Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Co czeka cię w szkole branżowej?

2023-09-08

Nauka w branżowej szkole I stopnia różni się od nauki w pozostałych szkołach ponadpodstawowych. Tutaj oprócz kształcenia ogólnego, spotkasz się z praktyczną nauką zawodu, która ma swoje ustalone zasady.

W ciągu 3 lat będziesz uczęszczać na zajęcia do szkoły, ale także na praktyki. Wszystko rozpoczyna się od znalezienia miejsca odbywania praktycznej nauki zawodu i zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Tylko co dalej? Warto wiedzieć o niektórych istotnych kwestiach.

 

Wiek a liczba godzin

Jeżeli nie masz jeszcze ukończonych 16 lat, to dzienny wymiar godzin praktyk nie może przekroczyć 6 godzin. Sytuacja jest inna, gdy masz już 16 lat lub więcej, ponieważ wtedy na praktykach musisz być 8 godzin. Warto, abyś też wiedział, że będzie przysługiwać ci prawo do co najmniej 48 godzin odpoczynku od praktyk, który powinien obejmować niedzielę.

 

Ferie zimowe i wakacje a urlopy wypoczynkowe

W szkole branżowej przysługuje ci prawo do korzystania z urlopu. Po przepracowaniu 6 miesięcy, uzyskujesz do wykorzystania wolnych 12 dni roboczych. Natomiast po roku pracy, tych dni jest już 26. Jednak zgodnie z Kodeksem Pracy, w roku kalendarzowym, w którym skończysz 18 lat, masz prawo do 20 dni. W okresie ferii zimowych i wakacji, jeżeli nie uzyskałeś jeszcze prawa do urlopu, to pracodawca może na twój wniosek udzielić ci go zaliczkowo. Będziesz miał także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego.

 

Choroba a praca

W przypadku, kiedy jesteś chory, od razu zgłaszasz się do lekarza i otrzymujesz zwolnienie L4, które trafia do pracodawcy. Oprócz tego dobrze jest również poinformować go o swojej absencji, ponieważ nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może skutkować wypowiedzeniem umowy.

Praktyki w szkole branżowej to często pierwsza praca, jaką podejmiesz i za którą otrzymasz wynagrodzenie. I rok nauki to zarobek nie mniejszy niż 8% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, II rok to nie mniej niż 9%, a III – 10%.

Wszelkie kwestie prawne związane z tematem pracownika młodocianego omówione są w Kodeksie Pracy i tam możesz szukać odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

 

W razie wątpliwości odnośnie praktycznej nauki zawodu, możesz skonsultować się także z naszymi specjalistami w jednostkach OHP, których najlepiej szukać w naszej wyszukiwarce.

 

 

Autor: Mariola Ziomek – doradca zawodowy MCK Dzierżoniów

 

Źródła:

  1. Kodeks Pracy
  2. http://www.wskazniki.gofin.pl/8,113,1,wysokosc-wynagrodzenia-i-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne.html [dostęp z dnia 18.07.2022]aA

Widok zawartości stron Widok zawartości stron