Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

2023-10-26

Po wysłaniu CV otrzymujesz telefon, że jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną... I co dalej? Rozmowa jest bardzo ważnym etapem w drodze do zatrudnienia, dlatego należy się do niej prawidłowo przygotować. To właśnie od niej zależy, czy uda ci się podjąć wymarzoną pracę.

Jak się przygotować? Przeczytaj poniższe wskazówki.

 

Sprawdź, gdzie i z kim masz się spotkać

W pierwszej kolejności należy poszukać informacji na temat firmy – dokładnej nazwy i adresu. Warto dopytać, czy rozmowa ma się odbyć w siedzibie firmy czy w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. Firma może mieć kilka budynków w różnych częściach miasta lub nawet różnych miejscowościach. Niedoprecyzowanie tej kwestii może spowodować, że w ogóle nie dotrzemy na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Może być tak, że danego dnia na spotkanie w sprawie pracy w danym miejscu jest umówionych więcej osób, dlatego warto znać imię i nazwisko oraz stanowisko osoby, z którą masz się spotkać. Przychodząc na rozmowę zapytasz o konkretną osobę.

 

Dowiedz się najważniejszych rzeczy o firmie

Pamiętaj również o tym, aby poszukać informacji na temat firmy. Sprawdź, czym dokładnie się zajmuje – znajomość profilu działania firmy jest bardzo istotna. Podczas spotkania mogą paść pytania na ten temat. Mają one na celu zweryfikowanie, czy kandydat naprawdę jest zainteresowany firmą i faktycznie chce w niej pracować.

 

Przed pójściem na rozmowę warto przypomnieć sobie ogłoszenie o pracę i wymagania na stanowisku, na które aplikowaliśmy. Zastanów się nad tym w jaki sposób wpasowujesz się w profil kandydata do pracy.

 

Pomyśl, o co chcesz zapytać

Przed rozmową warto również przygotować sobie pytania do pracodawcy, które chcemy zadać. Dzięki temu będziemy mogli doprecyzować intersujące nas kwestie. Możemy dopytać np. o realizowane projekty, godziny pracy, benefity oferowane przez pracodawcę itp. W ten sposób okażemy również zainteresowanie ofertą oraz stanowiskiem pracy i firmą.

 

Przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Pamiętajmy o tym, że w trakcie rozmowy pracodawca również może nam zadać jakieś trudne pytania. Warto się również do nich przygotować. Zastanów się nad tym, dlaczego chcesz pracować w danej firmie, jakie masz słabe i mocne strony. Przejrzyj swoje CV pod kątem luk w życiorysie oraz kwestii, które mogą zainteresować pracodawcę.

 

Ubierz się stosownie

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest odpowiedni wygląd. Pamiętaj o tym, aby twój ubiór był estetyczny, czysty i dostosowany do stanowiska, na które aplikujesz. Przykładowo – ubiegając się o pracę w biurze, należy ubrać się elegancko (garnitur, marynarka, odpowiednia sukienka, spódnica lub spodnie) natomiast szukając pracy np. jako murarz, lepiej będziesz wyglądać na rozmowie w jeansach i koszuli niż w garniturze.

 

Rozmowa kwalifikacyjna jest furtką do twojej przyszłości zawodowej i tylko od ciebie zależy, jak ją wykorzystasz.

 

Autor: Monika Czupryna, doradca zawodowy MCIZ Kielce


Widok zawartości stron Widok zawartości stron