Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Stres – jak sobie z nim radzić?

2022-05-23

Wszyscy zmagamy się z wieloma sytuacjami rodzącymi stres, tj. problemy rodzinne, konflikty z rówieśnikami, trudności z nauką czy problemy sercowe. Choć nie jesteśmy w stanie wyeliminować stresu z naszego życia, możemy nauczyć się, jak sobie z nim radzić.

Zdrowy tryb życia

Warto uprawiać aktywność fizyczną. Pozwala ona na lepsze dotlenienie organizmu oraz powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Możesz wybrać dowolną formę ruchu, która sprawi ci przyjemność., np. rower, taniec czy piłka nożna.

Zadbaj o odpoczynek oraz o odpowiednią ilość i jakość snu, który doskonale regeneruje nasz organizm.

Zdrowo się odżywiaj  – ogranicz spożywanie  fast foodów  i słodyczy, a zwiększ spożycie warzyw i owoców. Organizm ci za to podziękuje, będziesz mieć więcej energii i lepszy humor.

 

Dbanie o psychikę

Stosuj techniki relaksacyjne – liczenie do 10, spokojne oddychanie, medytacja.

Z drugiej strony - nie kumuluj w sobie negatywnych emocji – pozwalaj sobie na wyrażanie złości: krzycz, uderzaj w poduchę czy worek treningowy, ale nigdy nie odreagowuj złości na drugim człowieku.

Naucz się pozytywnego myślenia, nie zrażaj się niepowodzeniami, bądź bardziej wyrozumiały dla siebie i innych. Pamiętaj nikt z nas nie jest idealny, nie ma ludzi, którzy zawsze wszystko wiedzą i zawsze im wszystko wychodzi.

Nie porównuj się do innych. Jesteś wyjątkowy, ważny i godny szacunku. Zauważ, że każdemu z nas zdaża się popełnić w życiu jakiś błąd, jednak najważniejsze, aby nie traktować go jak totalnej porażki, tylko jak naukę na przyszłość.

 

Natura

Niezmiernie istotne w radzeniu sobie ze stresem jest spędzanie czasu na łonie natury. Możesz słuchać śpiewu ptaków, szumu drzew, chodzić bosymi stopami po rosie czy spacerować w parku.

 

Śmiech i hobby

Oglądaj filmy komediowe, występy kabaretowe, przeglądaj memy. Nic tak nie odpręża jak porządna dawka śmiechu. Znajdź sobie jakieś hobby, które sprawi ci radość i cię odpręży.

 

Planowanie

Naucz się zarządzać swoim czasem – unikaj odwlekania i odkładania spraw „na później” – potem sprawy się spiętrzą i wtedy będziesz jeszcze bardziej zdenerwowany.

 

Relacje

Dbaj o jak najszersze grono rodziny, przyjaciół i znajomych. Zawsze możesz się do nich zwrócić o pomoc czy po prostu wygadać.

 

W sytuacji gdy nie masz bliskiej osoby, z którą mógłbyś porozmawiać, zwróć się do psychologa, pedagoga szkolnego lub instytucji pomagających młodzieży z problemami.

 

Pamiętaj, że stres nie jest zjawiskiem całkowicie negatywnym – pod warunkiem, że nie unikamy sytuacji stresowych, a sukcesywnie pokonujemy stawiane przed nami zadania.

Jak widzisz, jest wiele metod radzenia sobie ze stresem. Wybierz te, które najbardziej do ciebie pasują i dają ci najwięcej możliwości radzenia sobie z wyzwaniami.

 

Autor: Dagmara Kubiczek, doradca zawodowy MCIZ Katowice


Widok zawartości stron Widok zawartości stron