Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zbuduj pałac pamięci! (Seria #metodynauki)

2019-04-24

Zastanawiasz się, czy można w łatwy sposób zapamiętać, a następnie bez problemu odtworzyć potrzebne informacje? Odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe. Z pomocą przychodzi metoda pałacu pamięci.

Zobacz, na czym polega ta metoda i jak możesz ją wykorzystać.

 

Trochę historii

Pałac pamięci (rzymski pokój, metoda miejsca) to jedna z technik zapamiętywania. Jej powstanie przypisuje się greckiemu lirykowi Symonidesowi z Keos, o którym w jednym ze swych dzieł wspomniał Cyceron. Symonides dzięki tej metodzie rozpoznał ciała biesiadników, którzy zginęli w zniszczonym budynku. Jak to zrobił? Zapamiętał miejsca, w których siedział każdy z nich.

W średniowieczu metoda pałacu pamięci wykorzystywana była w słynnej szkole medyków do zapamiętania blisko 2500 przepisów leczniczych.

Z pałacu pamięci korzysta także wielokrotnie Sherlock (bohater serialu), rozwiązując zagadki kryminalne.

 

Metoda pałacu pamięci

Metoda pałacu pamięci polega przede wszystkim na łączeniu informacji, które chcemy zapamiętać, z konkretnym miejscem/rzeczą. To trochę tak, jakbyśmy np. na poszczególne elementy wyposażenia pokoju dokleili karteczki z różnymi informacjami (wyrazami, liczbami). Bazujemy na skojarzeniach.

Nie musimy jednak ograniczać się tylko do jednego pomieszczenia. Możemy wybrać budynek, pokój, ale i drogę. Ważne, żeby wybrane przez nas miejsce było nam dobrze znane. Co więcej, wszystkie te miejsca możemy także dowolnie łączyć, budując swój pałac.

Chcąc przypomnieć sobie zapamiętane informacje, wybieramy się (w wyobraźni) na przechadzkę po konkretnym pokoju/budynku/trasie.

 

Przykład

Chcesz zapamiętać epoki literackie. Jak to zrobić, korzystając z metody pałacu pamięci? Wyobraź sobie pokój, w którym znajduje się określona liczba przedmiotów (tyle ile nazw epok chcesz zapamiętać). Potem na każdej z tych rzeczy umieść jedną informację. Możesz do tego wykorzystać na przykład jakiś symbol. Ważne jest to, żeby robić to w takiej kolejności, w jakiej chcesz zapamiętać informacje. Dzięki temu wchodząc do swojego wyobrażonego pomieszczenia, zobaczysz, że czwarty w kolejności (od wejścia) stoi naukowiec, który próbuje wkręcić żarówkę (oświecenie).

Metodę pałacu pamięci można wykorzystać także w codziennym życiu do zapamiętywania takich rzeczy, jak lista zakupów, lista zadań do zrobienia, tytuły książek, słówka.

Spróbujesz?

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_pami%C4%99ci

http://sztukadedukcji.blogspot.com/2012/03/budowanie-paacu-pamieci.html

http://zyskiwanieprzewagi.com/jak-zbudowac-wlasny-palac-pamieci-kurs/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron