Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Moje życie wirtualne. Aktywność młodzieży OHP w serwisach społecznościowych

2021-03-02

Świat w 2020 r. stanął w miejscu. Pandemia zamknęła nas w domach, ale życie toczy się dalej. Przybrało tylko nowy, wirtualny kształt. Jak uściskać przyjaciela, przytulić sympatię, podzielić się wrażeniami, zwierzyć z sekretów?

Te wszystkie ludzkie odruchy codzienności musiały znaleźć nową formę. I znalazły. Życie nie znosi próżni.

 

Wyznać miłość? Proszę bardzo! Nawet twarzą w twarz, a raczej ekran w ekran. Od czego w końcu jest Skype? Skomentować ostatnie wydarzenia społeczne, zamknięte siłownie i dyskoteki? Się robi! Od czegoś przecież jest Facebook! Obejrzeć polecany film? Tak jest. Na Netflixie! Podzielić się wrażeniami z życia w zamknięciu? Załatwione. Po to jest przecież Messenger. Albo Snapchat! Zademonstrować swoje zdolności taneczne? A jakże. Wystarczy wrzucić filmik na Tik-Toku.

 

Podzielić się swoją pasją? Nie ma problemu. Pinterest jest po to właśnie! Pogadać o szkole? Proste! Zrobić mema i podać dalej mailem lub mms-em. Choć to już formy komunikacji odchodzące do lamusa. Dlaczego? Za wolne. Twitter jest lepszy, bo szybszy. Albo WhatsApp. Można się wygadać do woli wybranej osobie. Nagrywasz, przesyłasz i… czekasz na odpowiedź. Nie lubisz kameralności? Nic nie szkodzi. Możesz wykrzyczeć swoje emocje całemu światu. Śpiewasz i wrzucasz na YouTube.

 

Jedno się tylko nie zmienia albo raczej zmienia się wolno. Młodzież dalej wierzy w lepszy, idealny świat. Mam szacunek do przyjaźni, mam szacunek do miłości. Cenię w człowieku uczucia, a nie jego posiadłości – komentuje jedna z uczestniczek OHP. I niech tak im zostanie jak najdłużej.

 

Dla wszystkich doświadczenie życia w okresie pandemii było doświadczeniem bez precedensu. Musieliśmy na nowo nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie. Młodzież swoją aktywność z konieczności przeniosła do świata wirtualnego, do sieci. I nadała jej swój indywidualny kształt.

 

Autor: Jacek Bury, Hufiec Pracy w Lublinie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron