci zdobyć nowe umiejętności, a gdy zajdzie taka potrzeba, zapełni lukę w zatrudnieniu.
Autor: Joanna Bogucka
Źródła:
https://www.prawo.pl/kadry/praca-tymczasowa-zalety-i-wady,277402.html
https://folga.com.pl/blog/czym-jest-praca-tymczasowa-i-jakie-sa-jej-zalety/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024