Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak sprawdzić, czy ten zawód jest dla ciebie?

Niewiele osób wie, co konkretnie chce robić w życiu i w jakim zawodzie pracować. Większość, mimo ukończenia określonej szkoły, nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Zastanawiasz się, jaki kierunek będzie dla ciebie odpowiedni? Oto kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę, żeby to ocenić.

zawod-jak-sprawdzic-1160.jpg

Analiza SWOT

Na początku przeprowadź osobistą analizę SWOT. Stosuje się ją głównie w odniesieniu do przedsiębiorstw, ale w tym wypadku będzie również dobrym pomysłem. Zastanów się, jakie są twoje mocne i słabe strony. Pomoże ci to w dopasowaniu twoich zalet do prac, w których są one potrzebne, a jakie mógłbyś wykonywać. Następnie przeanalizuj szanse i zagrożenia związane z tym zawodem. Może to być dla ciebie wskazówką, w czym jeszcze się doszkolić.   

 

Umiejętności

Sprawdź swoje umiejętności i zastanów się, czy są one zgodne z wymaganiami danego zawodu. Jeśli niektórych z nich ci brakuje, możesz je rozwinąć. 

 

Zainteresowania

Sprecyzuj swoje zainteresowania. Zastanów się, co cię pasjonuje i sprawia ci przyjemność. Profesja, która będzie związana z tym, co lubisz, stanie się dla ciebie bardziej satysfakcjonująca. Przecież chodzi właśnie o to, aby sprawdzać się w pracy i robić to, co się lubi.

 

Specyfika zawodu

Postaraj się znaleźć jak najwięcej informacji o danym zawodzie. Zapoznaj się z jego specyfiką. Tajniki zawodu możesz zgłębić przez wyszukiwanie artykułów i książek na jego temat lub przez oglądanie filmów. Warto znaleźć osoby, które pracują w danym zawodzie i porozmawiać z nimi, aby poznać wady i zalety ich pracy, ale również, żeby poznać typowe dla niej obowiązki i zadania.

Świetnym narzędziem do analizy danego zawodu jest Mapa Karier, którą łatwo odnajdziesz w internecie.

 

Wartości i cele

Nie bez znaczenia mogą się okazać twoje przekonania i wartości, którymi kierujesz się w życiu. Zastanów się, jakie są twoje cele, głównie te długoterminowe. Zawód powinien być zgodny z twoimi priorytetami. Na przykład, jeśli cenisz sobie elastyczność czasu pracy, niektóre zawody mogą być nieodpowiednie.

 

Eksperymenty

Podejmuj różne próby, eksperymentuj, jeśli tylko masz taką możliwość. Podejmij staż, praktykę lub wolontariat w danej dziedzinie. Najlepiej o tym, jak wygląda praca w danym zawodzie, dowiesz się w praktyce.

 

Doradca zawodowy

W strukturze Ochotniczych Hufców Pracy działają Młodzieżowe Centra Kariery, w których możesz skorzystać z porady doradcy zawodowego. Przeprowadzi on test predyspozycji zawodowych, który ma za zadanie nakierować cię na odpowiedni wybór zawodu. Konsultacja u doradcy zawodowego może być pomocna również w celu oceny twoich umiejętności i zainteresowań. 

 

Warto próbować, doświadczać i eksperymentować, aby w końcu odnaleźć właściwą ścieżkę zawodową.

 

 

Autor tekstu: Marta Halicka

 

Źródła:

https://interviewme.pl/blog/jaki-zawod-wybrac


Widok zawartości stron Widok zawartości stron