Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sezon na grzyby? Zbieraj je bezpiecznie!

2018-09-18

Dla wielu grzybobranie jest ulubioną formą aktywnego spędzania czasu wolnego. Dla niektórych także sposobem na dodatkowy zarobek.

Jesienna aura sprzyja wyprawom do lasu, zanim jednak wybierzemy się na grzybobranie, warto poznać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Przydatne rady

Gdy idziesz do lasu, pamiętaj, że łatwo można w nim zabłądzić, dlatego przed wycieczką koniecznie spójrz na mapę, zaplanuj trasę i realnie oceń swoje możliwości. Poinformuj najbliższych dokąd się wybierasz – do którego lasu, obok jakiej miejscowości, podaj też orientacyjną godzinę powrotu. Leśną wędrówkę należy zaplanować tak, by wyjść z lasu przed zmierzchem.

Przyda się naładowany telefon komórkowy (najlepiej z wyciszonymi dźwiękami). Warto zadbać, aby w telefonie mieć zapisany numer miejscowego leśniczego. Znajdziemy go w folderze nadleśnictwa, czasem na tablicy informacyjnej lub na stronie internetowej nadleśnictwa.

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze i zakrytych, najlepiej wysokich butach. Warto zabrać ze sobą wodę i prowiant oraz latarkę. Nigdy nie idź do lasu podczas silnych wiatrów i burz. Jeśli w lesie zastanie cię burza, wyłącz telefon komórkowy i nie szukaj schronienia pod najwyższymi drzewami.

Orientacja

W lesie można bardzo łatwo pomylić drogę, drzewa są do siebie podobne i czasem nawet doświadczony wędrowiec musi wesprzeć się kompasem, mapą lub położeniem słońca na niebie, aby określić kierunek świata. Jeśli nie wybierasz się daleko, warto na trasie zapamiętać charakterystyczne punkty, jak złamane drzewo czy porośnięty mchem kamień.

Jeśli mimo wszystko się zgubisz, dokładnie zapamiętaj miejsce, gdzie aktualnie jesteś i spróbuj ustalić kierunki świata. Popatrz na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrz na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych.

Jeśli masz mapę leśną z numerami oddziałów leśnych, to po gatunkach i wieku drzew łatwo ustalisz, w którym oddziale jesteś. W południowo-zachodnim narożniku każdego leśnego oddziału jest słupek oddziałowy, gdzie na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych oddziałów, taki słupek pozwoli z łatwością ustalić kierunek północny – wskazuje go narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami.

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że w lesie i jego pobliżu nie wolno używać ognia. A ognisko wolno palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych – po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym, który wyda specjalne, czasowe pozwolenie.

W lesie możesz natrafić na różne gatunki zwierząt i roślin. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli spotkasz dzikie zwierzę. Najlepiej spokojnie oddalić się na bezpieczną odległość, a agresywne zachowanie zwierząt zgłosić leśnikom. Gdy znajdziesz ranne zwierzę, powiadom o tym urząd gminy lub służby leśne.

W lesie zwróć też uwagę na tzw. tereny zamknięte np. strzelnice oraz poligony i bazy wojskowe. Nie zbliżaj się do terenów oznaczonych jako objęte zakazem wstępu. Nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu jest wykroczeniem, które – oprócz świadomego narażenia własnego życia i zdrowia – może być także ukarane mandatem wysokości od 20 do 500 zł.

Po każdej wizycie w lesie sprawdź dokładnie, czy nie ma kleszczy na twoim ciele.

Grzybobranie

Pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego grzybobrania. Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne. Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby. Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek. Zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych. Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.

Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu. Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub skorzystaj z atlasu grzybów.

Autor: Marta Sterlus, Środowiskowy Hufiec Pracy we Włodawie

Źródła:

Skorzystano w ogólnodostępnych informacji na stronach www.premier.gov.pl, www.cyraneczka.edu.pl, www.mz.gov.pl, www.lasy.gov.pl/pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron