Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Metoda zmiany miejsca (Seria #metodynauki)

2021-02-23

Wiele razy słyszałeś pewnie, że do nauki trzeba przygotować sobie stałe spokojne miejsce. Czy faktycznie ma to przełożenie na osiągane wyniki? Okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdź, na czym polega metoda zmiany miejsca.

Metoda zmiany miejsca

Metoda zmiany miejsca polega na tym, że – jak oczywiście sama nazwa wskazuje – w trakcie nauki zmieniamy miejsce. Nie oznacza to jednak, że trzeba przenosić się od razu na przykład do innego miasta. Wystarczy drobna zmiana, czyli nauka raz w jednym pokoju, raz w innym, a czasem w parku, czy na balkonie.

 

Zmieniaj okoliczności, w których się uczysz.

 

Nowe miejsce – nowe skojarzenia

Zmiana miejsca może pozwolić na dodatkowe skojarzenie ze zdobywaną wiedzą. Dzieje się tak, ponieważ zapamiętywane informacje w pewien sposób zahaczają o różnie miejsca, przedmioty. Ucząc się ciągle w tym samym miejscu, nie możemy skorzystać z tej metody.

 

Dobrym pomysłem jest także powtarzanie materiału w innym miejscu niż to, w którym się uczyliśmy.

 

Cisza a koncentracja

Nauka w ciszy nie musi być dobrym rozwiązaniem. Dźwięki mogą być hakami, do których także możemy przytwierdzić informacje, które chcemy zapamiętać.

Badacze spierają się o to, czy cisza sprzyja lepszej koncentracji u wszystkich ludzi. Nie stwierdzono jednoznacznie czy muzyka pomaga, czy przeszkadza w nauce. Warto pamiętać o tym, że ludzie mają różne preferencje muzyczne. Warto sprawdzić, co najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku – cisza czy konkretny gatunek muzyczny.

 

Chcesz poznać inne metody nauki? Przeczytaj nasz tekst "Po co wiedzieć, jak się uczyć?"

 

 

Autor: Agnieszka Banasik

 

Źródło: Radosław Kotarski, Włam się do mózgu, s. 144-153


Widok zawartości stron Widok zawartości stron