Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak skutecznie dążyć do celu i realizować swoje marzenia?

2022-11-03

Marzenia i cele nie zrealizują się same. Musisz o to zadbać samodzielnie. Jak? W kilku prostych krokach – przeczytaj i spróbuj!

Na początek: cel i zasady

Chcesz odnaleźć swój sens życia, postawić przed sobą cel lub po prostu zacząć marzyć? Wszystko to można osiągnąć w bardzo prosty sposób, jednakże musi to być TWOJA decyzja. To ty definiujesz siebie, kreujesz swój świat oraz masz wpływ na swoje decyzje i wybory. Samodzielnie ustalasz swoją własną teraźniejszość i przyszłość. Gwarantuję ci, że jeżeli odważysz się postawić przed sobą konkretny cel, to zmienisz swoje życie na lepsze. Trzeba jednak trzymać się odpowiednich zasad.

 

Zapisz swój cel lub marzenie

Na samym początku odpowiedz sobie na pytania:

  • Czego tak naprawdę pragnę w życiu?
  • Co chciałabym/chciałbym osiągnąć?
  • Co sprawi, że w końcu będę szczęśliwa/y?

Odpowiedź, najlepiej w jednym zdaniu, zapisz na kartce i powieś ją w widocznym miejscu – tak, aby mieć do niej ciągły dostęp. Ten krok należy wykonać po to, aby cel był nieustannie przed twoimi oczami. Dzięki temu będziesz intensywnie o nim myśleć i często (nawet nieświadomie) ukierunkowywać swoje działania i wybory w stronę tego marzenia.

 

Cel musi być mierzalny

Najlepiej, by cel bądź marzenie było jasno sformułowane, konkretne i rzeczywiste. Nikt nam nie zabroni marzyć o podróży na planetę Saturn, jednakże (na ten moment) jest to niemożliwe do wykonania. Wybierz taki cel, który jest warty i możliwy do zrealizowania. Może to być np. podróż do nowego kraju, zakup wartościowej rzeczy czy choćby te przysłowiowe schudnięcie kilku kilogramów. Oczywiście to tylko przykłady, twój cel musi być naprawdę „twój”.

 

Droga do celu musi sprawiać radość

O czym jednak warto pamiętać, kiedy już udało ci się wybrać cel? Droga do jego realizacji z pewnością nie będzie najprostsza, a być może będzie wymagała pewnych wyrzeczeń. Najważniejsze jest jednak, aby realizacja marzenia sprawiała ci radość i była przyjemna.

Odpowiednia motywacja jest tutaj kluczowa – dążenie do celu powinno wywoływać uśmiech. Jeżeli droga do spełnienia marzenia wywołuje w tobie negatywne emocje, nie sprawia ci przyjemności i nie dostrzegasz w niej żadnej pozytywnej rzeczy, być może warto ustalić sobie na początek jakiś inny, łatwiejszy cel lub wybrać inne marzenie?

 

Metoda małych kroków

Bardzo znane i popularne jest powiedzenie „Nie od razu Rzym zbudowano”. Jednym z kluczowych elementów jest wytrwałość w dążeniu do celu. Często, aby zrealizować swoje marzenia, potrzebna jest długa droga i odpowiednia ilość czasu. Metoda małych kroków nakazuje cieszyć się z małych rzeczy, z niewielkich, codziennych sukcesów, które pomagają powoli, ale wytrwale dążyć do celu. Zbierasz pieniądze na wycieczkę i rezygnujesz z zakupu ulubionego batonika? Gratulacje! Zaoszczędzone pieniądze wrzuć do skarbonki!

Stworzenie odpowiednich nawyków oraz wytrwała praca sprawiająca przyjemność są gwarantem osiągnięcia celu.

 

Pozbądź się strachu przed porażką

Boisz się porażki? Ogarnia cię strach na myśl, że coś może pójść nie po twojej myśli? Do odważnych świat należy! Z pewnością napotkasz na swojej drodze trudności i różne przeciwności losu. Będą takie dni, że będzie ciężko cokolwiek zrobić i coś się nie uda. Nie załamuj się! Nieważne, ile razy upadniesz, najważniejsze jest, by wstać i iść dumnie przed siebie z podniesioną głową. Przecież błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi, jak głośni sentencja.

 

Powyższe kroki i metody mogą stać się podstawą twojego sukcesu. Życzę każdemu z was odwagi i wytrwałości w dążeniu do realizowanych przez siebie celów i spełniania marzeń.

Nie bójmy się żyć, mamy tylko jedno życie, więc wykorzystajmy je w pełni!

 

Autor: Kamil Graczyk, Asystent EURES, Lubuska Wojewódzka Komenda OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron