Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy warto iść na studia?

2023-05-16

Dużo nauki, egzaminy i kolokwia, ale także poznawanie nowych ludzi i dobra zabawa – to główne skojarzenia ze studiowaniem. Czy w dzisiejszych czasach warto iść na studia? Rozważamy za i przeciw – sprawdź!

Zdobycie wyższego wykształcenia nie gwarantuje pewnej pracy. Jednak może przynieść szereg różnych korzyści - pod warunkiem, że decyzja o podjęciu nauki w szkole wyższej będzie dobrze przemyślana.

 

Podejmując ją, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czego oczekuję od studiów?
  • Czy wiem, jaki kierunek mnie interesuje?
  • Czy po studiach znajdę pracę związaną ze skończonym kierunkiem?

 

Obecnie wiele osób z wyższym wykształceniem pracuje w zawodach niezwiązanych z ukończonym kierunkiem. To, że skończenie studiów daje dobrą pracę i zarobki, to mit. Zapytaj znane ci osoby po studiach, czy pracują w wyuczonym zawodzie – możesz zdziwić się odpowiedziami.

 

Są jednak sytuacje, że studiowanie jest konieczne lub po prostu – przyjemne i rozwojowe. Przeanalizujmy wady i zalety nauki na uczelni wyższej.

 

Plusy studiowania

  • Pogłębianie wiedzy – chociaż „papier” nie zagwarantuje ci niczego, to jednak pogłębiasz wiedzę z jakiejś dziedziny i zdobywasz nowe, często praktyczne umiejętności.
     
  • Niektóre zawody wymagają wyższego wykształcenia – np. lekarz czy prawnik, więc oczywiste jest, że wybierając jeden z tych zawodów, dylemat „Studiować czy nie?” nie istnieje, bo po prostu musisz skończyć studia, chcąc pracować w takim zawodzie.
     
  • Rozwijanie zainteresowań – jeśli wybierzesz studia związane ze swoją pasją czy tematami, które cię z jakiegoś powodu interesowały, na pewno nie będzie to stracony czas.
     
  • Trening umysłu – studiowanie to rozwijanie się, trenowanie mózgu, poszerzanie wiedzy. Jeśli lubisz się uczyć, na pewno znajdziesz w tym przyjemność.
     
  • Poznawanie nowych ludzi i dobra zabawa. Przyjaźnie studenckie trwają czasem całe życie. Dochodzi do tego świetna zabawa – imprezy, juwenalia i po prostu beztroski czas bez większych zobowiązań, który z nostalgią wspomina się przez całe życie.

 

Minusy studiowania

  • Trudności związane ze znalezieniem pracy po skończeniu studiów. Wykształcenie wyższe (warto to podkreślić po raz kolejny) nie gwarantuje dobrej pracy i zarobków. Po szkole średniej, zwłaszcza branżowej lub technikum, możesz naprawdę dobrze zarabiać, mając konkretny fach w ręku. Kursy i szkolenia, a przede wszystkim nasze umiejętności mogą sprawić, że nawet po liceum, bez konkretnego tytułu zawodowego, można wykonywać ciekawą i dobrze płatną pracę.
     
  • Koszty związane z edukacją – nie ma gwarancji, że dostaniesz się na państwową uczelnię. Prywatne szkoły wyższe są drogie. A nawet jeśli będziesz mieć szczęście studiować za darmo, czasem dochodzą jeszcze takie koszty jak np. utrzymanie się w innym mieście.
     
  • Potencjalny stres związany z nauką – dużo wkuwania na zaliczenia, kolokwia czy egzaminy semestralne i roczne. Czy będziesz przykładać się do nauki czy nie – będą to stresujące momenty.
     
  • Studia to czasem strata czasu – zwłaszcza, jeśli idziesz na nie, bo nie masz innego pomysłu na siebie lub dlatego, że twoi znajomi zamierzają studiować. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad podjęciem pracy po szkole średniej, dzięki czemu zaczniesz zdobywać doświadczenie zawodowe i wcześniej wejdziesz na rynek pracy niż twoi studiujący rówieśnicy.

 

Jeśli pytanie „Czy warto iść na studia?” jest ci bliskie, warto dobrze przemyśleć temat. Wypisz swoje własne za i przeciw. Porozmawiaj z ludźmi, którzy skończyli studia i takimi, którzy tego nie zrobili – na pewno usłyszysz wiele ciekawych refleksji, które mogą dać ci do myślenia.

 

Pamiętaj też, że musi to być twoja samodzielna decyzja, niezależna od woli rodziców czy zachęcania przez przyjaciół.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron