Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe?

2020-09-30

Zastanawiasz się, do jakiej szkoły pójść lub stoisz przed wyborem pierwszej pracy? Sprawdź swoje predyspozycje zawodowe. Im wcześniej je poznasz, tym lepiej będziesz mógł pokierować swoją przyszłością.

Wybór odpowiedniej dla nas szkoły to pierwszy krok do sukcesu. Każdy pewnie zastanawiał się, co chce robić, kim chce być i jaka powinna być nasza praca. Bywa, że szkołę wybieramy zupełnie przypadkowo lub niestety okazuje się, że ta wymarzona zupełnie nie spełnia naszych oczekiwań. Dobrze, jeśli znamy swoje mocne i słabe strony.

Jeśli nie, z pomocą przychodzi test predyspozycji zawodowych Johna Lewisa Hollanda.

 

Co to jest test predyspozycji zawodowych?

Test sprawdza nasze umiejętności i talenty. Opracował go amerykański psycholog John Lewis Holland, który udowodnił, że nasze predyspozycje zawodowe ściśle łączą się z naszymi cechami charakteru. Test jest bardzo elastyczny. Nie ma w nim dobrych ani złych odpowiedzi.

 

Kiedy warto go zrobić?

Najlepiej jeśli jest przeprowadzony już w szkole podstawowej. To znacznie ułatwi wybór dalszej drogi kształcenia. Test jest też przydatny dla osoby, która pierwsze kroki na rynku pracy ma już za sobą, a z obecnej pracy nie jest zadowolona. Określa kompetencje zawodowe, które być może pomogą zmienić pracę na lepszą.

 

Zobacz, w czym dokładnie może pomóc ci doradca zawodowy w OHP.

 

Jak jeszcze można poznać i kształtować predyspozycje zawodowe?

  1. Rozwijaj zainteresowania – one kształtują naszą indywidualność i pomagają lepiej poznać siebie. Dzięki nim przyjemniej spędzisz czas i zyskasz szanse na poznanie ciekawych osób.
  2. Zbieraj doświadczenie zawodowe – nie zawsze na wymarzoną pracę trafisz za pierwszym razem. Trudno jest poznać swoje predyspozycje, jeśli dotychczas nigdzie nie pracowałeś. Rynek pracy jest pełen ciekawych ofert. Może warto zainwestować swój czas i zacząć od wolontariatu, stażu lub praktyki.
  3. Przeanalizuj katalog zawodów – w opisie znajdziesz szczegółowe informacje o kwalifikacjach i umiejętnościach potrzebnych do wykonywania danego zawodu.
  4. Korzystaj z porad doradcy zawodowego i coacha kariery. Możesz wybrać się do doradcy, który pracuje w Młodzieżowym Centrum Kariery Zawodowej OHP i poprosić o pomoc w określeniu twoich predyspozycji zawodowych.

 

Autor: Joanna Bogucka

 

Źródła:

http://www.eduforum.pl/dlaczego-warto-wiedziec-o-swoich-predyspozycjach-zawodowych-podjeciem-studiow-zalety-profilowania-zawodowego/

https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/predyspozycje-zawodowe-definicja,test_pr-2001.html

https://www.umcs.pl/pl/kariera,13188,5-sposobow-jak-okreslic-swoje-predyspozycje-i-preferencje-zawodowe,78870.chtm

Widok zawartości stron Widok zawartości stron