Aktualności

O czym pamiętać przy sporządzaniu umowy o przygotowanie zawodowe z młodocianym? Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić pracownika młodocianego w ramach przygotowania zawodowego, muszą pamiętać o kilku kwestiach formalnych podczas zawierania umowy. Z tego tekstu dowiesz się o tym więcej.

Zasady przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników stanowi kluczowy element procesu edukacyjnego, którego celem jest nabycie przez nich odpowiednich umiejętności zawodowych. W Polsce może ono odbywać się w dwóch podstawowych formach: przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub nauki zawodu. W poniższym tekście omówimy zasady dotyczące przyuczenia.

Szczególna ochrona młodocianych Szczególna ochrona młodocianych to zbiór przepisów prawnych, które powinny zapewniać ochronę osobom, które nie osiągnęły pełnoletności. W Polsce, szczególna ochrona młodocianych dotyczy m.in. przepisów związanych z zatrudnieniem osób pomiędzy 15. a 18. rokiem życia.

Szkolenie BHP młodocianego Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do pracy. W przypadku pracowników młodocianych jest to szczególnie ważne, ponieważ są oni narażeni na różne zagrożenia w miejscu pracy.

Kiedy można ubiegać się o zawarcie umowy o refundację poza terminami? Pracodawca, który zatrudnia młodocianych w celu nauki zawodu, może ubiegać się o refundację wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Wnioski o refundację należy składać w terminach określonych w przepisach. Czy jednak istnieje możliwość ubiegania się o refundację poza tymi terminami? Wyjaśniamy poniżej.

Jakie składki są odprowadzane za pracującego młodocianego? Za pracownika młodocianego pracodawca odprowadza obowiązkowe składki, podobnie jak za pracowników dorosłych. Jednak w przypadku osób młodocianych są pewne różnice w zakresie składek. Oto szczegóły.

Umowa o przygotowanie zawodowe - obowiązki informacyjne pracodawcy Pracodawca, który zawiera z pracownikiem młodocianym umowę o przygotowanie zawodowe, musi pamiętać o realizacji dwóch obowiązków informacyjnych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.

Pozaszkolna forma nauki zawodu Pracodawca rzemieślnik w razie problemów młodocianego z tradycyjną nauką w szkole może zorganizować mu w ramach dokształcania teoretycznego tzw. pozaszkolną formę nauki zawodu w swoim zakładzie.

Badania lekarskie pracowników młodocianych Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik młodociany podlega badaniom profilaktycznym, czyli wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z refundacji kosztów kształcenia młodocianego pracownika? Pracodawcy zatrudniający pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego (w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy), mogą skorzystać z refundacji kosztów kształcenia tych osób. Z artykułu dowiesz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z takiego wsparcia.

Jakie dokumenty są wymagane przy zatrudnieniu młodocianego? Przy zatrudnianiu młodocianego pracownika w wieku 15-18 lat, pracodawca ma obowiązek zadbać o odpowiednią dokumentację i przechowywać ją zgodnie z wymogami określonymi w przepisach prawa pracy. Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić.

Zmiana umowy o refundację wynagrodzeń młodocianych Zgodnie z przepisami dotyczącymi wynagrodzeń młodocianych, pracodawcy, którzy zawarli umowy na refundację kosztów związanych z zatrudnieniem młodocianych, mogą wnioskować o zmianę wysokości refundacji w przypadku zmiany najniższych stawek wynagrodzeń.

Czas pracy osoby młodocianej Osoba niepełnoletnia ze względu na szczególne warunki ochrony zdrowia podlega pod inne niż osoby dorosłe przepisy regulujące czas pracy. Z tego artykułu dowiesz się więcej o warunkach zatrudnienia, czyli czasie, w jakim pracę może wykonywać pracownik młodociany.

Ustawa o ochronie małoletnich - weryfikacja niekaralności Ustawa o ochronie małoletnich wprowadziła od 15 lutego 2024 roku obowiązek weryfikacji niekaralności u osób, które mają wykonywać określone czynności względem osób małoletnich. Obowiązek złożenia zaświadczenia dotyczy nauczycieli, ale i niektórych pracowników niepedagogicznych.

Szczegółowe warunki ubiegania się o refundację wynagrodzeń z OHP Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 roku pracodawca zatrudniający młodocianego pracownika ma możliwość skorzystania z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń z Ochotniczych Hufców Pracy.

Co to są prace lekkie i jak sporządzić ich wykaz? Prace lekkie to takie zadania, które nie mogą narażać osoby młodocianej m.in. na utratę zdrowia. Muszą być dostosowane do ich możliwości fizycznych i psychicznych. Nie mogą także kolidować z nauką.