Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

WŁĄCZ myślenie, czyli o najpowszechniejszych błędach językowych

2020-02-21

Wystarczy trochę chęci, by zapamiętać, jak prawidłowo wypowiada się poniższe słowa. Spróbujecie?

WŁĄCZAM myślenie, kiedy mówię po polsku.

Dlaczego tak wiele osób mówi „włanczam”? Czy naprawdę dużo trudniej jest wymówić „włączam”? Jeśli masz wątpliwość, jak poprawnie wypowiedzieć ten czasownik, powiedz go w drugiej osobie liczby pojedynczej w trybie rozkazującym, czyli „włącz!”. Przecież nie powiesz „włancz”, prawda?

Warto pamiętać, że mówimy także „rozłączać”, „wyłączać” i „przełączać”.

Przepraszam, czy można to wziąść? Tak, tu wszystko można braść!

Taka pisownia i wymowa powyższych czasowników to oczywiście żart, by zapamiętać, że tak się nie mówi. Mówimy oczywiście WZIĄĆ. Weźcie to sobie do serca.

Nigdy nie zdanżam do szkoły na czas!

Nie dziw się, bo do szkoły możesz jedynie ZDĄŻYĆ! Błąd analogiczny do tego popełnianego w słowie „włączać” – widocznie wymiana „ą” na „an” przynosi ulgę mówiącym…

Nie lubię kupywać w internecie…

Zapamiętajcie, że mówi się KUPOWAĆ, a nie „kupywać”.

Skąd bierze się ten błąd? Czasownik „kupować”, choć sam w sobie jest raczej łatwy i przyjemny, ma wokół siebie grupę sprawiających problemy krewnych. Wśród nich jest na przykład „dokupować”, który posiada jednak również w zupełności poprawną formę oboczną „dokupywać”. Polacy, używając błędnej formy „kupywać”, sugerują się też często czasownikami „odkupywać”, „podkupywać”  oraz „przekupywać”, które występują tylko i wyłącznie z ową kłopotliwą cząstką –yw (formy „przekupować”, „odkupować” i „podkupować” są błędne). Przez analogię do czasowników z przyrostkiem -yw tworzymy więc, wydawałoby się naturalną, formę „kupywać” i tym samym wpadamy w pułapkę błędu.[1]

Są pączki? Weznę dwa!...

No nie! Okazuje się, że niepozorny czasownik „wziąć” może sprawiać tyle problemów! Nie dość, że czasem aż kusi, by powiedzieć „wziąść”, to jeszcze forma przyszła czasownika nasuwa się jako „weznę”! Poprawnie mówi się WEZMĘ.  I znów: weź to do siebie i mów tylko poprawnie!

…I dam te pączki tamtym kobietą!

Szczególnie w internecie widać ten powszechny błąd, czyli niepoprawną odmianę rzeczowników przez przypadki. Liczba mnoga rzeczownika "kobieta" w celowniku (komu? czemu?) poprawnie brzmi: kobietom. Z niepoprawnych form zakończonych na „ą” powstają nawet memy. Zapamiętaj! W celowniku liczby mnogiej używamy tylko końcówki „OM”: kotom, dziewczynom, mężczyznom, serom.

Podobno czułe ucho wychwyci ten błąd także w mowie – to słychać, nie tylko widać w internecie.

Skupiłam się głównie na błędach, które popełniamy w mowie. Ale internauci robią masę różnych błędów w pisowni, komentując czy tworząc swoje posty w sieci. Właśnie pojawił się nowy raport na ten temat – jeśli was interesuje, zapraszamy tutaj:

https://nadwyraz.com/blog/blog-ubierz-sie-w-slowa/100-najczesciej-popelnianych-bledow-jezykowych-w-internecie-w-2019-r-raport-o-kondycji-polskiej-ortografii-w-internecie

 

Polecamy także projekt „Ojczysty – dodaj do ulubionych!”, tworzony przez Narodowe Centrum Kultury.

https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

1 https://translax.eu/10-najczestszych-bledow-jezykowych-popelnianych-polakow/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron