Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ekologiczny styl życia. Jak młodzież może przyczynić się do ochrony środowiska?

2024-01-16

Cenisz komfort i wygodę? Prowadzisz konsumpcyjny styl życia? Wydaje się on atrakcyjny, ale prowadzi do degradacji środowiska. Zastanawiałeś się, jak możesz wpłynąć na jego ochronę?

Kierując się stylem życia zero waste należy ograniczyć produkcję śmieci w celu ochrony środowiska, w którym żyjemy. Zgodnie z tą zasadą należy odnawiać, ograniczać, ponownie wykorzystywać, przetwarzać i kompostować. Zanim jednak wprowadzisz tak radykalne zmiany, spróbuj metody less waste.

 

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, jak możesz wpłynąć na ochronę środowiska zgodnie ze stylem less waste.

 

Segregacja śmieci

Mimo, że od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawiły się kontenery na poszczególne grupy odpadów (odpady zmieszane, odpady bio, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne), nie każdy segreguje śmieci. Obecnie jest to jedna z podstawowych zasad  ochrony środowiska. Plastik, szkło, papier i metal nadają się do ponownego użycia w procesie recyklingu.

 

Oszczędzanie wody i energii

Kolejną prostą, ale ważną zasadą jest oszczędzanie wody i energii.

  • Myjąc zęby, zakręcaj wodę. Staraj się brać krótki prysznic, ogranicz korzystanie z kąpieli w wannie pełnej wody.
  • Pamiętaj, aby wychodząc z pomieszczenia, w którym nikt nie przebywa, gasić światło. Nie zostawiaj lampki włączonej na noc. Wyciągaj ładowarkę z kontaktu, a sprzętów nie pozostawiaj w trybie czuwania.

 

Przez te działania przyczynisz się nie tylko do ochrony środowiska, ale zauważysz również oszczędność finansową.

 

Ograniczenie mięsa

Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską czy wegańską. Obserwujemy pewnego rodzaju modę na taki styl odżywiania. Do produkcji wołowiny wykorzystuje się bardzo dużą ilość wody. Natomiast odchody zwierząt hodowlanych mają w sobie metan. Jest on silniejszy od dwutlenku węgla, a jego emisja prowadzi do globalnego ocieplenia. Przejście na wegetarianizm może okazać się troską o przyszłość naszej planety, a nie samą fanaberią.

 

Jazda rowerem zamiast samochodem

Samochody wytwarzają spaliny, które uwalniane do atmosfery powodują efekt cieplarniany. Jeśli masz możliwość, warto skorzystać z ekologicznego środka transportu, np. z roweru. Spacer na własnych nogach też wyjdzie ci na zdrowie.

 

Freeganizm, czyli polskie skipowanie

Spotkałeś się z terminem freeganizm? Powstał on z połączenia dwóch słów: free, czyli wolny  –darmowy i weganizm – nastawiony na jak najmniejsze wykorzystywanie zwierząt w konsumpcji. Freeganizm to antykonsumpcyjny sposób zdobywania pożywienia. Po polsku skipowanie, od skipa-kontenera na śmieci. To odzyskiwanie jedzenia wyrzuconego na śmietnik ze sklepów. Często można w nich znaleźć pełnowartościowe produkty, które znajdują się w zniszczonym opakowaniu. Niekiedy minął termin ich spożycia albo mają nieestetyczny wygląd.

 

Zrezygnuj z jednorazówek

Nie kupuj plastikowych reklamówek. Przerzuć się na torby wielorazowego użytku, np. płócienne. Są solidne, wytrzymają duży ciężar i posłużą dłużej.

 

Ubrania z second hand’u

Produkcja ubrań generuje duże ilości odpadów. Dodatkowo wytworzenie odzieży pochłania wielkie ilości wody i energii. Dlatego warto zaopatrywać się w sklepach z tzw. odzieżą używaną. Znajdziesz tam rzeczy z drugiego obiegu, a czasem nawet rzeczy z metkami. Lumpeksy stały się atrakcyjne dzięki unikatowym ubraniom, innym niż te dostępne w popularnych sieciówkach.

 

Zmiana nawyków nie jest prosta, wymaga wyrzeczeń. Jednak nawet pojedynczy krok w dobrym kierunku czyni różnicę. Bycie eko to świadome działania i wybory. Postaraj ograniczyć zakupy często niepotrzebnych rzeczy, aby ich nie marnować wyrzucając, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Dbajmy o przyrodę w trosce o wspólne i własne dobro, dla lepszego jutra. Pamiętaj, aby zmiany zaczynać od siebie!

 

Autor: Marta Halicka

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zero_Waste

https://ekoloco.pl/blog/kompendium-zero-waste/zero-waste-vs-less-waste

https://esbud.pl/jak-dbac-o-srodowisko/

https://ekotablica.pl/ekoinspiracje/freeganizm-co-to-jest

https://kuchnia.wp.pl/freeganizm-czyli-pyszne-jedzenie-prosto-ze-smietnika-6776894140627616a


Widok zawartości stron Widok zawartości stron