Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak młodzi postrzegają biznes i rynek pracy?

2023-12-28

Rynek pracy w dzisiejszym świecie jest rewolucjonizowany przez ludzi młodych, którzy podchodzą do pracy nieco inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Nasuwa się więc pytanie, czy rynek pracy jest na tę rewolucję gotowy? Czy młodzi wolą pracować u siebie, czy jednak u kogoś?

Ludzie młodzi zdają sobie sprawę, że posiadają wystarczające kompetencje, bo nie jest trudno w dzisiejszych czasach je zdobyć, zarówno poprzez ukończenie szkół, studiów czy różnego rodzaju szkoleń. Są świadomi, że brakuje im doświadczenia w branży, w której chcą pracować, ponieważ w pierwszej kolejności według nich liczy się zdobycie wykształcenia, a dopiero później kariera.

 

Co ciekawe, młodzi przed wysłaniem CV skrupulatnie przeglądają potencjalnego pracodawcę, zarówno pod względem opinii jakie krążą w Internecie, przeglądają profil działalności, a także wynagrodzenie i benefity jakie proponuje.

 

Dzięki badaniom wynikającym z raportu „Pokolenie Z na rynku pracy” wynika, że dla młodych najważniejsze jest szczęście, na drugim miejscu rodzina, a na trzecim możliwość realizowania swoich pasji, na jednym z ostatnich miejsc jest rozwój kariery i bezpieczeństwo finansowe.

 

W takim razie co liczy się dla młodych na rynku pracy?

Liczy się szczęście osobiste, rozwój pasji i zarabianie, aby móc się rozwijać, podróżować i cieszyć się spokojnym życiem. Nie mają zamiaru spędzać w jednej firmie całego życia, dążą do zmian i ciągłego rozwoju.

 

A co z założeniem własnej firmy? Czy młodzi chcą być sobie szefem?

Perspektywa bycia szefem własnej firmy to zdecydowanie jedna z pożądanych dróg kariery wśród młodych. Uważają, że to najlepszy sposób na życie i rozwój swoich umiejętności. Własna działalność to dla nich możliwość samorealizacji i działania na własnych zasadach – a to jest dla nich najistotniejsze.

 

Autor: Izabela Wiśniewska – pośrednik pracy w MCK w Zambrowie

 

Źródła:

https://www.karierawfinansach.pl/artykul/raporty/mlodzi-na-rynku-pracy-2021-oczekiwania

Pokolenie Z na rynku pracy - postawy, priorytety, oczekiwana. Raport z badań Zespołu Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pokolenie-Z-postrachem-pracodawcow-8541670.html

https://magazyn.citibank.pl/137872-mlodzi-polacy-wlasna-firma-sposobem-na-zycie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron