Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zdrowy styl życia i praca – jak to pogodzić?

2023-03-24

Niby wiemy, że ruch i prawidłowe odżywianie to podstawa... Ale jak pogodzić zdrowy styl życia z pracą i obowiązkami? Wystarczy zastosować się do kilku zasad, by nie dać się wymówkom i odpowiednio zadbać o swój organizm także w pracy.

Codzienne obowiązki w pracy i w domu mogą być przeszkodą w utrzymywaniu zdrowego stylu życia. Ciągły pośpiech i brak czasu na wszystko nie pomagają w przygotowywaniu zdrowych posiłków i odpowiednim odpoczynku. Dla wielu osób problemem jest znalezienie czasu i motywacji na aktywność fizyczną. A to głównie te trzy rzeczy (zdrowe odżywianie, ruch i odpoczynek) składają się na zdrowy styl życia.

 

Jak postępować, by praca i inne obowiązki (np. te domowe) nie przeszkadzały nam w odpowiednim troszczeniu się o swoje zdrowie i samopoczucie? Sprawdź poniższe wskazówki – wyrobienie sobie takich zwyczajów i nawyków powinno pomóc.

 

Staraj się przygotowywać zdrowe posiłki do pracy

Zacznijmy od prawidłowego odżywiania. Brak czasu rano to jedna z najczęstszych przyczyn pójścia na łatwiznę i sięgania w pracy po kupione „na szybko”, ale nie do końca zdrowe jedzenie. Nie ma nic złego w tzw. „gotowcach”, jednak warto w sklepie wybierać zdrowsze produkty, które bardziej służą naszemu organizmowi. W internecie łatwo znaleźć poradniki na temat zdrowych zakupów do pracy – wystarczy zagłębić się w temat.

 

Jeśli samodzielnie przygotowujesz do pracy jedzenie, nie musisz ograniczać się do spakowania kanapek rano. Spróbuj wieczorem przygotować np. prostą sałatkę lub zupę, dzięki czemu oszczędzisz czas rano i urozmaicisz dietę.

 

Postaw na aktywne przerwy w pracy

Brak ruchu, zwłaszcza jeśli masz siedzący tryb pracy, to problem, z którym dość łatwo sobie poradzić. Rób krótkie przerwy tylko po to, by przejść się kilka kroków, przeciągnąć się, spojrzeć w okno.

 

Nie wahaj się rozciągnąć mięśni, zrobić kilku skłonów czy wyjść na chwilę z budynku (o ile to możliwe) i pospacerować 3 minuty. Dzięki takim aktywnym przerwom zyskają twoje plecy i poprawi się skupienie. Unikaj bezmyślnego skrolowania mediów społecznościowych w czasie przerwy – to zwykła strata czasu, która w dodatku prowadzi do przebodźcowania.

 

Ruszaj się!

To głównie poza pracą możemy dostarczyć sobie odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli możesz – przemieszczaj się do pracy i w inne miejsca piechotą lub rowerem. To dobry pomysł na zwiększenie dawki ruchu, jeśli nie przepadasz za sportem lub zwyczajnie nie masz na to czasu. Jeżeli jeździsz autobusem, spróbuj wysiadać przystanek wcześniej, by resztę drogi przebyć szybkim marszem.

 

 

Zadbaj o odpowiedni odpoczynek po pracy

Spróbuj znaleźć czas dla siebie po pracy, by robić coś, co lubisz – rozwijanie pasji pomaga w zachowaniu dobrego samopoczucia. Ważny jest także zwyczajny odpoczynek – to bywa trudne, ale warto się o to zatroszczyć. To, czy będzie to aktywny wypoczynek (spacer, zabawa z psem, sport) czy raczej skończy się na leżeniu na kanapie, w dużej mierze zależy od tego, czy pracujesz fizycznie czy masz raczej siedzącą pracę. Wybierz tak, by czuć się najbardziej komfortowo.

 

Stosuj zasadę 3x8

Zachowanie równowagi pomiędzy pracą, czasem po pracy i snem, to świetny sposób na zdrowy styl życia. Zasada3x8 polega na tym, by w ciągu doby osiem godzin przeznaczyć na pracę, osiem mieć dla siebie i bliskich oraz 8 godzin spać. Oczywiście jest to ideał, w którym zwłaszcza dwie ostatnie strefy łatwo zaburzyć.

 

Z ośmiu godzin czasu dla siebie odejmiemy sporo np. na sam dojazd do pracy czy domowe obowiązki (choćby zakupy i sprzątanie), ale warto jak najwięcej przeznaczyć na pasję, odpoczynek czy czas z rodziną.

 

Co do snu – staraj się nie zarywać nocek na oglądanie, granie czy przeglądanie Instagrama. Po pierwsze światło ekranów utrudnia zasypianie, po drugie – chroniczne niedosypianie bardzo źle wpływa na samopoczucie i zdrowie.

 

Co jeszcze może pomóc?

By zdrowy styl życia możliwy był na co dzień także w pracy, pamiętaj, żeby:

  • wyeliminować rozpraszacze (czyli głównie „gapienie się” w telefon), dzięki czemu zadbasz o swoją koncentrację;
  • unikać hałasu;
  • wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz;
  • zadbać o odpowiednią ilość światła;
  • pić dużo wody.

 

Warto, by dbanie o siebie stało się twoim codziennym nawykiem, dzięki czemu troska o zdrowe podejście do pracy i życia będzie łatwiejsze.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron