Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 kroków do dobrego samopoczucia

2022-03-04

Obowiązujące w ostatnim czasie restrykcje spowodowały, iż wielu z nas zaczęło bardzo dużo czasu spędzać przed ekranami komputerów, telewizorów lub smartfonów. Czy zastanawiałeś się, jakie konsekwencje niesie za sobą taki tryb życia?

Czy jest to dla nas dobre i zdrowe? Już dziś można stwierdzić, iż młodzież wykazuje obniżony nastrój, który (długotrwale występujący) może prowadzić do depresji. Dlatego zatrzymaj się i zastanów, czy ten wirtualny świat za bardzo cię nie pochłonął?

Jeśli tak, skorzystaj z 5 kroków, które mogą zbliżyć cię do lepszego samopoczucia:

 

Sen

Być może jesteś w grupie osób, która zarywa nocki przez spędzenie ich przed smartfonem lub komputerem. Warto wiedzieć, że światło ekranu zaburza rytm dobowy, wpływa na to, jak szybko zaśniesz i jak będziesz spał. Może ciekawa książka do snu będzie dobrą alternatywą? Staraj się kłaść przed 22.00 i spać 7-8 h, a zobaczysz jak organizm ci za to podziękuje.

 

Kontakt z rówieśnikami i rodziną  

Czy wiesz, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu z bliskimi i rówieśnikami? Kontakty międzyludzkie są potrzebne do życia - dzięki nim możesz się rozwijać, przeżywać, relaksować, planować, pośmiać. Czas dla siebie jest ważny, ale czas dla przyjaciół jest równie istotny. Nie zamykaj się w czterech ścianach, nie warto!

 

Kontakt z naturą

Postaraj się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, nawet w niepogodę – wtedy się wspaniale hartujesz. Spaceruj, podziwiaj przyrodę, ciesz się, kiedy świeci słońce, ciesz, jak pada... Bo żadna pogoda nie jest zła, złe jest tylko nasze nastawienie i nieodpowiednie ubranie. Zamiast spędzać czas w domu przed komputerem, może zacznij uprawić jakiś sport, który cię dawno interesował, a nie było na to czasu? Małymi krokami do celu!

 

Hobby, pasja

Wiesz, że każdy z nas ma talent? Może jeszcze go nie odkryłeś lub z jakiegoś powodu został stłumiony. Zaobserwuj, co robisz najlepiej, może nawet lepiej od innych i daj się temu ponieść. Być może ta pasja odmieni twoje dotychczasowe życie, a dzięki niej pojawią się nowe plany edukacyjno- zawodowe?

 

Pomoc innym

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielu z otaczających nas osób wymaga pomocy, rozmowy? Nie zamykaj się tylko na siebie, może ktoś z przyjaciół liczy na twoją pomoc, może obok ciebie jest jakiś ośrodek, schronisko, które czeka właśnie na ciebie? Pomyśl o wolontariacie, dzięki któremu nie tylko zrobisz coś dobrego, ale także zdobędziesz doświadczenie zawodowe.

 

Dbanie o swój własny dobrostan jest ważne. Dzięki dobremu samopoczuciu sprawnie działasz na co dzień, a twoje życie zyskuje na jakości.

 

 

Autor: Agnieszka Piotrowicz, MCK Namysłów

 

Fot. pressfoto/freepik


Widok zawartości stron Widok zawartości stron