Widok zawartości stron
Refundacja wynagrodzeń młodocianych pracowników
Jeżeli pracodawca chce zatrudnić młodocianego pracownika w celu nauki zawodu, może ubiegać się o zwrot kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. W tym celu musi złożyć wniosek o zawarcie umowy o refundację do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, właściwego ze względu na miejsce odbywania nauki zawodu przez młodocianego. Po spełnieniu wszystkich warunków zostaje zawarta z pracodawcą umowa o refundację. Wysokość refundacji i terminy składania wniosków są dokładnie określone.
Elektroniczna forma składania wniosków o refundację
Od stycznia 2023 roku istnieje możliwość skorzystania z elektronicznej formy składania wniosków realizowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy.
Elektronicznie można wnioskować zarówno o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych, jak również o zwrot poniesionych kosztów (wypłatę refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych).
Kto dokonuje refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników?
Zgodnie z zapisami zawartymi w Art.12 ust.6 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
„Ochotnicze Hufce Pracy mogą dokonywać zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z uwzględnieniem wykazu zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15, do wysokości najniższych stawek, określonych w odrębnych przepisach obowiązujących w okresie, za który jest dokonywana refundacja na podstawie umowy zawartej z pracodawcą lub organizacją zrzeszającą pracodawców.”
Czy refundacja jest pomocą de minimis?
Zgodnie z delegacją ustawową, refundacja wynagrodzeń młodocianych pracowników jest pomocą de minimis. Limit pomocy de minimis wynosi 200 000 Euro na 3 lata (wliczając w to bieżący rok kalendarzowy i dwa lata poprzedzające).
Jakie są procedury ubiegania się o refundację?
Procedury ubiegania się o refundację reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenie społeczne.
Zgodnie z ww. rozporządzeniem MPiPS pracodawca, który zatrudnia młodocianych w celu nauki zawodu i chce ubiegać się o refundację, musi spełniać określone warunki:
-
zatrudnić młodocianych w zawodach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
-
spełniać warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych,
-
złożyć wniosek o zawarcie umowy o refundację wraz z kopiami umów o pracę zawartymi z młodocianymi pracownikami.
Kiedy składa się wnioski o refundację?
Wniosek o zawarcie umowy o refundację wraz z kompletem dokumentów, pracodawcy zatrudniający młodocianych w formie szkolnej mogą składać w terminie od 1 stycznia do 15 listopada każdego roku.
Natomiast jeśli kształcenie ma się odbywać w formach pozaszkolnych wnioski można składać do 20 dnia każdego miesiąca.
Pierwszy wniosek rozliczeniowy pracodawca może złożyć po odesłaniu podpisanej umowy o refundację do CEiPM oraz spełnieniu wszystkich kryteriów wymaganych do rozliczenia wniosku.
Warto wiedzieć
W przypadku terminów składania wniosków o zawarcie umowy o refundację istnieją odstępstwa. Określają one, w jakich sytuacjach pracodawca może ubiegać się o zawarcie umowy o refundację poza terminami wynikającymi z rozporządzenia. Dotyczy to przypadków, w których umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z młodocianym pracownikiem z powodu:
-
ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy,
-
reorganizacji poprzedniego zakładu pracy uniemożliwiającej dalsze przygotowanie do zawodu,
-
wydania orzeczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do kontynuowania nauki w danym zawodzie.
OHP zawiera umowę z pracodawcą na okres od dnia, w którym młodociany rozpoczyna przygotowanie zawodowe u danego pracodawcy, zgodnie z umową o pracę, do dnia zakończenia przygotowania zawodowego zgodnie z programem.
W przypadku powtarzania roku przez młodocianego refundacja nie przysługuje.
Wniosek musi spełniać określone warunki formalne. W przypadku braków formalnych pracodawca zostaje wezwany do ich uzupełnienia. Wszystkie wzory dokumentów znajdują się na stronie internetowej Komendy Głównej OHP https://www.ohp.pl/rozwoj-zawodowy/refundacja.
Po podpisaniu umowy o refundację pracodawca może występować z wnioskami o wypłatę refundacji w terminach określonych w umowie. Najczęściej wypłaty refundacji realizowane są w systemie kwartalnym. Wypłata refundacji następuje w okresie do 60 dni od dnia złożenia wniosku do CEiPM.
Pracodawca, który zatrudnia wyłącznie młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń dotyczącym maksymalnie 3 młodocianych.
Pracodawca, który zatrudnia także pracowników niebędących młodocianymi może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń dotyczącym młodocianych w liczbie nieprzekraczającej trzykrotnej liczby zatrudnionych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na czas nieokreślony niebędących młodocianymi.
Co dołączyć do wniosku o wypłatę refundacji?
1. Kopię umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z młodocianym.
2. Oryginały lub kopie poświadczone za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań zawodowych i pedagogicznych osób prowadzących przygotowanie zawodowe młodocianych.
3. Zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w Rozporządzeniu Komisji UE 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
4. Oświadczenia o:
• liczbie pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku o zawarcie umowy z uwzględnieniem młodocianych i roku ich nauki,
• liczbie młodocianych, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy ukończyli przygotowanie zawodowe u tego pracodawcy,
• liczbie młodocianych, którzy ukończyli przygotowanie zawodowe w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy i kontynuowali zatrudnienie u tego pracodawcy przez okres co najmniej 6 miesięcy lub nadal są u niego zatrudnieni,
• niekorzystaniu z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń młodocianych, o których mowa w wykazie wymienionym w pkt 7, z innej wojewódzkiej komendy Ochotniczych Hufców Pracy, zwanych dalej „OHP”.
5. Deklarację zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego każdego młodocianego, którego dotyczy wniosek o zawarcie umowy.
6. Upoważnienie do dokonywania korekt finansowych.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
- Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 sierpnia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania
- Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu
Wykaz aktualnych aktów prawnych znaleźć można na stronie https://dokariery.pl/baza-aktow-prawnych-46508