Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak wspierać nastolatka, który ma problemy z adaptacją w szkole średniej?

2024-09-27

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to duża zmiana w życiu nastolatka. Nowe środowisko, nauczyciele i wymagania mogą sprawić, że dziecko odczuje stres i trudności adaptacyjne. Rola rodzica w tym okresie jest kluczowa, ponieważ odpowiednie wsparcie i otwartość na rozmowę mogą pomóc dziecku przezwyciężyć ewentualne trudności.

Zidentyfikowanie przyczyn

Jeśli młody człowiek wyraźnie nie może się odnaleźć w szkole średniej, którą właśnie rozpoczęło, warto zacząć od znalezienia przyczyny tych trudności. Problemy mogą wynikać z różnych źródeł, np.:

  • presji związanej z nauką i natłoku nowych obowiązków,
  • nowych znajomości,
  • poczucia wyobcowania,
  • braku pewności siebie.

Warto obserwować sygnały, które mogą wskazywać na trudności adaptacyjne, najczęściej będą to np. zmiana zachowania (choćby niechęć do rozmowy), obniżony nastrój czy unikanie szkoły. Jeśli zauważymy któryś z symptomów, najlepiej łagodnie zachęcić dziecko do rozmowy. Pomocne może być też regularne pytanie o samopoczucie w szkole – oczywiście bez wywierania presji.

 

Otwarta komunikacja i wsparcie emocjonalne

Ważne, by stworzyć odpowiednią przestrzeń do rozmowy na temat odnalezienia się w nowej szkole – bez oceniania i krytyki. Jeśli trudności adaptacyjne faktycznie mają miejsce, warto zapytać wprost:

  • Jakie konkretne problemy napotyka nastolatek w nowej szkole?
  • Jakie aspekty szkoły są najbardziej stresujące?

Istotne, by wysłuchać odpowiedzi z empatią i bez oceniania. Pewne problemy dla nastolatka mogą wydawać się ogromne, nawet jeśli dla dorosłych wydają się błahe. Gotowość na przyjęcie wszelkich żalów i zaakceptowanie ich z pewnością pomoże znaleźć wspólne rozwiązanie problemu. Być może pomocny okaże się kontakt z wychowawcą lub psychologiem szkolnym – oczywiście za zgodną dziecka.

Czasami może się okazać, że młodemu człowieku wystarczy po prostu to, że zostanie wysłuchany. Postaraj się wczuć w przedstawione problemy i pomóc znaleźć rozwiązanie, a także przypominać, że okres adaptacji jest naturalny i może potrwać trochę czasu. W radzeniu sobie z negatywnymi emocjami związanymi z adaptacją, przydatne może być przypominanie dziecku o jego mocnych stronach, a także wsparcie w rozwijaniu pasji poza szkołą.

 

Praktyczne kroki, które mogą pomóc

W przypadku trudności z nawiązaniem znajomości w nowej szkole, można zachęcić nastolatka do poznawania nowych osób poprzez udział w zajęciach pozalekcyjnych lub kołach zainteresowań.

Ciekawym rozwiązaniem może być zorganizowanie klasowego spotkania integracyjnego (w formie wycieczki lub po prostu wyjścia na kręgle czy pizzę) – warto podsunąć taką myśl wychowawcy. Sygnalizowanie nauczycielom potrzeb związanych z adaptacją oraz angażowanie ich w ten proces z pewnością pomoże uczniom poczuć się dobrze w nowej szkole.

Jeśli problemy adaptacyjne wiążą się głównie z presją dotyczącą nauki i natłokiem nowych obowiązków, nieodzowna okaże się pomoc w organizacji nauki. Najlepiej sięgnąć po sprawdzone techniki zarządzania czasem czy metody skutecznego uczenia się. W internecie dostępnych jest sporo informacji na temat. Poniżej polecamy przydatne materiały z naszej strony.

 

Sprawdź serię tekstów i filmów o metodach nauki!

Teksty: Po co wiedzieć, jak się uczyć? Seria #metodynauki

Filmy: Playlista #metodynauki

 

Warto pamiętać, że jeśli trudności z adaptacją utrzymują się dłuższy czas, należy rozważyć wsparcie z zewnątrz. Niekiedy konieczna może okazać się wizyta u psychologa. Nie można ignorować utrzymującego się długo obniżenia nastroju spowodowanego lękiem związanym z nową szkołą.

 

Kiedy rozważyć zmianę szkoły?

W przypadku uporczywego brak poprawy oraz poważnych problemów emocjonalnych, warto rozważyć zmianę szkoły. Oczywiście będzie to uzasadnione dopiero po odpowiednim przedyskutowaniu tego kroku z dzieckiem i specjalistami (pedagog szkolny, psycholog).

Adaptacja w nowej szkole to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Ważne jest, aby być obecnym, wspierającym i gotowym do wspólnego rozwiązywania problemów.

 

Polecamy naszą listę przydatnych aplikacji, które pomagają lepiej się organizować: 5 aplikacji, które pomogą ci dobrze zorganizować naukę lub pracę.

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/problemy-z-adaptacja-w-nowej-szkole#

https://epedagogika.pl/zarzadzanie-klasa/dobry-poczatek-o-adaptacji-uczniow-pierwszych-klas-w-szkole-sredniej-4337.html

https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/jak-pomoc-w-adaptacji-dziecka-w-szkole