Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak sprawdzić uczciwość pracodawcy?

2022-06-28

Otrzymałeś ciekawą propozycję pracy? Zanim ją przyjmiesz, sprawdź, czy twój przyszły pracodawca jest uczciwy i wiarygodny. Jest na to kilka sposobów.

Odwiedź stronę firmy

Znajdziesz tam informacje o historii firmy i zasadach jej funkcjonowania. Zwróć uwagę, a w jaki sposób firma pisze o sobie, swoich klientach i pracownikach. Poznaj strukturę przedsiębiorstwa i możliwość awansu (chociaż to nie zawsze jest wyraźnie napisane).

 

Sprawdź social media

Konta na Facebooku, Instagramie, LinkedIn czy Twitterze to dobre źródło informacji o firmie. Możesz zobaczyć, w jakim tonie prowadzona jest komunikacja i jaki jest jej odbiór wśród osób obserwujących.

Warto sprawdzić profile pracowników firmy na LinkedIn, śledząc ich stanowiska na przestrzeni lat – to wiarygodne źródło informacji o możliwości awansu.

 

Poszukaj wiarygodnych opinii

Pamiętaj, że opinie na forach internetowych mogą być stronnicze. Dość często bywają negatywne, bo pisane przez odrzuconych kandydatów lub byłych pracowników, niezadowolonych z jakiegoś powodu. Takie skrajne opinie bywają przesadzone, a prawda leży często po środku.

Najlepiej zorientuj się wśród rodziny i znajomych, czy w danej firmie nie pracuje ktoś, kto mógłby udzielić ci informacji na temat atmosfery i warunków w niej panujących.

 

Sprawdź informacje prawne

Zwłaszcza jeśli jest to niewielka, nieznana ci wcześniej firma – warto to zrobić. Sprawdź, czy firma figuruje w rejestrach gospodarczych, jaki ma zakres działalności oraz kto nią zarządza. Wykorzystaj do tego internetowe wyszukiwarki CEIDG lub KRS. Zainteresuj się, jak długo firma działa na rynku. Przedsiębiorstwo z wieloletnią działalnością będzie pewniejszym gwarantem stabilnego zatrudnienia.

 

Przyjrzyj się firmie w kontekście branży

Sprawdź, czy firma występuje w rankingu pracodawców i na jakiej pozycji. Dowiedz się też, czy otrzymała jakieś branżowe nagrody i czy posiada istotne w danej branży certyfikaty.

 

Podejście do pracownika

W ofercie pracy lub na stronie firma być może opisuje to, co oferuje swoim pracownikom. Przyjemne wnętrza, ergonomiczne stanowisko pracy, dodatkowe benefity (np. ubezpieczenie, pakiet sportowy) – to wszystko świadczy o tym, jak pracodawca traktuje swoich pracowników. W pracy spędzasz dużą część doby, dlatego ważne, by było to miejsce przyjazne.

 

Sprawdzenie pracodawcy pod kątem wiarygodności i uczciwości to ważny krok w trakcie poszukiwania pracy. Pozwoli podjąć przemyślaną decyzję i uniknąć ewentualnego rozczarowania.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron