Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak możesz pomóc Ukrainie, będąc młodym człowiekiem?

2022-03-03

Mija tydzień od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od samego początku Polacy starają się na różne sposoby pomagać uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy. Wiemy, że w wielu jednostkach OHP młodzież wraz z wychowawcami czynnie włącza się w tę pomoc.

Wiemy też, że łatwo pogubić się w natłoku informacji, zbiórek i form wsparcia. Dlatego zebraliśmy najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać w kontekście pomagania uchodźcom z Ukrainy.

 

  1. Jeśli chcesz wesprzeć Ukrainę finansowo, możesz to zrobić wpłacając pieniądze. Pamiętaj jednak: wpłacaj  tylko na oficjalne, zweryfikowane zbiórki! Media donoszą, że zaczynają pojawiać się fałszywe zbiórki, przez które oszuści próbują wyłudzić pieniądze. Dlatego koniecznie zachowaj ostrożność!
     

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której koordynowana jest pomoc. Znajduje się na niej również lista zweryfikowanych zbiórek.

     

  2. Chcesz pomóc, zbierając potrzebne rzeczy? Najczęściej będą to artykuły medyczne i żywność długoterminowa. Przykładowe listy potrzebnych produktów znajdują się na stronie pomagamukrainie.gov.pl, jednak pamiętaj, by nie organizować zbiórek na własną rękę, nie mając pewności, co i komu się przyda.

    Znajdź organizację pomocową w swojej okolicy i zapytaj, co aktualnie jest potrzebne. Oczywiście (jeśli masz taką możliwość) warto zaangażować w zbiórkę swoje najbliższe otoczenie – rodzinę, przyjaciół czy szkołę.
     
  3. Wiele osób angażuje się w organizowanie transportu oraz tymczasowego schronienia dla osób uciekających z Ukrainy. Jako młody człowiek raczej nie będziesz mieć takiej możliwości, ale jeśli tylko usłyszysz o takich potrzebach, możesz zgłosić je na specjalnych lokalnych grupach na Facebooku.
     
  4. Zastanów się, jak możesz pomóc samodzielnie? Co możesz zrobić przy pomocy swoich własnych umiejętności? Może w twojej okolicy już znajdują się osoby, które przyjechały z Ukrainy i warto zapytać ich, czy potrzebują jakiejkolwiek pomocy? Możesz choćby ugotować posiłek, pomóc w sprzątaniu, pracach remontowych czy zaopiekować się dzieckiem kogoś, kto będzie potrzebował wyjść, by załatwić niezbędne formalności.
     
  5. Jeśli czujesz niedosyt i masz w sobie ogromną chęć pomagania nie tylko jednorazowo, zastanów się nad wolontariatem w jednej z organizacji, które zajmują się obecnie wspieraniem Ukrainy. Jako wolontariusz będziesz mieć większe poczucie sprawczości oraz możliwość pomocy długoterminowej. To też jest ważne – obecnie wszyscy staramy się pomóc, ale bardzo możliwe, że wkrótce ten pierwszy zryw osłabnie, a pomoc będzie potrzebna nadal. Powinniśmy być gotowi do pomocy również za jakiś czas.
     
  6. Jedną z form pomocy może być także przekazywanie rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Nie powielaj fake newsów i wpisów bazujących na skrajnych emocjach. Staraj się spokojnie podchodzić do informacji znalezionych w internecie, a zwłaszcza do komentarzy w social mediach. Trzymaj się z daleka od hejtowania.
     
  7. Nie ulegaj panice, która powoduje tylko zamieszanie! Nasza podatność na informacje z mediów i emocjonalne podejście do nich mogą tylko wywołać niepotrzebne problemy. Paliwa na sta, pieniędzy w bankomatach czy jedzenia na półach sklepowych nie zabraknie, jeśli sami nie doprowadzimy do tego zbędną paniką. Uświadom o tym rodzinę, zwłaszcza starsze osoby.
     
  8. Bądź empatyczny nie tylko wobec uchodźców z Ukrainy, ale także rodziny i przyjaciół. Może ktoś z twoich bliskich potrzebuje rozmowy i wsparcia emocjonalnego w tych trudnych czasach?

    Zwróć uwagę zwłaszcza na osoby starsze, które są szczególnie podatne na stres, ale także narażone na oszustwa finansowe, czyli wyłudzanie pieniędzy pod przykrywką pomocy.

 

W tym wszystkim nie zapomnij też o sobie i swoich emocjach – zapewne tobie też przyda się rozmowa z kimś bliskim. Zadbanie o swój dobrostan pomoże ci działać efektywniej.

 

To wspaniałe, kiedy młodzi ludzie chcą działać i pomagać, pamiętaj jednak, by robić to z głową.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron