Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

2020-11-23

Zastanawiasz się, jak poprawnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i dobrze na niej wypaść? Ten artykuł podpowie ci, jak poradzić sobie ze stresem i o co zadbać, by dostać wymarzoną pracę.

Podstawą każdego spotkania jest odpowiednie przygotowanie i tym zajmiemy się w pierwszej części. Oczywiście czytając wiele różnych publikacji i artykułów dowiesz się, że musisz zadbać o wiele aspektów zanim dojdzie do samego spotkania z pracodawcą.

 

Przygotuj dokumenty

Pamiętaj, że musisz odnotować bądź zapamiętać, gdzie i z kim jesteś umówiony na spotkanie. Jeśli już ten etap masz za sobą, koniecznie przygotuj kopie dokumentów aplikacyjnych i nie zapomnij ich ze sobą zabrać!

Przede wszystkim zadbaj o wydrukowane czyste Curriculum Vitae, a także pamiętaj o oryginałach i kopiach dokumentów potwierdzających twoje wykształcenie i umiejętności.

Pracodawca bądź rekruter może poprosić o wgląd do nich podczas rozmowy rekrutacyjnej. Oczywiście zadbaj o odpowiednią, najlepiej jednokolorową teczkę, w której umieścisz wyżej wymienione materiały.

 

Przygotuj też odpowiedni strój

Wiesz już na pewno, iż jest to spotkanie oficjalne, w związku z tym twój strój powinien być wizytowy. Postaraj się, aby ubranie było wygodne i eleganckie zarazem.

Koszula, garnitur czy sukienka w przypadku kobiet będą dobrym rozwiązaniem. Co do koloru, najlepiej wybrać standardowo: czerń, biel, granatowy, beżowy.

Pomyśl również o dodatkach: subtelny makijaż, delikatna biżuteria, czyste buty, spięte włosy i zadbane paznokcie będą idealnym dopełnieniem twojego schludnego wyglądu.

 

Wyszukaj informacje o firmie

Skoro wiesz już, co przygotować i jak się ubrać, czas na wyszukanie informacji na temat firmy i opracowanie standardowych pytań. Im dokładniej przygotujesz się do tego etapu, tym mniejszy będzie twój stres.

Takie pytania padają najczęściej:

  1. Dlaczego chce pan/pani tutaj pracować?
  2. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie pana/panią?
  3. Dlaczego odszedł pan/pani z poprzedniej pracy?
  4. Czy ma pan/pani jakieś pytania?

 

czywiście są one w różny sposób przekształcane, ale sens pozostaje ten sam. Istotą tych pytań jest po pierwsze sprawdzenie, czego dowiedziałeś się o firmie zanim przyszedłeś na rozmowę. Czy sprawdziłeś jak duża jest firma, ile ma oddziałów, jaka jest jej misja, do czego dąży i czego oczekuje od swoich pracowników?

 

Po drugie pytania te zmuszają również do zastanowienia się nad sobą. Co ja mogę zaoferować firmie? Jaki jestem? Jakie są moje mocne i słabe strony? Dlaczego sprawdzę się na tym stanowisku? 

 

Dobrym pomysłem na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest narysowanie sobie tabeli po jednej stronie z plusem, po drugiej z minusem i wypisanie wszystkich swoich osiągnięć i porażek. Co ważne: skup się na kwestiach zawodowych, ale pamiętaj również o swoim życiu prywatnym, w nim również odnosisz sukcesy i porażki, które wpływają na to, kim jesteś.

 

Jeżeli wiesz na czym ci zależy i nad czym musisz jeszcze popracować, to połowę sukcesu masz już za sobą. To, co jeszcze istotne w rozmowie kwalifikacyjnej, to uśmiech i pozytywne nastawienie, aktywne słuchanie i kultura osobista.

 

Szczera rozmowa to podstawa

Bądź sobą i nie oszukuj, nie kręć, a jeżeli pojawią się niewygodne pytania, mów o swoich odczuciach. Powiedz, że nie widzisz związku pytania z (być może) przyszłym stanowiskiem pracy bądź odnieś się do ogółu. Jeśli na rozmowie czujesz się źle i niekomfortowo, to zadaj sobie pytanie, jak będziesz się czuł w takim miejscu pracy na co dzień. Obecny rynek pracy ulega ciągłym zmianom i pojawia się coraz więcej nowych miejsc pracy, więc jeśli nie ta firma, to może następna.

 

W poszukiwaniu pracy nigdy się nie poddawaj i pamiętaj żeby pozostać sobą!

 

Autor: Joanna Zajfert - doradca zawodowy CEiPM Łódź


Widok zawartości stron Widok zawartości stron