Wydawca treści
Sztuczna inteligencja. Jakie zawody będą popularne w erze automatyzacji?
2023-11-15
Sztuczna inteligencja SI (ang. AI – artificial inteligence) jest coraz szerzej wykorzystywana. Wymyśla i wykonuje za ludzi różne czynności czy zadania. Uczniowie zlecają jej pisanie wypracowań albo wykonywanie tłumaczeń. Nawet księża korzystają z tej nowoczesnej technologii – sztuczna inteligencja pisze im kazania. Sprawdź, jak SI wpłynie na rynek pracy.
Pojęcie "sztuczna inteligencja"
Co właściwie oznacza pojęcie "sztuczna inteligencja"? Jest to "zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność".[1]
W najbliższych latach część zawodów zostanie zastąpionych przez maszyny ze sztuczną inteligencją, które będą wykonywały pracę za ludzi. Do najbardziej zagrożonych zaliczają się takie, które nie wymagają dużego wkładu intelektualnego i są powtarzalne: telemarketerzy, sprzedawcy czy pracownicy produkcji.
Najbardziej potrzebne zawody
A które z zawodów mają szanse na przetrwanie mimo zaniku innych? Czy AI przyczyni się do powstania nowych profesji?
Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego przygotowało raport "Mózg zamiast mięśni: przyszłość pracy w Europie". Zgodnie z jego zapisami do 2030 roku najwięcej ogłoszeń o pracę powinni znaleźć pracownicy średniego szczebla administracji i biznesu, a także osoby sprzątające czy pomoce domowe. Dzieje się tak w związku ze wzrostem poziomu życia.
Najbardziej potrzebnymi zawodami mają być:
- pracownicy usług, np. szewc, krawcowa, tzw. "złota rączka" – osoby potrafiąca dokonać drobnych napraw różnego rodzaju,
- sprzątacze i pomoce domowe,
- doradcy klienta,
- pracownicy biurowi,
- pracownicy socjalni,
- księgowi,
- kierowcy oraz operatorzy pojazdów,
- pracownicy budowlani,
- kierownicy techniczni i personel techniczny,
- naukowcy i inżynierowie,
- pracownicy opieki medycznej i personel medyczny.
Nowe zawody związane z SI
Wiele z zawodów przyszłości będzie ściśle związanych z rozwojem sektora sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii. Będzie można zaliczyć do nich:
- ekspertów ds. analizy danych,
- inżynierów robotyki,
- wykładowców z dziedziny AI,
- doradców ds. implementacji rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji,
- programistów, np. ds. uczenia maszynowego i analizy danych,
- etyków AI,
- trenerów AI,
- specjalistów do spraw bezpieczeństwa cyfrowego,
- specjalistów do sprawy interakcji człowieka z komputerem.
Sztuczna inteligencja może przyczynić się do rozwoju nowych stanowisk pracy, przede wszystkim tych związanych z technologią AI. Osoby, wykonujące niektóre z dotychczasowych profesji, będą wymagały przekwalifikowania i zdobycia nowych umiejętności potrzebnych do wykonywania zadań związanych z obsługą SI. Ważnymi kwalifikacjami mogą okazać się krytyczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, a z należących do kwalifikacji miękkich – komunikacja i współpraca.
Mimo, że SI jest w stanie zastąpić wiele działań, jednak nie wszystkie. Człowiek posiada unikalne cechy, których roboty nie są w stanie odtworzyć. Należą do nich: kreatywność, empatia, elastyczność oraz umiejętność negocjowania. Dzięki przejęciu przez maszyny pewnych czynności, ludzie będą mogli zająć się bardziej skomplikowanymi procesami.
Autor: Marta Halicka
Źródła:
https://www.upday.com/pl/sztuczna-inteligencja-pozbawi-cie-pracy-lista-20-bezpiecznych-zawodow
https://coderslab.pl/pl/blog/czy-sztuczna-inteligencja-zabierze-nam-prace
https://www.praca.pl/poradniki/studenci/rynek-pracy-w-dobie-sztucznej-inteligencji-ai_pr-8184.html
[1] https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200827STO85804/sztuczna-inteligencja-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowania
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024