Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wolontariat – pomysł na wakacje

2021-07-07

Wakacje to czas beztroski i zasłużonego odpoczynku. To także idealny moment na rozwijanie swoich pasji i zdobywanie nowych umiejętności. Jedną z propozycji na niecodzienne spędzenie wakacji może być wolontariat. Sprawdź, jakie daje korzyści.

Wolontariat kojarzony jest przede wszystkim z bezinteresowną pomocą, poświeceniem dla innych. Określić go można jako dobrowolną pracę na rzecz danej organizacji lub instytucji. Wykonywana jest bezpłatnie. Fundamentem wolontariatu jest dobrowolność, gdyż udział w nim nie może być przymusem.

 

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce się dzielić swoją wiedzą i umiejętnościami, a przy okazji zdobywać nowe doświadczenia. Wachlarz czynności wykonywanych przez wolontariusza jest wręcz nieograniczony. Można zaangażować się w pomoc w zakresie opieki społecznej, w dziedzinie zdrowia, ale także ekologii, kultury, rekreacji czy w obszarze edukacji i wychowania.

Nie trzeba posiadać doświadczenia – wszystkiego można nauczyć się w trakcie pracy. Jedyne co jest potrzebne, by zostać wolontariuszem, to chęć niesienia pomocy innym, empatia i wolny czas.

 

Pomoc innym = pomoc sobie

Wolontariat jest też ogromną szansą dla osób, które rozpoczynają karierę zawodową. Informacja o wolontariacie wpisana w CV jest jasnym sygnałem dla przyszłego pracodawcy, że ma przed sobą osobę odpowiedzialną, zaangażowaną, wrażliwą i otwartą na nowe wyzwania. Warto zatem poszukać pracy jako wolontariusz w dziedzinach związanych z naszymi zainteresowaniami, czy też z przyszłym zawodem.

 

Wolontariat uczy współpracy w zespole, a także pracy nad samym sobą. To trening samodyscypliny i wytrwałości, pomagający jednocześnie doskonalić się w lepszym zarządzaniu swoimi umiejętnościami i czasem.

 

Połącz wolontariat z pasją i myśleniem o przyszłości

Działalność wolontariacką można połączyć z własną pasją. Jeżeli jesteśmy miłośnikami zwierząt, świetnie odnajdziemy się, wyprowadzając na spacer zwierzęta ze schroniska.

Wolontariat w rezultacie może zaowocować lepszą pozycją na rynku pracy. Obecnie, aby znaleźć dobrą pracę (równie ciekawą, co dobrze płatną i rozwijającą), nie wystarczy posiadać kierunkowego wykształcenia. Przyszły pracodawca woli zatrudnić kogoś, kto ma za sobą wolontariat, niż osobę z dyplomem, ale bez żadnego doświadczenia zawodowego.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na stronę http://wolontariat.org.pl/. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem i jak się dzięki niemu rozwijać.

 

 

Autor: Sylwia Brosze – doradca zawodowy MCK OHP w Ostródzie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron