Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wykorzystaj okazje edukacyjne lub 15 min dziennie na skuteczną naukę

2022-02-22

Kończąc serię #metodynauki, przedstawiamy 3 efektywne metody uczenia się.

Warto się nimi zainteresować, ponieważ są naprawdę proste do zastosowania w praktyce – nie wymagają specjalnych przygotowań czy nadmiernego nakładu pracy.

 

Metoda wolnych chwil (okazji edukacyjnych)

Polega na wykorzystywaniu każdej wolnej, pozornie bezproduktywnej chwili, nawet tej najkrótszej, na przyswajanie wiedzy czy powtarzanie materiału. Dzięki korzystaniu z luk w codziennych zajęciach (np. w trakcie jazdy komunikacją miejską czy stania w kolejce do sklepu), nie będziesz czuł się przemęczony czy zniechęcony nauką. Dodatkowo zrobisz użytek z nieefektywnych momentów dnia, a później będziesz czerpał z tego zyski. Satysfakcja z przyswojenia wiedzy gwarantowana!

 

Metoda 15 min dziennie

Metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na poświęceniu 15 minut dziennie na naukę. Taki sposób nauczy cię systematyczności, równocześnie nie wymuszając kilkugodzinnego ślęczenia nad tematem. Wykorzystując tę metodę, nie będziesz czuł się znudzony. Co więcej twoja nauka będzie wydajna.

Zbyt długie „wkuwanie”, wbrew pozorom, nie jest wcale skuteczne. Nasz mózg jest bardziej produktywny w przypadku przyswajania wiedzy w krótkim czasie.

 

Metoda mapy myśli

To graficzny sposób nauki, który bazuje na tworzeniu sieci skojarzeń. Z tekstu wybierasz najważniejsze słowa i prowadząc linie czy strzałki, tworzysz mapę skojarzeń. Ta forma nauki będzie szczególnie pomocna dla wzrokowców. Ponadto jest bardziej efektywna od ciągłego czytania i próby nauki na pamięć. Dzięki niej łatwiej zapamiętasz i opanujesz większą część materiału.

 

W serii #metodynauki przestawiliśmy najskuteczniejsze metody utrwalania wiedzy. Korzystaj z nich jak najczęściej, aby twoja nauka była owocna i przynosiła same dobre stopnie oraz satysfakcję!

 

Wszystkie omówione metody znajdują się w tekście Po co wiedzieć, jak się uczyć?

 

Autor: Marta Halicka

 

Źródła:

https://www.wsb.pl/blog/4-metody-wspierajace-nauke-czyli-jak-sie-uczyc-i-nie-zwariowac

https://pl.babbel.com/pl/magazine/15-minut-dziennie

https://www.umcs.pl/pl/baza-wiedzy,19255,najlepszy-sposob-na-notatki-mapy-mysli,90019.chtm


Widok zawartości stron Widok zawartości stron