Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak być patriotą we współczesnym świecie?

2023-03-22

Wielu z nas patriotyzm kojarzy się z bohaterską postawą oddawania życia za Ojczyznę, poświęceniem wszystkiego, co najważniejsze w imię jej wolności. Jednak dziś, żyjąc w wolnym kraju, w dobie Internetu i nowoczesnych technologii, realizując własne plany i marzenia, także można praktykować postawę patrioty.

Jak to zrobić? Okazując szacunek i umiłowanie ojczyzny oraz stawiając dobro własnego kraju na pierwszym miejscu. Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się więcej.

 

Znajomość historii, tradycji i wartości narodowych

Zastanów się: czy znasz polską historię, zgłębiasz wiedzę na jej temat, znasz bohaterów narodowych, wydarzenia ważne dla losów ojczyzny, czy pielęgnujesz tradycje narodowe?

 

Poszanowanie narodowych symboli

Czy znasz hymn państwowy i potrafisz go z powagą odśpiewać podczas ważnych uroczystości, w których uczestniczysz? Czy masz szacunek dla godła oraz flagi polskiej i nie wstydzisz się wywiesić jej przed domem w czasie świąt państwowych?

 

Rozważna aktywność społeczna

Przemyśl, czy angażujesz się w życie lokalnej społeczności, w której funkcjonujesz na co dzień? Czy żyjesz uczciwie, nie szkodząc innym? Czy wywiązujesz się z obowiązków obywatelskich i odpowiedzialnie uczestniczysz w wyborach czy referendach (jeżeli masz już ku temu uprawnienia), by aktywnie wpływać na dobro kraju i ludzi w nim żyjących?

 

Reprezentowanie naszego państwa na terenie kraju i poza jego granicami

Na koniec ostatnia i chyba najważniejsza refleksja. Czy jesteś dumny z tego, że jesteś Polakiem? Czy dbasz o dobre imię swojej Ojczyzny i zawsze z godnością wyrażasz się o Polsce i Polakach?

 

Jeżeli twoje przemyślenia i odpowiedzi na powyższe pytania są pozytywne, możesz z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w swoim życiu reprezentujesz postawę dojrzałego patrioty. Nie trzeba dokonywać wielkich bohaterskich czynów, aby być patriotą XXI wieku.

 

Autor: Maria Ćwiertnia, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Andrychowie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron