Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Cukiernicy z wałbrzyskiego Hufca Pracy wicemistrzami Polski w konkursie EXPO SWEET 2016

Młodzież wałbrzyskiego hufca jest doskonałym przykładem, że na sukces trzeba zapracować.

Po pierwsze świadomie, a nie przypadkowo, dokonać wyboru zawodu. Po drugie nieustanne doskonalić nabyte umiejętności. Wreszcie konsekwentnie dążyć do celu.

Dwóch Oskarów

W Hufcu Pracy w Wałbrzychu 3 lata temu pojawiło się dwóch niepozornych chłopców. Obaj noszą imię Oskar. I obaj wybrali niełatwy zawód cukiernika. Twierdzili, że jest to ciekawa profesja z perspektywami. Przez ponad 30 miesięcy nauki pokazali, że mieli rację!

Przez cały okres intensywnie pracowali. Gdy zgłosili się na ogólnopolski konkurs dla cukierników, każdą wolną chwilę spędzali na obmyślaniu strategii, ponieważ tytuł konkursu był zaskoczeniem dla wszystkich. Otóż organizatorzy zaproponowali, aby młodzież na podstawie tematu „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza" stworzyła tort.

W żargonie młodzieżowym jest to „temat woda” i pojawia się pytanie: co zrobić, żeby nie „popłynąć"? Polski noblista nie bez powodu otrzymał nagrodę. Zatem wypiek Oskarów musiał dorównywać sienkiewiczowskiemu talentowi. Jak walczący Jagiełło z Krzyżakami, swoim cukierniczym trofeum pt. „Bitwa pod Grunwaldem", zmietli z pola bitwy wielu przeciwników. Dzięki bezkompromisowości i wysiłkowi udało im się zdobyć wicemistrzostwo Polski w prestiżowym konkursie cukierniczym EXPO SWEET 2016.

Czy opłaca się ciężko pracować?

W przypadku Oskarów Jankowskiego i Kamińskiego z Wałbrzycha, żmudna praca się opłaca, choć często napotykali na trudności i czuli rzucane im „kłody pod nogi". Młody człowiek często bije się z myślami, może dać sobie spokój, zmienić kierunek nauki, zrezygnować z praktyk. Przecież jest jeszcze młody, chce się bawić, brać z życia pełnymi garściami!

Tymczasem okazuje się, że zarówno pracę i szkołę można pogodzić z innymi przyjemnościami. Trzeba też wspomnieć, że prywatnie chłopcy udzielają się w sporcie. Często też biorą udział we wszelkiego rodzaju rozgrywkach sportowych. Zatem niekoniecznie trzeba z czegoś rezygnować. Ważne jest planowanie. To podstawa dobrej organizacji.

Czy praca i nauka może być pasją?

Czy szalony jest ten, kto twierdzi, że nauka i praca mogą być pasją? Otóż zarówno Oskar Kamiński jak i Jankowski są takimi szaleńcami. Zgodnie twierdzą, że ich nauka i praca zamieniła się wraz z upływem czasu w prawdziwą pasją. Nie boją się opowiadać o swoich doświadczeniach. Zarażają optymizmem, a ich przykład niewątpliwie pomaga młodszym kolegom poszukiwać swoich pasji i zrozumieć sens nauki.

Koniec szkoły końcem kariery?

W tym roku młodzi ludzie kończą naukę w szkole zawodowej i zaczynają nowy etap w życiu. Jednak dylemat, gdzie pójdą do pracy, czy będą pracować w zawodzie, czy chcą pracować, ich nie dotyczy. Mając ten i inne sukcesy na swoim koncie nie muszą się martwić o dalszą karierę. Otwiera się przed nimi świetlana przyszłość. Otrzymali wiele propozycji podjęcia pracy w znanych wałbrzyskich cukierniach, które uchodzą za prestiżowe.

Młodzi ludzie nie zawsze wiedzą, czego chcą. Nie myślą o przyszłości. Żyją tu i teraz. Oskar Jankowski i Kamiński wiedzieli od początku, czego chcą. Spełniają się w pracy, są szczęśliwi i pozytywnie patrzą na świat.

Autor: Kamila Wybraniec-starszy wychowawca 1-30 HP w Wałbrzychu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron