Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Współczesne uzależnienia młodzieży

2022-11-15

Pokonywanie barier jest dla młodzieży ważnym elementem dorastania. To chęć udowodnienia sobie, a przede wszystkim innym – rówieśnikom, nauczycielom, rodzicom – że nie jest się już dzieckiem, tylko dorosłym człowiekiem, który może o sobie decydować.

Chęć zaimponowania innym i udowodnienia swojej dojrzałości przejawia się na wiele sposobów.

Jedni chcą zdobywać sukcesy w sporcie. Pokonując konkurencję, mają świadomość, że w oczach społeczeństwa są wartościowi, zyskają uznanie.

Są tacy, którzy całą swoją energię wykorzystują do poznawania świata i zdobywania wiedzy. Imponujące wyniki w nauce są powodem do radości dla dumnych rodziców.

 

A co z osobami, które nie mają tyle szczęścia? Borykają się z szarą rzeczywistością, problemami w szkole oraz brakiem akceptacji rówieśników?

Młodzież nie potrafiąca odnaleźć się w codziennym życiu, która czuje się nieakceptowana, odrzucona, szuka pocieszenia w uzależnieniach.

Czym jest uzależnienie? To stan polegający na zaburzeniu zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Cechuje się koniecznością zażywania danej substancji lub przymusem realizacji określonej czynności.

Chęć poczucia chwilowej ulgi i odprężenia sprawiają, że młodzież sięga po tytoń, narkotyki, czy alkohol. Substancje te pozwalają przenieść się w inny świat.

Świat, w którym nie ma problemów, wszystko wydaje się być łatwiejsze. Jednak w końcu przychodzi czas, kiedy substancje przestają działać, a świat jest nadal beznadziejny.

Wtedy pojawia się myśl – skoro raz mi pomogło, może i teraz się uda? I biorą drugi raz, trzeci i kolejny... Do momentu aż przejmuje to nad nimi kontrolę, a potrzeba chwilowej poprawy nastroju staje się koniecznością brania używek, aby „normalnie" funkcjonować.

 

Uzależnienia także cyfrowe…

Nie można zapominać o dynamicznych zmianach, jakie nastąpiły na przestrzeni kilku ostatnich lat w dziedzinie multimediów. Rozwój techniki spowodował, że większość nastolatków częściej ma ze sobą kontakt wirtualny niż osobisty.

Jest to dużym ułatwieniem w zakresie komunikacji oraz zdobywania informacji. Stanowi jednak również poważne zagrożenie.

Spędzając dużo czasu przed komputerem czy telefonem, młodzi ludzie tracą poczucie czasu. Minuty zamieniają się w godziny, a w skrajnych przypadkach dzień zlewa się z nocą.

W pewnym momencie brak kontroli nad ilością czasu, jaką młodzież spędza w Internecie czy grając w gry, staje się problemem.

W dobie nowych technologii coraz popularniejsze stają się uzależnienia od gier komputerowych, Internetu, smartfonów. Niepokojący jest również fakt, że osobiste relacje między młodzieżą w dużej mierze przeniosły się do świata wirtualnego.

Brak kontaktu z rówieśnikami negatywnie wpływa na rozwój i system wartości młodej osoby.

 

Niebezpieczeństwem staje się także obecnie panujący trend na tzw. hejt, czyli obraźliwe, często agresywne komentarze, które są publikowane w sieci.

Skala rozprzestrzeniania się hejtu jest coraz większa i oddziałuje na psychikę młodzieży. Zdarza się, że z powodu nienawiści, którą jest przepełniony Internet, osoba o małej odporności psychicznej podejmuje próbę samobójczą.

Nie bądźmy obojętni na to, jak dziecko spędza wolny czas. Zwracajmy uwagę na to, ile czasu spędza przed komputerem i telefonem.

Starajmy się dostrzegać problemy młodych ludzi, które dla dorosłych mogą wydawać się zwykła fanaberią, a dla  młodego człowieka problemem, z którym nie umie sobie poradzić.

Dbajmy o to, by nasze dzieci zwracały się do nas z problemami i nie szukały pocieszenia w alkoholu, narkotykach, czy dopalaczach.

 

Nie bądź obojętny. Reaguj! Niech każde niepokojące zachowanie stanie się dla ciebie – jako rodzica – pretekstem do zainteresowania się dzieckiem. Zanim będzie za późno!

 

Autor: Magdalena Stefankiewicz – pośrednik pracy stażysta

Żródło definicji:

Encyklopedia PWN, pod red. B. Petrozolin-Skowrońska, Warszawa 1995, s. 420


Strefa rodzica Strefa rodzica