Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym

2024-08-01

Pracodawca, który chce rozwiązać umowę z pracownikiem młodocianym, musi przestrzegać przepisów prawa pracy. To one określają, kiedy i na jakich zasadach, można rozwiązać umowę z młodocianym. Co warto wiedzieć, i o czym pamiętać, gdy pracodawca zdecyduje się rozwiązać umowę? Odpowiedź w tekście.

Czy można zwolnić pracownika młodocianego?

Dział IX Kodeksu pracy ściśle określa możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem młodocianym. Poszczególne artykuły powyższej ustawy opisują, na jakich zasadach można rozwiązać umowę. Ważne jest to, że rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem dotyczy tylko pracodawcy. Pracownik może w każdej chwili, nawet bez podania przyczyny, rozwiązać umowę z pracodawcą.  

 

Rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego - za wypowiedzeniem

Art. 196 Kodeksu pracy wskazuje sytuacje, w których można rozwiązać umowę o przygotowanie zawodowe.

Umowa może być rozwiązana wyłącznie gdy:

  • młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  • została ogłoszona upadłość lub likwidacja pracodawcy,
  • niemożliwa jest kontynuacja przygotowania zawodowego po reorganizacji zakładu pracy,
  • stwierdzono nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Dodatkowo pracodawca powinien zawiadomić opiekuna lub przedstawiciela ustawowego młodocianego, szkołę, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik. Wszystko po to, by młoda osoba mogła kontynuować naukę w wybranym lub pokrewnym zawodzie.

 

Rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego - bez wypowiedzenia

Zdarzają się też wyjątkowe sytuacje, w których pracodawca jest zmuszony zakończyć współpracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Taka sytuacja jest możliwa, jeśli młodociany:

  • ciężko naruszy podstawowe obowiązki pracownicze (np. zakłóca porządek w miejscu pracy, opuszcza miejsce pracy bez usprawiedliwienia),
  • popełni w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Dopuszczalne jest też zakończenie umowy bez jej wypowiedzenia gdy pracownik młodociany nie jest zdolny do pracy i nie zjawia się w niej przez dłuższy czas z powodu np. choroby.

 

Kiedy umowa o pracę wygasa?

Umowa o pracę zawarta w celu przygotowania zawodowego wygasa:

  • z dniem śmierci młodocianego pracownika,
  • z dniem śmierci pracodawcy, z zastrzeżeniem przypadku gdy pracownik zostaje przejęty przez nowego pracodawcę w trybie art. 231 KP.,   
  • z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.

 

Rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym w szczególnym trybie

Z uwagi na wyjątkowość sytuacji, taka umowa może być niezwłocznie rozwiązana, gdy lekarz orzeknie, że wykonywana przez młodocianego praca zagraża jego zdrowiu, a pracodawca nie ma możliwości zmiany rodzaju takiej pracy.

Szczególny tryb rozwiązania umowy o pracę z młodocianym pracownikiem został ujęty w art. 201 §2 KP. Dodatkowo pracodawca, w takim przypadku, ma obowiązek podać przyczynę rozwiązania umowy wraz z uzasadnieniem.

 

Rozwiązywanie umowy o pracę - prace lekkie

Ten rodzaj umowy obowiązuje na zasadach ogólnych Kodeksu pracy i nie podlega szczególnej ochronie.

 

Zwolnienie dyscyplinarne

Takie rozwiązanie umowy wymaga od pracodawcy szczególnego uzasadnienia i wielu formalności. Jeśli pracodawca decyduje, że musi zakończyć współpracę, zazwyczaj są to poniższe powody:

  • ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienie przez pracownika młodocianego w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub też zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawiniona przez pracownika młodocianego utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

 

Pracownik od momentu otrzymania wypowiedzenia, ma prawo odwołania do sądu pracy w ciągu 14 dni. To sąd rozstrzygnie, czy zwolnienie było zasadne.

 

Autor: Joanna Bogucka

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jakie-sa-obowiazki-zwiazane-ze-zwolnieniem-mlodocianego

https://kadry.infor.pl/kodeks-pracy/mlodociani/684395,Rozwiazanie-za-wypowiedzeniem-umowy-z-pracownikiem-mlodocianym-art196.html

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron