Wydawca treści
Praca bez doświadczenia – jak ją znaleźć?
2022-06-27
Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę, nie mając doświadczenia? Nie musi to być aż takie trudne jak ci się wydaje. Weź pod uwagę kilka wskazówek, które w tym wypadku będą przydatne.
Staże, praktyki, wolontariat
Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego, warto zainteresować się najpierw ofertami praktyk, staży czy wolontariatu. Nierzadko osoby odbywające staż lub praktykę w danej firmie, pozostają w niej później już jako pełnoprawny i pełnoetatowy pracownik.
Drobne prace – sezonowe, dorywcze
Dobrym pomysłem jest również podjęcie pracy sezonowej typu zbieranie warzyw/owoców albo pracy dorywczej, np. na produkcji lub wykładanie towaru czy inwentaryzacja w supermarkecie. Do tych drobnych prac nikt nie będzie wymagał doświadczenia.
Projekty szkolne i inicjatywy pozaszkolne
W dzisiejszych czasach popularne i „modne” stały się różnego rodzaju wymiany międzynarodowe. Już w trakcie ostatnich lat szkoły podstawowej istnieje możliwość skorzystania z takiego wyjazdu. Czasem, aby wziąć w nim udział, trzeba wcześniej wystartować w konkursie i wykazać się konkretnymi umiejętnościami (np. znajomością języka obcego). Tym bardziej jest to cennym doświadczeniem, a dla pracodawcy informacją, że taki kandydat już w trakcie nauki w szkole stawia na własny rozwój.
Interesujące CV
Wszystkie wyżej wymienione „doświadczenia” , dobrze jest wziąć pod uwagę i ująć je w swoim CV. Może wydawać ci się to nieistotne z perspektywy szukania konkretnej i stałej pracy zawodowej, jednak pracodawca dzięki temu będzie widział, że wykazywałeś inicjatywę. Działałeś, a nie pozostawałeś bierny. Nie nabywałeś doświadczenia w konkretnym zawodzie, ale starałeś się robić cokolwiek, być zaangażowany. Pamiętaj, że każda praca czegoś uczy i „uszlachetnia”.
Znajomi
Chyba każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna jest sieć kontaktów towarzyskich. Zawsze istnieje cień szansy, że od jednego z kolegów już pracujących dowiesz się, że jego szef poszukuje akurat rąk do pracy. Znajomi to szybka i prosta forma znalezienia zatrudnienia. Jeśli twój przyjaciel zdążył się już wykazać, a jego przełożony jest z niego zadowolony i ceni jego pracę, na pewno chętnie przyjmie osobę z jego polecenia, licząc na to, że będzie to równie sumienny pracownik.
Pamiętaj też, że część pracodawców celowo poszukuje osób niemających doświadczenia i nieposiadających jeszcze żadnych umiejętności zawodowych. Takie osoby są cenne dla firm, ponieważ można je nauczyć wszystkiego od początku, nie ponosząc kosztów i nie tracąc czasu na zmianę nawyków nabytych w innym zakładzie pracy.
Autor: Marta Halicka
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024