Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

E-sport – czy da się zarabiać, grając w gry?

2021-02-09

Uwielbiasz grać w gry komputerowe? A czy wiesz, że można na tym zarobić? Sprawdź, czym jest e-sport i jak zacząć na nim zarabiać.

E-sport to swego rodzaju przeniesienie rozgrywek sportowych do sieci komputerowej. Zaczęło się od sportów tradycyjnych, reprezentowanych przez takie gry jak FIFA (piłka nożna), NBA (koszykówka) czy NHL (hokej).

Jednak obecnie e-sport to rozgrywki również w League of Legends, StarCraft, DOTA, Counter-Strike, Quake czy Warcraft II.

 

Jak zostać graczem?

Oczywiście trzeba grać! Dużo i dobrze. Jeśli zależy ci tylko na pieniądzach i rozpoznawalności, to niekoniecznie dobra motywacja. Granie musi być prawdziwą pasją samą w sobie – tylko w ten sposób można osiągnąć sukces.

 

By dobrze grać, należy:

  • trenować systematycznie,
  • stawiać na jakość, nie ilość,
  • doskonalić technikę,
  • pracować nad szybkością reakcji,
  • poznawać scenariusze gry.

 

Co dalej?

W Polsce najpopularniejsze gry e-sportu to DOTA, Counter-Strike i League of Legends, czyli takie, w których gra się zespołowo. Ważna jest więc umiejętność współpracy z innymi oraz łatwość odnalezienie się w grupie.

Na początku niełatwo będzie dostać się do drużyny graczy. Można to zrobić na kilka sposobów, np. założyć drużynę samodzielnie – tu zazwyczaj pomyślisz o kolegach, ale niekoniecznie znajdziesz grających na dobrym poziomie. Można poszukać stron, które pomagają w skompletowaniu drużyny. Ostatni sposób to zgłaszanie się na kwalifikacje do drużyn – oczywiście, jeśli jesteś na odpowiednim poziomie.

Następnie zapisz się do jednej z darmowych lig wybranej przez siebie gry w ramach Polskiej Ligi Esportowej, dzięki czemu będziesz mógł brać udział w turniejach. Tam możesz zarabiać coraz więcej, pod warunkiem, że robisz postępy.

Można zapisać się także do ESL gaming, czyli ligi, która organizuje turnieje w takie gry jak: Fifa, Overwatch, Dota 2, League of Legends, Counter Strike oraz wiele innych. W drużynie czy indywidualnie – warto brać udział w turniejach, by podnosić swój poziom, a co za tym idzie także zarobki.

 

Jak jeszcze można zarabiać jako gracz profesjonalny?

Trzeba naprawdę być wybitnym graczem, by dostać się do polskiej czy światowej czołówki i zarabiać setki tysięcy. Jednak już początki mogą przynieść całkiem niezłe pieniądze, jeśli podejdziesz do sprawy profesjonalnie.

Dobrym sposobem są streamy na żywo, czyli transmitowanie swojej gry. Można do tego wykorzystać portal twitch.tv (dedykowany specjalnie graczom) lub YouTube. Pokazujesz swoją grę i zarabiasz.

 

O czym pamiętać?

Są rzeczy, których nie wolno zlekceważyć, kiedy myślisz o zarabianiu na graniu.

Po pierwsze: dobry sprzęt gamerski kosztuje sporo. Zanim zaczniesz zarabiać, trzeba zainwestować. Sam komputer z dobrym procesorem i kartą graficzną to jedno. Inne rzeczy, to kamera, głośniki, ergonomiczny fotel, by nie ucierpiał kręgosłup.

Po drugie – jeśli o kręgosłupie mowa – dobra forma fizyczna także tu jest potrzebna, pomimo, że nie uprawiasz prawdziwego sportu. Kondycja wspomaga twoją wydajność i pomaga osiągać lepsze wyniki. Dlatego nie zapominaj o regularnych ćwiczeniach. Profesjonalni gracze trenują i współpracują z dietetykami.

Po trzecie: nie zapominaj o szkole. Granie nie powinna zdominować twojego życia na tyle, by zlekceważyć naukę. To dość krótkotrwała kariera – po niej można robić cokolwiek innego lub pozostać w branży jako organizator turniejów, dziennikarz lub analityk.

 

Fajną opcją są klasy o profilu e-sportowym. W jej ramach możesz brać udział w turniejach międzyszkolnych, ale zdobywasz także wykształcenie jako monter systemów komputerowych lub programista.

 

Pamiętaj, że zarabianie na graniu w gry jest świetnym połączeniem pasji i pracy, jednak wszystko w życiu warto robić z głową. Wyznacz sobie pory na regulanre posiłki, odpoczynek i obowiązki niezwiązane z graniem. Utrzymanie samodyscypliny jest chyba kluczowe w osiagnięciu sukcesu jako profesjonalny gracz.

 

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

https://blog.targeto.pl/inwestycje/inwestowanie/czym-jest-e-sport/?cn-reloaded=1

https://esportinfo.pl/jak-zarabiac-na-esporcie/

https://esportinfo.pl/jak-zostac-pro-graczem/

https://esportinfo.pl/co-to-jest-esport-w-co-warto-grac/

https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-abc-e-sportu-od-czego-zaczac.bhtml

https://noizz.pl/nauka-i-technologia/nowe-klasy-o-profilu-e-sportowym-gdzie-odbywaja-sie-lekcje-gamingu/f6ej9dp

Widok zawartości stron Widok zawartości stron