Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Własny pomysł na życie – wybór szkoły i zawodu

2021-03-31

Wybór szkoły i zawodu wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą i oczywistą. Tymczasem wybór dalszego kształcenia to jedna z ważniejszych decyzji, jakie musicie podjąć. To od niej w dużej mierze zależeć będzie wasze przyszłe życie. Warto więc, aby każdy podszedł do sprawy poważnie.

Nietrafnie wybrany zawód prowadzi do niezadowolenia i szybkiego zniechęcenia się do wykonywania swojej pracy.

 

Kierujcie zainteresowania w stronę zawodów, w których będziecie się sprawdzać i które będą sprawiać wam przyjemność. Decyzja w tym względzie powinna być podjęta na podstawie uzasadnionych argumentów.

 

Stan zdrowia

Stan fizyczny i zdrowotny odgrywa ogromną rolę w wyborze zawodu. Poznanie przeciwskazań do wykonywania danej pracy pozwoli wam uniknąć złych wyborów. Zastanówcie się, czy wasz stan fizyczny i budowa ciała nie przeszkodzą wam w wykonywaniu wybranego przez was zawodu.

 

Zadajcie sobie pytania takie jak:

  • Czy kiedykolwiek borykaliście się z jakąś ciężką chorobą?
  • Czy musicie znajdować się pod stałą opieką lekarza?
  • Czy macie problemy ze wzrokiem, słuchem, wady postawy?
  • Czy jesteście na coś uczuleni co uniemożliwi wam pracę w zawodzie?

 

Największe wymagania dotyczące stanu zdrowia są przy wyborze szkoły zawodowej, pamiętajcie jednak, że nawet jeżeli jesteście osobami o problemach zdrowotnych nie musicie rezygnować z decyzji o szkole branżowej, najczęściej można dopasować zawód do waszych możliwości.

 

Hobby i zainteresowania

Zawód, który został wybrany zgodnie z zainteresowaniami, daje możliwość czerpania przyjemności z wykonywania pracy zawodowej. Zastanówcie się, jak lubicie spędzać czas, w czym czujecie się dobrze i co daje wam największą satysfakcje.

 

Zadajcie sobie pytania takie jak:

  • Jak spędzacie wolny czas?
  • Co robicie dobrze?
  • Jakie przedmioty w szkole lubicie najbardziej?
  • Z jakich przedmiotów jesteście najlepsi?
  • Jakie książki lubicie czytać?
  • Jakie programy telewizyjne lubicie oglądać?
  • Jakie macie marzenia, myśląc o przyszłości?
  • Jakie zawody was interesują?
  • Co chcielibyście robić, gdyby nic was nie ograniczało?

 

Warto uczestniczyć w różnych kołach zainteresowań, udział w zajęciach dodatkowych niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki takim zajęciom uczycie się nowych rzeczy i zdobywacie różne doświadczenia. Wszystko to daje wam możliwość rozwoju swoich pasji i zainteresowań.

 

Temperament i charakter

O ile zainteresowania mogą być zmienne, to charakter i temperament są dość trwałe. Nasz temperament odpowiada za to, czy w danej sytuacji jesteśmy spokojni czy impulsywni, czy potrafimy się opanować i czy charakteryzuje nas kłótliwość czy nadpobudliwość.

 

Podstawowymi cechami temperamentu są siła, równowaga i ruchliwość. To od nich powinien zależeć w dużej mierze wybór zawodu.

 

Jedni z was będą nadawać się do pracy spokojnej, jednostajnej, długotrwałej, a inni absolutnie nie, bo szybko się nudzą i niecierpliwią. Osoby niecierpliwe na pewno nie będą nadawać się do pracy np. w laboratorium. Jeżeli jesteście ruchliwi, lubicie kontakt z ludźmi i zmiany, to możecie wybrać pracę np. jako fryzjer, dziennikarz. Jeżeli macie silny temperament możecie wybrać np. zawód mechanika, który wymaga zarówno wysiłku fizycznego, jak i psychicznego.

 

Przy wyborze szkoły i zawodu znaczenie również ma nasz charakter. Jednych z was charakteryzuje systematyczność, sumienność, dokładność i odpowiedzialność, natomiast  innych wręcz przeciwnie – są mało dokładni, odpowiedzialni i zachowują się beztrosko.

 

Niektóre dobre cechy są pożądane do wykonywania każdej pracy, natomiast w niektórych są bezwzględnie konieczne.

 

Pomocny tu dla was będzie doradca zawodowy, który przy pomocy specjalistycznych, wystandaryzowanych narzędzi, określi jakie cechy osobowości i temperamentu są dla was charakterystyczne. Pomoże też dobrać zawód pasujący do waszej osobowości.

 

Perspektywy zatrudnienia

Musicie wziąć również pod uwagę możliwości zatrudnienia. Proponuję zerknąć w barometr zawodów. Wiele zawodów przemija i traci na atrakcyjności, zyskują natomiast inne stanowiska pracy.

 

Warto, aby każdy z was, zainteresowany kształceniem zawodowym, zerknął również do „Prognozy zapotrzebowania dla pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy”

 

Zorientujcie się jakie wymagania stawiają w dzisiejszych czasach potencjalni zatrudniający i jakie będą mieli oczekiwania. Polecam dokładne zapoznanie się z opisem danego zawodu, nasze wyobrażenie  na temat wykonywania pracy w danym zawodzie niestety często jest mylne.

 

Pamiętajcie! To, czy praca, jaką będziecie w przyszłości wykonywać, będzie dawała wam satysfakcję i przyjemność, zależy od was. Jeżeli  chcecie robić to, co lubicie, postarajcie się poznać siebie, swoje zainteresowania, mocne strony i ograniczenia.

 

Dużo czytajcie o zawodach, które was interesują, rozmawiajcie z ludźmi, którzy je wykonują. Poświęćcie trochę czasu na przemyślenia nad tym, co chcecie robić i kim chcecie być, nie decydujcie pochopnie i nie kierujcie się decyzjami rówieśników.

 

W podjęciu decyzji mogą wam pomóc wasi rodzice, nauczyciele bądź doradca zawody. Ostateczna decyzja jednak powinna należeć tylko i wyłącznie do was. Powodzenia!

 

 

Autor: Sandra Szymborska-Lipska - wychowawca 16-10 HP Police

 

Źródło:

  1. Paszkowska-Rogacz A., Doradztwo zawodowe. Wybrane metody badań, Warszawa 2009r.
  2. Duda W., Kukla D., Rodzice jako podstawowy determinant wyborów edukacyjno -zawodowych dzieci. Doradca Zawodowy nr 1 (14)/2011
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradca_zawodowy
  4. http://www.doradca.up.gov.pl/pliki/Poradnik.pdf

Widok zawartości stron Widok zawartości stron