Wydawca treści
Wolontariat w dobie pandemii. Sprawdź, jak możesz pomóc!
2020-12-12
Czas pandemii obfituje w negatywne wiadomości. Jednak zamiast dać się im przytłoczyć, warto swoją dobrą postawą pozytywnie wpływać na rzeczywistość.
Więcej czasu – więcej możliwości
Zdalna nauka i zakaz wychodzenia z domu bez opieki osoby dorosłej (dotyczący młodzieży poniżej 16 roku życia) mają pewien plus – więcej czasu wolnego. Jak go dobrze wykorzystać?
Jednym z pomysłów może być podjęcie wolontariatu na rzecz drugiego człowieka. Taka forma działania oprócz tego, że może być uregulowana prawnie, pozwala wolontariuszowi nabyć nowe, cenne doświadczenia nie tylko życiowe, ale także zawodowe. Dodatkowo wzbudza, wyraża i wzmacnia postawę altruistyczną – czyli bezinteresowną pomoc dla innych.
Od dobrej woli do dobrej pracy
Często pracodawcy, zapoznając się z dokumentami potencjalnego kandydata do pracy, zwracają uwagę na to, co robił „nadobowiązkowo”, oprócz nauki, z własnej woli – aby określić, jakie cechy posiada i jak jego dodatkowe zaangażowanie może przełożyć się na jego pracę zawodową.
Kto? Kiedy? Gdzie?
Zapytasz pewnie – kto może zostać wolontariuszem? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta – każdy człowiek, w każdej chwili! Na pewno znasz z mediów różne akcje świadczone przez wolontariuszy, wśród których najgłośniejsze to: Szlachetna Paczka, Grosz do Grosza czy Paczka na Kresy.
Komu?
Już początek pandemii pokazał, jak ważna jest rola wolontariuszy przy niesieniu pomocy, szczególnie osobom starszym i schorowanym, przebywającym w szpitalach, domach pomocy albo po prostu przestrzegających nakazów rządzących związanych z niewychodzeniem z domów w celu uniknięcia zakażenia wirusem.
Bardzo często osoby starsze, żyjące samotnie, nie wiedzą, do kogo mogą zwrócić się o pomoc albo po prostu nie chcą „być ciężarem dla innych” i dlatego nie zwracają się o pomoc w ogóle.
A teraz … Spróbuj rozejrzeć się wokół siebie!
Może masz samotnego sąsiada lub sąsiadkę w podeszłym wieku, babcię dziadka, których warto zapytać, czy nie potrzebują twojej pomocy, aby np. zrobić im zakupy, kupić leki, wypożyczyć książkę z biblioteki, wyprowadzić psa na spacer? Dzięki takim gestom będzie im łatwiej przeżyć ten trudny czas.
Oczywiście nieustannie należy pamiętać o zasadzie DDM (dezynfekcja – dystans – maseczka). Niekiedy wystarczy zadzwonić i porozmawiać z bliskim ci seniorem – żeby chociaż przez chwilę nie czuł się samotny i wiedział, że ktoś o nim myśli i jest komuś potrzebny.
Dla Ciebie będzie to może niewielki wysiłek, jednak dla tych osób, którym pomożesz bezinteresownie, będziesz BOHATEREM.
Bezinteresowność – inwestycja
Bezinteresowne dobro czynione dla innego człowieka wraca do nas w dwójnasób w momencie, kiedy najmniej się tego spodziewamy. A przecież każdy z nas znajdzie się kiedyś w potrzebie, warto więc dawać przykład, może ktoś weźmie go z nas, pomagając… nam.
Profesjonalny wolontariusz
Jeśli spodoba ci się takie działanie, możesz zaangażować się na stałe w wolontariat, działając w odpowiedniej fundacji, stowarzyszeniu czy lokalnej grupie działania w swojej okolicy. Na pewno poznasz tam ciekawych ludzi i nawiążesz kontakty, co może przełożyć się na twój pozytywny rozwój zawodowy w przyszłości.
A więc do dzieła! Wytrwajmy razem w tym trudnym czasie!
Autor: Edyta Ślubowska, Dyrektor CEiPM w Siedlcach
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024