Wydawca treści
Ustawa o ochronie małoletnich - weryfikacja niekaralności
2024-11-29
Ustawa o ochronie małoletnich wprowadziła od 15 lutego 2024 roku obowiązek weryfikacji niekaralności u osób, które mają wykonywać określone czynności względem osób małoletnich. Obowiązek złożenia zaświadczenia dotyczy nauczycieli, ale i niektórych pracowników niepedagogicznych.
Obowiązki wynikające z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich
Osoby, które wykonują rzeczywiste obowiązki w ramach stosunku pracy lub danej działalności związane z:
- wychowaniem małoletnich,
- edukacją małoletnich,
- wypoczynkiem małoletnich,
- leczeniem małoletnich,
- świadczeniem porad psychologicznych dla małoletnich,
- rozwojem duchowym małoletnich,
- uprawianiem sportu przez małoletnich,
- realizacji zainteresowań przez małoletnich,
- opieki nad małoletnimi,
muszą zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich:
- zostać sprawdzone przez pracodawcę lub organizatora działalności w Rejestrze z dostępem ograniczonym, Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze;
- przedstawić (samodzielnie) pracodawcy lub organizatorowi działalności tzw. „informację o karalności”.
Nazywane jest to tzw. procedurą sprawdzania. Należy pamiętać o tym, że procedura ta powinna być stosowana każdorazowo w przypadku zatrudniania lub dopuszczania danej osoby do innej działalności związanej m.in. z wychowywaniem i edukacją małoletnich.
Ustawa o ochronie małoletnich (art. 21) nie wskazuje żadnych wyjątków od stosowania procedury sprawdzania. Istotne jest to, czy dana osoba, działając na innej podstawie, ma prowadzić działalność edukacyjną, wychowawczą itp. lub jako pracownik mieć powierzone takie obowiązki.
Chcąc więc ustalić, czy trzeba sprawdzić pracownika, należy przeanalizować (zgodnie z art.21 ustawy), jakie obowiązki ma wykonywać dana osoba. Nie można opierać się jedynie na samej nazwie zajmowanego stanowiska.
Opiekun praktyk
Organizację praktyk reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r. poz. 391). W myśl § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia zajęcia praktyczne organizuje się dla uczniów i młodocianych w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych, które są niezbędne do podjęcia pracy w danym zawodzie, a w przypadku zajęć praktycznych odbywanych u pracodawców, w tym na zasadach dualnego systemu kształcenia – również w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
Opiekun praktyk w stosunku do praktykanta prowadzi działalność edukacyjną. Znajdują tu więc zastosowanie obowiązki wynikające z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich.
Przykład: Opiekun praktyk zatrudniony jest na stanowisku mechanika i dodatkowo może mieć powierzone obowiązki związane z działalnością edukacyjną (przyuczenie praktykanta do zawodu).
Jak uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?
Uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego wymaga złożenia wniosku.
Można to zrobić:
- osobiście lub pocztą, za pomocą formularza „Zapytanie o udzielenie informacji o osobie” (https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/uzyskanie-informacji-z-krajowego-rejestru-karnego-droga-tradycyjna),
- za pomocą platformy e-KRK (https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/uzyskiwanie-informacji-z-krajowego-rejestru-karnego-droga-elektroniczna3).
Opłaty
Wysokość opłaty za zaświadczenie zależy od tego, w jaki sposób złożony jest wniosek i wynosi dla wniosku:
- składanego osobiście lub pocztą – 30 zł,
- składanego przez Internet – 20 zł.
Opłatę za wydanie zaświadczenia z KRK wnosi osoba, która będzie pracować lub wykonywać działalność związaną z działalnościami określonymi w art. 21 ustawy o ochronie małoletnich.
Ważność zaświadczenia
Informacja z KRK nie ma terminu ważności. Trzeba pamiętać o tym, że dane w KRK mogą ulegać zmianom. Dlatego aktualne zaświadczenie powinno zostać złożone przed rozwiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności.
Autor: Agnieszka Banasik
Źródła:
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/pytania-do-ustawy-o-ochronie-dzieci2
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Czas pracy osoby młodocianej
06.12.2024