Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nawyk – wykorzystaj jego moc

2023-10-25

Czy łatwo zmienić nawyki? Jak zły nawyk przekuć w dobry? Czy są sposoby, by wyrobić sobie dobre nawyki? O tym wszystkim w tekście.

Dzwoni budzik. Piotr chętnie by jeszcze pospał, ale czym prędzej wstaje, wkłada naszykowane wieczorem ubranie sportowe i idzie na szybki marsz – tak jak to robił cztery razy w tygodniu przez ostatni rok.

Gosia właśnie pokłóciła się z mamą. Jest tak wściekła i zdenerwowana, że wpada do swojego pokoju, sięga po paczkę ulubionego ptasiego mleczka i zjada wszystkie czekoladki – jak zawsze, kiedy jest podminowana.

Jaki wspólny mianownik mają Piotr i Gosia? Bez względu na to, czy są tego świadomi, czy nie, oboje ulegają działaniu tej samej wielkiej mocy – mocy nawyku.

 

A jak jest u ciebie? Czy masz chęć wyrobić w sobie jakieś pożyteczne nawyki? A może chciałbyś skończyć z jakimiś złymi nawykami? Czy jest coś, co możesz zrobić, żeby moc nawyku działała na twoją korzyść, a nie na szkodę?  

 

Zastanów się nad trzema poniższymi radami.

 

Bądź realistą

Uznaj fakt, że dysponujesz ograniczoną ilością czasu, sił i środków.

 

Co możesz zdziałać?

 • Zamiast, próbować zrealizować wszystkie cele naraz, na pewno nie osiągniesz żadnego z nich. Działaj stopniowo.
 • Postaraj się zły nawyk zastąpić dobrym. Na przykład, jeśli sądzisz, że spędzasz za dużo czasu na graniu w gry komputerowe lub przeglądaniu tego, co dzieje się w Inertnecie, a jednocześnie wśród swoich celów wypisałeś utrzymywanie kontaktu z bliskimi, mógłbyś sobie postanowić: „Zamiast po powrocie ze szkoły włączać komputer, zadzwonię do dziadków, starszego rodzeństwa, do przyjaciela albo krewnego i spytam, co słychać”.

 

Stwórz sobie korzystne sytuacje

Doświadczenie uczy, że nasze otoczenie, codzienne sytuacje oraz ludzie, z którymi spędzamy czas, mają wpływ na to, czy zdobędziemy dobre nawyki oraz wyzbędziemy się tych złych. Przyda się, abyś zaczął myśleć przyszłościowo. Bądź przezorny, aby unikać sytuacji, które rzucałyby ci kłody pod nogi w osiąganiu celów i świadomie stwarzaj sobie sytuacje sprzyjające dobrym okolicznościom. Zadbaj o jak najkorzystniejsze sytuacje do wprowadzania zmian.

 

Co możesz zdziałać?

 • Utrudniaj sobie robienie tego, co złe. Na przykład, jeśli chcesz wyrzucić ze swojej diety śmieciową żywność, nie kupuj jej i nie trzymaj w swoim pokoju tego typu produktów. Kiedy przyjdzie ci na myśl niezdrowa pokusa, ulegnięcie jej będzie zmuszało cię do dodatkowego wysiłku.
 • Ułatwiaj sobie robienie tego, co dobre.  Dla przykładu, jeśli w planie następnego dnia rano masz zamiar poćwiczyć, to wieczorem połóż przy łóżku ubranie sportowe. Im bardziej stworzysz sobie dogodne okoliczności do zrobienia zaplanowanej czynności, tym większa szansa, że zrealizujesz plan.
 • Uważnie dobieraj sobie przyjaciół. Mamy tendencję do upodabniania się do ludzi, z którymi przebywamy. Spędzaj czas w towarzystwie osób, które pomogą ci trzymać się dobrych nawyków, a ogranicz kontakty z osobami, które dopingują cię do rzeczy, z którymi chcesz zerwać.

 

Cierpliwie krocz w stronę celu

Wyobraź sobie, że zdecydowałeś trenować trzy razy w tygodniu.

 • W pierwszym tygodniu udaje ci się zrealizować cel.
 • W drugim trenujesz tylko dwa razy.
 • W trzecim udało ci się zrobić trzy treningi, czyli kroczysz znowu zgodnie z planem. 
 • W czwartym trenujesz tylko raz.
 • W piątym od nowa osiągasz cel i od tego czasu udaje ci się to za każdym razem.

 

Pięć tygodni potrzebowałeś na to, aby utrwalić zwyczaj. Może ci się wydawać, że to sporo. Pamiętaj jednak, że liczy się osiągnięty przez ciebie cel i twoja radość, że udało ci się wypracować nowy dobry nawyk.

 

Co możesz zdziałać?

 • Spodziewaj się, że na drodze w stronę celu mogą ci się zdarzyć potknięcia. Ale jeśli coś pójdzie nie tak, nie uznawaj tego za zupełne niepowodzenie.
 • Swoją koncentrację kieruj na momenty i rzeczy, kiedy coś poszło ci dobrze.

 

Pamiętaj o tym, że aby zastąpić złe nawyki dobrymi, potrzeba czasu, ale na pewno taki wysiłek ci się opłaci. Powodzenia!

 

Autor: Małgorzata Królak, doradca zawodowy Młodzieżowe Centrum Kariery w Żarach


Widok zawartości stron Widok zawartości stron