Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dobry zawód. Czy taki istnieje?

2021-08-17

Istnieje przekonanie, że dobry zawód to przede wszystkim taki, który zapewni nam dobrą pensję, natomiast ten, który przynosi mniejsze korzyści finansowe, jest zdecydowanie gorszy. Po wpisaniu w wyszukiwarce Google hasła „dobry zawód”, ukazuje się nam ranking najlepiej płatnych zawodów w kraju.

Ale czy tak naprawdę zarobki są najważniejszą kwestią, aby uznać, że jakiś zawód jest lepszy od innego?

Wybór zawodu

Często już na etapie szkoły ponadpodstawowej, szczególnie w szkole branżowej, musisz zmierzyć się z wyborem zawodu, który w przyszłości będziesz wykonywać. Tylko jak wybrać taki zawód, żeby mieć pewność, że jest to coś, co będzie ci się podobać i będzie to dobry wybór dla ciebie?

 

Ważne jest, abyś nie kierował się zasłyszanymi opiniami, że ten zawód jest lepszy, a ten gorszy. Taki podział nie istnieje.

 

Może być zawód, który jest lepiej płatny lub mniej. Zawód, który dla jednego jest bardziej interesujący, a dla drugiego wcale.

 

Te dobrze i  źle dobrane

Kluczową kwestią jest fakt, że zawody są przede wszystkim dobrze albo źle dopasowane do osobowości, zainteresowań czy temperamentu i tym podziałem najlepiej się sugerować. Niestety wiele osób nie bierze tego pod uwagę i często męczy się w zawodach, które wybrali, a które zupełnie do nich nie pasują. Bo kto chciałby chodzić w spodniach, które są o dwa rozmiary za duże lub za małe? I bardzo podobnie jest z pracą, której się podejmujemy, dlatego tak ważne podczas wyboru jest uwzględnienie wszystkich informacji o nas samych.

 

Wiedza o samym sobie

Istotne jest, abyś znał swoje predyspozycje i preferencje, czyli przede wszystkim swoją osobowość, temperament, zainteresowania, wartości, mocne i słabe strony, a także swój stan zdrowia. Dzięki temu dopasowanie się do zawodu będzie o wiele łatwiejsze. Sprawi to, że twoja satysfakcja z pracy oraz motywacja do niej będzie większa, a co się z tym wiąże, szybciej możesz stać się specjalistą w jakimś zakresie. I właśnie dopiero taki zawód, odpowiednio dobrany do osoby, można nazwać dobrym zawodem.

 

Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się o sobie tych wszystkich informacji, jest spotkanie z doradcą zawodowym, który w trakcie rozmowy pomoże ci odkryć wiele kluczowych kwestii pod kątem zawodowym.

 

Takich doradców znajdziesz w naszych jednostkach OHP, a więcej informacji na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://dokariery.pl/zaplanuj-kariere-38015.


Autor: Mariola Ziomek – doradca zawodowy MCK Dzierżoniów

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron