Wydawca treści
Praca w budownictwie – czy to dobry wybór?
2019-08-20
Jakie zawody są gwarancją przyszłej pracy? W jakim zawodzie będę mógł stale się rozwijać? Przed takimi dylematami znajduje się wiele młodych osób będących u progu wyboru kierunku kształcenia. Grupą zawodów gwarantującą przyszłą pracę oraz stopniowy rozwój są zawody związane z szeroko pojętym sektorem budownictwa.
Murarz, tynkarz, dekarz, posadzkarz, hydraulik czy elektryk, to tylko niektóre zawody
z sektora budownictwa, w których potencjalnie można podjąć pracę.
Specjalizacje te cechuje dokładność, cierpliwość, systematyczność oraz niewątpliwie konieczność znacznego wysiłku fizycznego. Ponadto z powodu ciągłego rozwoju nowych technologii budowlanych pracownicy tego sektora muszą także poszerzać swoją wiedzę i rozwijać się zawodowo. Zachętą do pracy w budownictwie są również satysfakcjonujące wynagrodzenia.
Dlaczego budownictwo?
Zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności w zawodach związanych z budownictwem nie wymaga specjalistycznego kształcenia. Wystarczy ukończenie szkoły branżowej w wybranym przez siebie zawodzie. Alternatywą jest także ukończenia szkolenia specjalistycznego i zdanie egzaminu zawodowego. Znacznym ułatwieniem w zdobyciu kwalifikacji jest fakt, że spora część szkoleń zawodowych jest w całości finansowana przez różne instytucje, także OHP.
Brak fachowych umiejętności i doświadczenia zawodowego można wyeliminować poprzez udział w praktykach i stażach zawodowych. Firmy budowlane chętnie zatrudniają stażystów w celu przyuczenia do pracy w danym zawodzie.
Zawody z sektora budowlanego wymagają od przyszłego pracownika stopniowego i ciągłego doskonalenia. Poznawanie nowych technologii budowlanych oraz znajomość czytania rysunku technicznego to tylko podstawowe umiejętności, jakie musi posiadać przyszły specjalista z tego zakresu. Dlatego też pracując w danym zawodzie, firma inwestuje
w swojego pracownika, wysyłając go na specjalistyczne kursy i szkolenia w celu nabycia nowych kwalifikacji.
Przyszłość
Ciągły rozwój budownictwa, zwłaszcza mieszkaniowego, gwarantuje stabilne zatrudnienie dla osób pracujących w tej branży. Stałe zapotrzebowanie na fachowców budowlanych jest elementem niezmiennym w gospodarce każdego kraju, a obecny rynek pracy jest nastawiony na specjalistów, dlatego też pracownicy budowlani nie muszą martwić się o stabilność swojego zatrudnienia.
Pracując w zawodach związanych z budownictwem, nie tylko otrzymujemy satysfakcjonujące wynagrodzenie, ale także stabilność naszej pracy oraz stopniowe poszerzanie swoich umiejętności zawodowych.
Autor tekstu: Bartosz Stec, pośrednik pracy w PPP w Strzyżowie.
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024