Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak być lubianym w szkole i zyskać nowych przyjaciół?

2022-09-01

Bycie lubianym oraz grono cudownych przyjaciół to marzenie każdego człowieka niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań. Nikt nie lubi czuć się samotnie w ławce szkolnej, na przerwie, stołówce czy w pracy. Jak zatem zyskać sobie sympatię rówieśników? Jak zdobyć prawdziwych przyjaciół, na których zawsze możesz polegać?

Bycie lubianym można ponoć „wyćwiczyć”, stosując kilka prostych zasad. Poniżej przedstawiam te sprawdzone.

  1. Musisz polubić samego siebie

Według mnie trzeba rozpocząć od pokochania samego siebie! Jesteś młodym, wartościowym człowiekiem, który ma mnóstwo do zaoferowania. Musisz być tego świadomy. Często ludzie nie pałają sympatią do osób z kompleksami, smutnych i ponurych.

 

  1. Uśmiechaj się

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Nic nie przyciąga drugiego człowieka tak jak uśmiech. Nie mam tutaj na myśli „śmiania się jak głupi do sera” ani uśmiechania się na siłę, kiedy wcale nie jest ci wesoło... Chodzi o szczery, pozytywny uśmiech, który przyciąga jak magnes. Jestem pewna, że szybko znajdzie się ktoś, kto odwzajemni ten miły gest, a wtedy już łatwo przełamać pierwsze lody.

 

  1.  Pierwszy wyciągnij rękę

Nie każdy posiada łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości. Jednak aby zyskać koleżanki i kolegów, czasem trzeba zrobić pierwszy krok i zagadać. Nie czekaj na specjalną okazję. Zrób to jak najszybciej. Jeśli jesteś nieśmiały, to może dobrym pomysłem na początek będzie rozmowa na komunikatorze internetowym?

 

  1. Pamiętaj imiona poznanych osób

Nikt nie lubi, kiedy rozmówca zamiast imienia mówi „Ej Ty!”, „Brachu”, „Ziomek”, a jeszcze bardziej, gdy ktoś pomyli jego imię… Brrr! Niestety nie każdy ma pamięć do zapamiętywania imion. Co wtedy zrobić? Może jakaś rymowanka, która pomoże ci zapamiętać imiona poznanych osób? Albo skojarzenie z kimś, kogo już znasz o takim samym imieniu?

 

  1. Bądź dobrym słuchaczem

Każdy chce być wysłuchany. Aby być odebranym pozytywnie przez rozmówcę, słuchaj, co chce ci powiedzieć, zachowaj kontakt wzrokowy i pozwól mu mówić o rzeczach, które są dla niego ważne, nawet jeśli dla ciebie wydają się nieistotne. Nigdy nie przerywaj wypowiedzi i zadawaj pytania nawiązujące do prowadzonej rozmowy.

Podczas konwersacji może okazać się, że macie dużo wspólnych zainteresowań, co z pewnością zbliży was do siebie. Na koniec poruszonego tematu skomentuj w miły sposób wypowiedź rozmówcy, np. „Cieszę się, że lubisz podróżować, może kiedyś uda nam się wyruszyć na wspólną wycieczkę”.

 

  1. Nie wytykaj innym błędów

Każdemu człowiekowi zdarzają się niepowodzenia. Wtedy ludzie często odwracają się plecami, zaczynają krytykować i pouczać. Ty rób zupełnie przeciwnie. Wspieraj, pomagaj bądź godnym zaufania i – jak w punkcie piątym – słuchaj.

 

  1. Unikaj konfliktów

Nigdy nie bądź prowodyrem konfliktów.  Staraj się ich unikać. Jeśli jednak zostaniesz w jakiś wciągnięty, zrób wszystko co możliwe, żeby go załagodzić. Osoby konfliktowe nie są lubiane.

 

  1. Nie staraj się za wszelką cenę nawiązać znajomości

Kiedy poczujesz, że ktoś nie jest zainteresowany znajomością z tobą, zrozum to i nie nalegaj. To, że ktoś nie ma ochoty się z tobą bliżej poznać, nie musi być twoją winą. Pamiętaj, że nie ma ludzi, których wszyscy darzą sympatią.

 

  1. Pielęgnuj znajomość

Aby znajomość przerodziła się w przyjaźń, staraj się ją ciągle pielęgnować. Oprócz spędzania czasu w szkole umówcie się w wolnym czasie w jakimś ciekawym miejscu. Możesz zaproponować np. kino, pizzę czy nawet wspólną naukę.

Pamiętaj również o urodzinach i innych ważnych wydarzeniach. Nie musisz kupować kosztownych prezentów. Wystarczy kartka, drobny upominek wykonany własnoręcznie, a jeśli nie możecie spotkać się w tym dniu – SMS z życzeniami. Gdy będziesz dobrze traktował bliskie ci osoby, inni dostrzegą, że warto się z tobą przyjaźnić.

 

  1.  Zawsze bądź sobą

Nikt nie lubi osób, które udają kogoś innego. Bądź sobą, nie zmieniaj się na siłę, bo ktoś tak chce. Wtedy nie będziesz szczęśliwy i staniesz się niewiarygodny. Lubimy ludzi, którzy szanują siebie, mają swoją pasję i nie starają się za wszelką cenę przypodobać innym.

 

Na koniec ważna rada! Pamiętaj, że nie warto szukać przyjaźni na siłę ani zmieniać się dla kogoś. Często wystarczy jeden prawdziwy przyjaciel, który sprawi, że każdy dzień będzie radosny, pełen ekscytujących wrażeń, a gdy pojawią się problemy, smutki i zmartwienia – poda pomocną dłoń.

 

Autor: Justyna Solon, kierownik internatu OSiW w Iwoniczu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron