Wydawca treści
Stres – jak go pokonać?
W dzisiejszych czasach stres jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Przeżywamy go w szkole, pracy, przy wypełnianiu codziennych obowiązków, a nawet podczas czasu wolnego. Czasami pojawia się i znika niespodziewanie, niekiedy zostaje na dłużej. Jak sobie z nim radzić?
Z pewnością stresu doświadczył każdy z nas. W małych dawkach może nas mobilizować oraz inspirować do działania, ale w zbyt dużych ilościach może zablokować naszą kreatywność i chęć do życia. Warto zatem poznać kilka skutecznych metod i technik pokonywania stresu. Kiedy przezwyciężymy stres, nasze życie zyska nową, lepszą jakość.
Czym jest stres?
Stres to reakcja organizmu na sytuację zagrożenia, która została wykształcona przez organizm ludzki przed tysiącami lat. W czasach prehistorycznych ciało człowieka nauczyło się uwalniać hormony walki – adrenalinę i noradrenalinę – w sytuacjach zagrożenia, np. podczas ataku przeciwników lub dzikich zwierząt. Wówczas mózg człowieka pierwotnego natychmiast dawał sygnał do produkcji tych hormonów, które krótkotrwale mobilizują organizm, dostarczając mu zastrzyku energii, która może być niezbędna podczas walki lub ucieczki.
Dziś już nie potrzebujemy tego rodzaju mechanizmów obronnych, ale nasz organizm nadal reaguje stresem na trudne sytuacje, a napięcie towarzyszące tym procesom nie znajduje już ujścia w walce lub w postaci ucieczki, kumulując się i powodując stres.
Każdy z nas może kilkakrotnie w ciągu dnia spotkać się z taką sytuacją i jeśli nie zadba o zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego, to stres zacznie obniżać jego odporność, doprowadzić do występowania bólów migrenowych, wzrostu napięcia mięśniowego, bezsenności, rozdrażnienia, częstych zmian nastroju, a nawet depresji.
Unikanie i rozładowywanie stresu
W życiu codziennym istnieje wiele metod na unikanie czy rozładowanie stresu, jednym z nich może być zachowanie porządku w miejscu pracy lub nauki. Dzięki niemu szybciej odnajdziesz się w natłoku obowiązków. Nie rób kilku rzeczy jednocześnie, ale skoncentruj się na poszczególnych zadaniach. Uwolnij się od dążenia do perfekcjonizmu i wygórowanych oczekiwań. Nie podejmuj się zrobienia więcej niż jesteś w stanie wykonać. Naucz się realistycznie planować swój czas.
Pamiętaj również o odpoczynku. Po ciężkim dniu zadbaj o relaks. Warto by odpoczynek był aktywny, ponieważ pomoże on obniżyć napięcie organizmu. Zachowaj umiar, nie przeceniaj swoich możliwości, ponieważ stąd już tylko krok do odczuwania stresu. Czasem wygadanie się przed przyjacielem, innym razem gorąca kąpiel lub masaż – znajdź swój sposób, by się odprężyć. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu. Zadbaj o zrównoważoną dietę, ponieważ jest ona warunkiem dobrego samopoczucia.
Pokonywanie stresu
Zacznij od pokonywania stresu w swoich myślach. Dyscyplinuj je poprzez opracowanie formułki antystresowej, która w trudnych sytuacjach pozwoli się wyciszyć i uspokoić (np. „Jestem spokojny i opanowany w każdej sytuacji, jestem skoncentrowany, mam wpływ na swoje myśli i uczucia, jestem spokojny i dlatego osiągam swoje cele szybciej i łatwiej” itp.).
Kolejny element to pozytywne myślenie. Naucz się dostrzegać we wszystkim pozytywną stronę. Pamiętaj też, że mowa generuje energię, dlatego staraj się nie używać sformułowań negatywnych i zamieniaj je na pozytywne (np. zamiast: „W kółko to samo” powiedz: „Aha znam już tę sytuację. Najwyższy czas, aby ją zmienić”). Również śmiech, pogoda ducha i wesołość są znakomitym sposobem na złość i napięcie. Śmiech wyzwala produkcję serotoniny, hormonu szczęścia. Im więcej się śmiejesz, tym więcej uczysz szczęścia twój mózg.
Istnieje wiele prostych ćwiczeń pomagających rozładować stres, które możesz wykonywać w każdy miejscu i o każdej porze.
Przykładowymi ćwiczeniami relaksacyjnymi mogą być:
- świadome oddychanie,
- patrzenie na punkt,
- lekki masaż głowy,
- uważne czytanie,
- wyciszanie wewnętrzne podczas czytania,
- słuchanie muzyki, odgłosów przyrody,
- wizualizacje,
- medytacja.
Jesteśmy kowalami własnego losu i nasze życie nie musi być stresujące – może być intensywne, a pomimo tego pełne spokoju i radości.
Autor: Monika Kozakiewicz - doradca zawodowy MCK w Sandomierzu
Źródła:
- A. Fedrigotti, 30 minut nauki skutecznego pokonywania stresu, Wyd. KOS, Katowice, 2004,
- https://portal.abczdrowie.pl/stres
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024