Wydawca treści
Jak przestać się bać nowych wyzwań?
2020-12-28
W życiu każdego człowieka strach jest nieodłączną częścią, tak samo jak złość, radość czy smutek. Przejawia się on często jako lęk przed podejmowaniem nowych wyzwań. Często, gdy się boimy, wolimy jak struś schować głowę w piasek, niż zrobić krok naprzód i zacząć działanie.
A może strach ma tylko wielkie oczy i może wcale nie ma się czego bać? Jak zdobyć się na odwagę do podejmowania nowych wyzwań w życiu?
Wyzwania w zgodzie z sobą
Myśl o swoich celach jak o tym, co cię wzmacnia i rozwija. Traktuj się przyjaźnie i z uznaniem. Kiedy będziesz działał zgodnie z sobą, szanując swoje przekonania i wartości, wtedy strach będzie dużo mniejszy. Będziesz silniejszy i będziesz miał więcej zaufania do siebie. Zapytaj się, czy gdy wybierasz to wyzwanie, którego się obawiasz, to pozostajesz wierny sobie? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czy przypadkiem słuchając swoich obaw, nie rezygnujesz z czegoś, co jest dla ciebie naprawdę istotne?
Analiza zysków i strat
Zastanów się, jakie będą konsekwencje podjęcia i niepodjęcia tego działania. Gdy nachodzi cię myśl o rezygnacji, przemyśl, jakie skutki będzie miało odpuszczenie tego kroku w perspektywie kolejnych lat. Jak to sobie wytłumaczysz, że nawet nie spróbowałeś? Jakie drzwi się przed tobą zamkną, a jakie otworzą? Jak to wpłynie na ciebie? Określ, na czym ci zależy najbardziej i czy chcesz to naprawdę osiągnąć.
Przezwyciężanie lęku
Często strach wytwarza napięcie, którego każdy chce się pozbyć i to jak najszybciej. Pewnie nie podejmujesz działania właśnie z tego powodu. Jednak jeśli się nad tym zastanowisz, zobaczysz, że unikanie tego, czego się boisz, przynosi chwilową ulgę, a później zostanie ci tylko żal, że nie zrobiłeś tego, na czym bardzo ci zależało. W ten sposób może będziesz miał mniej lęku, ale nie zrealizujesz swoich planów i nie stworzysz życia, z którego byłbyś naprawdę dumny. Nie bój się strachu, bo jeśli dobrze go wykorzystasz, stanie się on twoim pomocnikiem w realizacji planów. Umiarkowany strach pomaga w podejmowanych wysiłkach, ponieważ ostrzega przed zagrożeniem i niebezpieczeństwem.
Pierwszy krok
Nigdy się nie przekonasz, czy masz czego się bać, jeśli tego nie sprawdzisz i nie zrobisz pierwszego odważnego kroku. Pewnie czasem tracisz bardzo dużo czasu na rozmyślanie o tym, czego się boisz, zamiast po prostu spróbować i zacząć działać. Wyznacz cel i ustal czego, naprawdę się obawiasz. Realnie oceń czy nie wyolbrzymiasz tego strachu. Pewnie jest tak, że boisz się pierwszego kroku. Jednak, gdy się odważysz i go zrobisz, to możesz być zaskoczony, że w rzeczywistości droga do sukcesu okaże się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. Sprawdź to, bo może się okazać, że wcale nie było się czego bać.
Odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań to decyzja i wybór działania. Bycie odważnym to umiejętność radzenia sobie ze strachem i dążenie do celu, pomimo jego odczuwania.
Postaw sobie odważny i ambitny cel, wyznacz konkretny dzień i po prostu zacznij działać. Masz prawo realizować swoje marzenia i rozwijać się, wykorzystywać swoje talenty.
Gdy zrezygnujesz z pójścia naprzód, może być tak, że będziesz żałował tego całe życie. Chyba lepiej mieć mały żal, że się podjęło działanie i coś nie wyszło, niż żałować, że się poddało już na starcie i wcale się nie spróbowało, bo zabrakło trochę odwagi. Nie bój się, działaj!
Autor: Sylwia Gąsowska
Źródła:
Anna Witkiewicz, „Z odwaga pod rękę”, w "Coaching" nr 5/2018
Ellen Hendriksen, „Jak przestać się bać?”
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024