Wydawca treści
Jak budować rodzinne tradycje z nastolatkiem?
2024-12-10
Włączenie nastolatka w przygotowania do świąt może nie być najłatwiejszym zadaniem. Jak zachować wspólne tradycje w zmieniającej się rodzinie i sprawić, by dorastające dziecko chętnie brało udział w przedświątecznych działaniach? Zapraszamy na kilka praktycznych porad.
Typowe zamykanie się nastolatka w pokoju, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, może być dla rodziców trudne. To wyjątkowy czas, kiedy chcemy wspólnie przeżywać przygotowania do świąt. Dlatego warto podejść do tego ze spokojem i łagodnie zachęcać dziecko, by zaangażowało się w rodzinne działania.
Zachęć do wspólnych porządków
Sprzątanie to coś, za czym nastolatki nie przepadają i właściwie nie potrzebują. Nie przeszkadza im sterta brudnych ubrań czy naczyń w pokoju ani kurz czy śmieci na podłodze. Warto wziąć to pod uwagę, jednocześnie jednak trzeba spróbować zachęcić dziecko do włączenia się w domowe porządki i uświadamiać, że święta między innymi dlatego są przyjemne, że w domu jest czysto. I że każdy powinien się do tego przyłożyć.
Czasami najlepiej działają proste, konkretne komunikaty, np.: Dzisiaj odkurz pokój i pozbieraj niepotrzebne rzeczy. Jutro pomożesz mi umyć kafelki w łazience. Warto też dawać pozytywną informacje zwrotną typu: Świetnie sobie z tym poradziłaś/łeś! Bez ciebie nie dałabym rady.
Włącz nastolatka do planowania
Jak spędzicie święta? Czy odwiedzicie rodzinę? A może zaprosicie gości? Jakie potrawy będą na stole i czy sami je przygotujecie, czy może zamówicie catering?
Wiadomo, że jako rodzice podejmujecie te decyzje, jednak warto włączyć w planowanie nastoletnie dzieci, dzięki czemu poczują się ważne i będą wiedzieć, że ich zdanie też się liczy. Wspólne podejmowanie decyzji, choćby dotyczących potraw, buduje w dziecku poczucie własnej wartości i pewności siebie.
Pielęgnujcie rodzinne tradycje
Czy kiedy dzieci były młodsze, robiliście wspólnie pierniczki? Nie rezygnujcie z tego teraz, kiedy ma naście lat. Niech ta czy inna rodzinna tradycja przedświąteczna trwa, pomimo upływającego czasu i dorastania dzieci. Wspólnie spędzanie czasu, choćby przy pieczeniu pierniczków, zbliża rodzinę i daje pretekst do rozmowy, o którą czasem trudno w codziennym pędzie.
Możecie też stworzyć nowy rodzinny zwyczaj – np. oglądanie świątecznych filmów, zimowe spacery czy cokolwiek przyjdzie wam do głowy. Warto dać pole do popisu nastolatkowi i poprosić go o wymyślenie nowego rodzinnego zwyczaju związanego ze świętami.
Okres dorastania nastolatka nie jest najłatwiejszym czasem w życiu całej rodziny. Pomimo to warto przełamywać dystans, który dziecko mimowolnie tworzy i zachęcać je do wspólnych przygotowań. Dzięki wspólnym działaniom stworzycie rodzinną atmosferę, a magia świąt będzie z pewnością odczuwalna.
Autor: Joanna Buharewicz