Wydawca treści
Sztuka komunikacji z rówieśnikami - praktyczne wskazówki
2024-08-27
Komunikacja w grupie, a szczególnie w grupie rówieśniczej, jest kluczową umiejętnością, która pomaga budować relacje, rozwijać empatię i asertywność. Warto więc znać kilka praktycznych wskazówek, dotyczących skutecznej komunikacji, szczególnie w sytuacji, gdy poznajemy nowe osoby – a taką okolicznością jest podjęcie nauki w nowej szkole.
Komunikacja między ludźmi jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Poprzez mówienie przekazujemy informacje, wyrażamy myśli i uczucia, a także słuchamy słów drugiej osoby.
Jak mówić, żeby nas słuchano? Jak zacząć dobrą rozmowę? Jak być dobrym słuchaczem? Jak podjąć dialog z osobą nieznajomą? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w skutecznej komunikacji!
Aktywne słuchanie
Kiedy rozmawiasz z innymi, staraj się faktycznie słuchać tego, co mówią. Unikaj przerywania mówcy i skup się na zrozumieniu ich punktu widzenia, dopytuj.
Unikaj osądów
Nie oceniaj innych na podstawie wyglądu, zachowań czy opinii. Każdy ma swoje własne doświadczenia i perspektywy. Akceptuj emocję rozmówcy.
Zadbaj o przestrzeń do rozmowy
By nasze słowa mogły być swobodnie wypowiadane i określać prawdziwe emocje, potrzebujemy poczucia komfortu i akceptacji w otoczeniu, w którym się znajdujemy.
Zrozumienie różnic kulturowych
Jeśli masz kontakt z osobami o innej kulturze, narodowości, dowiedz się więcej o ich zwyczajach, tradycjach i wartościach. To pomoże unikać nieporozumień. Okażesz tym samym szacunek rozmówcy.
Uważaj na język ciała
Twój sposób poruszania się, gesty i mimika twarzy również wpływają na komunikację. Staraj się być otwarty i przyjazny. Pamiętaj o kontakcie wzrokowym.
Unikaj agresji i obrażania innych
Pamiętaj, że konflikty mogą się zdarzyć każdemu, ale unikaj obrażania innych osób. Staraj się rozwiązywać je w sposób konstruktywny.
Bądź szczery
Bycie, otwartym, szczerym i jasnym w komunikacji przekłada się na naszą autentyczność i uczciwość, co stanowi fundament prawdziwej relacji.
Bądź ciekawy
Zadawaj pytania, dowiaduj się więcej o innych ludziach. To pomoże w budowaniu relacji.
Stosuj technikę komunikacji „ja”
Komunikując się w ten sposób, opisujemy nasze uczucia, wyrażamy swoje reakcje na zachowanie drugiej osoby, mówimy o tym, co nas dotyka i czego my potrzebujemy. Przyjmujemy odpowiedzialność za nasze potrzeby emocje, i samych siebie. Stosując ten typ komunikacji, unikniesz eskalacji konfliktów.
Ucz się na błędach
Nikt nie jest doskonały w komunikacji. Jeśli popełnisz błąd czy zachowasz się głupio lub nieręcznie, przyznaj się do tego i postaraj się to naprawić.
Pamiętaj, że komunikacja to umiejętność, którą można ciągle rozwijać. Praktykuj, obserwuj innych, bądź otwarty na nowe doświadczenia i daj sobie czas na wdrożenie powyższych wskazówek, a na pewno zauważysz pozytywne efekty.
Autor: Weronika Matuszak – wychowawca 2-5 HP Włocławek
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024