Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Testy rekrutacyjne – jak sobie z nimi poradzić?

2021-02-25

Predyspozycje, umiejętność analitycznego myślenia, znajomość przepisów, języków obcych oraz sprawność fizyczna – niektóre kompetencje kandydatów do pracy rekruterzy chcą zweryfikować przy pomocy wystandaryzowanych testów.

Aby zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji, dobrze się przygotuj. Ważne jest także, żebyś nauczył panować się nad stresem. Rekruterzy, chcąc ocenić twoje predyspozycje przedstawione w CV, sięgają po narzędzia. Przedstawiamy kilka z nich.

 

Testy kompetencji umiejętności twarde i miękkie

 

Aby korzystnie zaprezentować się podczas rekrutacji, należy spełnić wymagania wskazane w ofercie pracy. Rekruter może sprawdzać twoją kreatywność, pomysłowość, komunikatywność, odporność na stres lub umiejętność współpracy w trakcie Assessment Center.

Jest to metoda, podczas której kandydat mierzy się z konkretnymi zadaniami (symulacja sytuacji, gry, odgrywanie ról lub ćwiczenia zespołowe). Twoje zachowanie w tego typu działaniach jest obserwowane i oceniane przez wyszkolonych asesorów. Co możemy zrobić? Przede wszystkim dowiedzmy się jak najwięcej o samej metodzie i rodzajach zadań.

 

Możesz spotkać się także z testami kompetencyjnymi – są to testy wielokrotnego wyboru i opisują sytuacje, które są charakterystyczne dla danego stanowiska lub roli zawodowej.

 

W zależności od stanowiska, pracodawcy mogą zweryfikować także znajomość programów komputerowych, graficznych lub poprawność i szybkości pisania na klawiaturze (tu w ćwiczeniach pomoże Mistrz Klawiatury), dlatego pamiętaj, by informacje podane w CV były prawdziwe.

 

Testy numeryczne – umiejętność logicznego myślenia

 

Mają na celu ocenić logiczne myślenie oraz umiejętności matematyczne przyszłych pracowników. Dają także możliwość zweryfikowania, czy dana osoba umie rozwiązywać zadania pod presją czasu.

Przy większości testów wymagane jest podanie poprawnej odpowiedzi w określonym przedziale czasowym (najczęściej 30 sekund lub minuta). Upływające sekundy to również źródło dodatkowego stresu, nad którym trzeba zapanować. Ćwicz, rozwiązując zadania tego typu w Internecie, graj np. w sudoku.

 

Testy wiedzy – znajomość przepisów

 

Testy wiedzy to jeden z etapów rekrutacji np. do służb mundurowych lub na stanowiska w administracji publicznej. Przygotowanie polega na zgłębieniu wiedzy na temat władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej lub bezpieczeństwa publicznego.

 

Testy językowe

 

Znajomość języków obcych stanowi jedną z ważniejszych kompetencji pracownika. Aby sprawdzić w praktyce to, co napisałeś w życiorysie, pracodawca może sięgnąć po testy językowe. Pisanie, czytanie, słuchanie, mówienie to najczęściej oceniane umiejętności.

 

Testy sprawności – kondycyjne

 

Kondycja jest ważna w niektórych zawodach (żołnierz, policjant, ratownik WOPR, GOPR). Normy sprawności znajdziesz np. na stronach konkretnych jednostek wojskowych lub komend policji. Sekret powodzenia tkwi w rzetelnym przygotowaniu – ćwicz, trening czyni mistrza!

 

Testy psychologiczne

 

Uzdolnienia, umiejętności lub osobowość to obszary, które można zbadać, wykorzystując testy psychologiczne. Ich przeprowadzanie powierza się osobom, które posiadają fachowe przygotowanie zdobyte np. podczas pięcioletnich studiów psychologicznych.

 

Chcąc być zawodowym kierowcą, przygotuj się także na testy aparaturowe mierzące czas reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową.

 

Aby się dobrze przygotować, wyśpij się, skoncentruj i mów prawdę!

 

Autor: Katarzyna Nowak, pośrednik pracy w CEiPM OHP w Lublinie

 

Źródła:

Postaw na rozwój! Kampania informacyjno-promocyjna oraz doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego – edycja 2: http://zsg.pila.pl/wp-content/uploads/2018/01/Kompetencje-mi%C4%99kkie-pracownika.pdf

„Pracodawcy”- publikacja Pracuj.pl 2018/2019: https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/5-bledow-ktorych-lepiej-unikac-podczas-sesji-assessment-center/

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/assessment-center-jak-sie-przygotowac/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron