Widok zawartości stron
Informator na temat warunków życia i pracy w Czechach
Informacje ogólne, czyli co o powinieneś wiedzieć o Czechach przed wyjazdem?
Republika Czeska (Česká republika, ČR) to państwo położone w Europie Środkowej. Jako samodzielne państwo powstała 1 stycznia 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji. Korzenie historyczne państwowości czeskiej sięgają aż do V wieku naszej ery. Graniczy od zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, od wschodu ze Słowacją i od północy z Polską. Zajmuje powierzchnię 78 866 km².
Republika Czeska leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z roczną sumą opadów około 600 mm (w górach do 2000 mm). Średnia temperatura w lipcu na terenach nizinnych wynosi 20°C, w Pradze 19,5°C, a w górach 8–11°C. Średnia temperatura w styczniu na terenach nizinnych wynosi od –1°C do –2°C, a w górach od –5°C do –7°C.
Największym miastem oraz stolicą jest Praga (Praha) licząca około 1,3 mln mieszkańców. Znana jest również jako Miasto Stu Wież lub Złota Praga. Inne większe miasta to:
Brno (381 tys.), Ostrawa (288 tys.), Pilzno (175 tys.), Liberec (105 tys.), Ołomuniec (100 tys.), Czeskie Budziejowice (95 tys.), Hradec Králové (93 tys.).
Państwo podzielone jest na 13 krajów (województw) i miasto stołeczne Praga:
Jihočeský (Południowoczeski), Jihomoravský (Południowomorawski), Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský (Morawsko-Śląski), Olomoucký, Pardubický, Plzeňský (Pilzneński), Praha, Středočeský (Środkowoczeski), Ústecký, Vysočina, Zlínský.
Od 1 stycznia 2003 r. powiaty nie są już jednostką podziału administracyjnego – zastąpiły je gminy z rozszerzonymi uprawnieniami.
Liczba ludności (czerwiec 2025):
Republika Czeska liczy około 10,57 miliona mieszkańców.
Czesi stanowią około 93,8% populacji, Morawianie 5%, Słowacy 1,3%, a mniejszości narodowe, takie jak Niemcy, Polacy, Romowie i Węgrzy, stanowią łącznie około 0,25%.
Czechy należą do najbardziej laickich państw na świecie.
Według spisu powszechnego z 2011 roku za wierzących uznało się 20,6% mieszkańców, z czego 13,9% należy do wspólnot religijnych. 34,2% określiło się jako niewierzący, a 45,2% nie podało swojego stosunku do religii. Nowszych danych o strukturze religijnej brak, ale trend laicyzacji utrzymuje się. Oficjalnym językiem jest język czeski.
Walutą jest korona czeska (Kč, CZK), wprowadzona do obiegu w 1993 r. Monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 Kč. Banknoty: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 Kč.
Słów kilka o czeskim rynku pracy
Republika Czeska jest pod wieloma względami bardzo atrakcyjnym kierunkiem migracji dla Polaków. Niższe podatki, lepsza opieka socjalna i zdrowotna, bliskość językowa oraz kulturowa sprawiają, że coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża do Czech na studia, do pracy lub w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Obywatele polscy mają prawo poszukiwania pracy na terenie Republiki Czeskiej; przysługuje im również możliwość korzystania z usług i ofert czeskich urzędów pracy. Jedynym wymogiem stawianym obywatelom polskim zamierzającym w Republice Czeskiej poszukiwać pracy jest potwierdzenie posiadania odpowiednich środków utrzymania. Pracodawca jest zobowiązany poinformować urząd pracy o fakcie podjęcia zatrudnienia przez obywatela UE. Osoby zamierzające pozostać dłużej, niż 30 dni na terenie Republiki Czeskiej powinny zarejestrować miejsce swojego pobytu w jednostce Policji ds. Cudzoziemców i Pogranicza. Aby móc pracować w Republice Czeskiej, obywatel polski nie musi posiadać zezwolenia na pracę.
Poszukiwany/poszukiwana - zawody deficytowe w Czechach
Na koniec czerwca 2025 roku sytuacja na rynku pracy w Czechach pozostaje stabilna i korzystna. Stopa bezrobocia według danych Eurostatu wynosi około 2,7% i utrzymuje się na niskim poziomie od początku roku. Dane Czeskiego Urzędu Statystycznego dotyczące bezrobocia rejestrowanego wskazują na poziom około 4,2%, co również potwierdza dobrą kondycję rynku pracy. Po pandemii nie odnotowano znaczącego wzrostu liczby bezrobotnych, a wręcz przeciwnie – pracodawcy stale zgłaszają zapotrzebowanie na nowych pracowników, zwłaszcza w sektorach związanych z przemysłem, budownictwem i rolnictwem.
Średnie wynagrodzenie brutto w pierwszym kwartale 2025 roku wyniosło 46 924 CZK, co oznacza wzrost o 6,7% w skali roku i realny wzrost płac na poziomie 3,9%. Mediana wynagrodzeń to 38 385 CZK. Od stycznia 2025 roku obowiązuje nowe minimalne wynagrodzenie w wysokości 20 800 CZK brutto miesięcznie. W porównaniu z Polską poziom zarobków w Czechach jest zbliżony, jednak czeski system podatkowy jest prostszy – obowiązuje stawka podatkowa 15% do progu 1 676 052 CZK rocznie, a powyżej tego progu 23%. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne również stanowią istotny element obciążeń pracownika, ale ogólne warunki podatkowe i ulgi socjalne są korzystne, zwłaszcza dla rodzin.
Czeska gospodarka nadal opiera się głównie na przemyśle, który odpowiada za około 36–37% PKB. Znaczący udział mają również handel hurtowy i detaliczny, transport oraz gastronomia (około 19%) oraz administracja publiczna, edukacja, ochrona zdrowia i pomoc społeczna (około 15,5%). Na rynku pracy wciąż największe zapotrzebowanie dotyczy zawodów związanych z przemysłem wytwórczym i budownictwem – poszukiwani są spawacze, ślusarze, elektrycy, tokarze, lakiernicy, operatorzy maszyn i monterzy. Utrzymuje się również wysokie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, a także na osoby zatrudniane w produkcji i handlu żywnością oraz zwierzętami.
Podsumowując, rynek pracy w Czechach na koniec czerwca 2025 roku charakteryzuje się bardzo niskim bezrobociem, rosnącymi wynagrodzeniami oraz dużym zapotrzebowaniem na pracowników fizycznych, co czyni go atrakcyjnym dla osób poszukujących zatrudnienia, w tym także dla Polaków.
Formalności po przyjeździe do Czech
Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium Republiki Czeskiej bez jakiegokolwiek pozwolenia. Jeżeli planują przebywać na terytorium Czech nieprzerwanie dłużej niż 30 dni muszą zgłosić swój pobyt we właściwej ze względu na miejsce pobytu komendzie Policji do spraw cudzoziemców (tzw. ohlašovací povinnost) - chyba, że obowiązek ten spoczywa na osobie fizycznej lub prawnej, u której zamieszkuje obywatel RP.
Przepisy wjazdowe: Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od celu) w Czechach do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem sprawdź, czy dokument jest w dobrym stanie i pozwala potwierdzić tożsamość. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą wystąpić tylko ze względów bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego
Pobyt do 3 miesięcy: Obywatele UE nie potrzebują pozwolenia na pobyt. Jeśli pobyt będzie trwać powyżej 30 dni, należy zgłosić go w lokalnym posterunku policji ds. cudzoziemców (Služba cizinecké policie) przed upływem 30 dni od przyjazdu, chyba że zgłoszenie zostało dokonane przez przedstawiciela obiektu noclegowego
Pobyt powyżej 3 miesięcy (np. w związku z pracą, studiami lub prowadzeniem działalności): obywatel UE może złożyć wniosek o potwierdzenie pobytu tymczasowego lub zezwolenie na pobyt stały we właściwej jednostce policji ds. cudzoziemców i pogranicza .
Nowa procedura (od czerwca 2025): Wnioski o zezwolenie na pobyt będą składane elektronicznie, w ramach cyfryzacji procesu pobytu i pracy cudzoziemców
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ): Przed wyjazdem koniecznie wyrobić EKUZ. Zapewnia ona podstawowy zakres świadczeń publicznej opieki zdrowotnej w Czechach na takich samych zasadach jak dla obywateli czeskich. Nie pokrywa jednak kosztów prywatnych usług medycznych, leczenia planowanego, transportu sanitarnego, itp.
Osoby pracujące w Czechach: są objęte czeskim systemem ubezpieczeń i mają pełne prawa do opieki zdrowotnej. Osoby delegowane przez polską firmę powinny wyrobić EKUZ na czas delegowania, które zwykle wydaje się na okres około roku, oraz formularz S1. Po przyjeździe formularz S1 składa się w Všeobecná zdravotní pojišťovna, co pozwala korzystać z systemu na zasadach pracownika w Czechach.
Sposoby poszukiwania pracy
Obywatele polscy poszukując pracy w Czechach mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy czeskich urzędów pracy. W każdym urzędzie pracy w Czechach są zatrudnieni specjalnie przeszkoleni doradcy ogólnoeuropejskiej sieci EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia EURES Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) są siecią współpracy, której celem jest ułatwianie swobodnego przemieszczania się w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W systemie EURES umieszczane są oferty pracy oraz aktualizowane informacje na temat warunków życia i pracy w każdym z krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W krajach EOG pracuje ponad 1000 specjalnie wyszkolonych doradców. Ich rola polega na promowaniu mobilności zawodowej w obrębie Europy. Nazywani są doradcami EURES i są wyspecjalizowani w zagadnieniach związanych z zatrudnieniem w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z doradcami EURES można się skontaktować poprzez urząd pracy lub poprzez stronę internetową www.eures.europa.eu. Z doradcami można się kontaktować: telefonicznie, e-mailem, osobiście. Wykaz doradców EURES w Republice Czeskiej znajdziesz tutaj: portal.mpsv.cz/eures/kontakty (menu: doradcy EURES),
-
usług niepublicznych agencji pośrednictwa pracy. Usługi agencji są bezpłatne dla osób fizycznych (prowizję agencji płaci przyszły pracodawca);
-
prywatnych portali internetowych (np. www.jobs.cz, www.prace.cz, www.sprace.cz) lub śledzić ogłoszenia ukazujące się w prasie (np. Mladá fronta Dnes, Právo czy Lidové noviny). Dodatki na temat pracy do dzienników ogólnokrajowych ukazują się: w MF DNES – we wtorek i czwartek, w dzienniku Hospodářské noviny – w poniedziałek, w dzienniku Lidové noviny – w środę.
Uznawanie kwalifikacji zawodowych – czyli zdolności do wykonywania danego zawodu
Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych w Republice Czeskiej reguluje ustawa Nr 126/2016 o uznawaniu kwalifikacji zawodowych oraz innych umiejętności obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej (Zákon č. 126/2016 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie). Procedury uznawania kwalifikacji w celu wykonywania danego zawodu dotyczą tzw. zawodów i czynności regulowanych (333 profesji i czynności specjalistycznych; pełna lista dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Wychowania Fizycznego Republiki Czeskiej (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky) w angielskiej wersji językowej: UOK (msmt.cz)). Jeżeli dany zawód lub czynność znajduje się na liście, osoba zagraniczna zainteresowana jej wykonywaniem na terytorium Republiki Czeskiej jest zobowiązana zwrócić się do właściwej czeskiej instytucji państwowej z wnioskiem o uznanie kwalifikacji lub umiejętności, które nabyła we własnym kraju. Dopiero po otrzymaniu zaświadczenia o uznaniu kwalifikacji, osoba ta może rozpocząć działalność w Republice Czeskiej.
Uznawanie wykształcenia reguluje
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni i tytułów uzyskanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej, sporządzona w Pradze dnia 16 stycznia 2006r.
Praca w Czechach – warunki formalne
Podjęcie pracy w Czechach przez obywatela Polski wiąże się z koniecznością spełnienia kilku formalnych wymogów. Chodzi przede wszystkim o dokumenty, które pozwolą na legalne zatrudnienie oraz zamieszkanie. Najważniejsze z nich to:
• Dowód osobisty lub paszport: podstawowy dokument tożsamości, niezbędny do potwierdzenia tożsamości i zawarcia umowy o pracę.
• Numer ubezpieczenia społecznego (rodné číslo): numer nadawany przez czeskie instytucje, niezbędny do rejestracji w systemie ubezpieczeń społecznych.
• Zaświadczenie o zameldowaniu: dokument potwierdzający miejsce zamieszkania w Czechach. Obowiązek meldunkowy dotyczy osób przebywających w Czechach powyżej 30 dni – należy zgłosić pobyt w lokalnym urzędzie miasta.
• Umowa o pracę: podpisana umowa z pracodawcą, określająca warunki zatrudnienia.
Warunki pracy – czyli co musisz wiedzieć o prawach pracownika
W wyniku powstania stosunku pracy pracownik i pracodawca otrzymują określone prawa i obowiązki. Pracodawca jest zobowiązany do:
• przydzielenia pracownikowi pracy zgodnie z zapisami umowy o pracę,
• zapłaty wynagrodzenia zgodnie z zapisami umowy o pracę,
• stworzenia warunków do wykonywania pracy przez pracownika,
• respektowania pozostałych warunków wykonywania pracy ustanowionych na podstawie obowiązujących przepisów prawa, umowy o pracę lub przepisów wewnętrznych obowiązujących w danym zakładzie pracy,
• przesyłania organizacjom związkowym w określonych terminach informacji o nowo powstałych stosunkach pracy.
Pracownik jest zobowiązany do:
• osobistego wykonywania pracy zgodnie z zapisami umowy o pracę i pod kierownictwem pracodawcy,
• respektowania obowiązków wynikających z wymiaru pracy.
Dni wolne od pracy
Zasadniczy wymiar urlopu w RCz wynosi 4 tygodnie w roku. Dłuższy wymiar urlopu może wynikać z układów zbiorowych lub wewnętrznych regulacji pracodawcy.
W przypadku choroby należy powiadomić swojego pracodawcę już pierwszego dnia absencji i niezwłocznie dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie (pracovní neschopenka). Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez cały czas trwania choroby, ale nie dłużej niż przez okres 380 dni.
Maksymalny czas pracy w Republice Czeskiej wynosi 40 godzin tygodniowo. Dla pracowników zmianowych i w szczególnych warunkach limit wynosi 37,5–38,75 godziny tygodniowo (stan na 2025 rok).
Zasiłek dla bezrobotnych
Okres pobierania zasiłku wynosi:
• dla osób poniżej 50 lat - 5 miesięcy;
• dla osób pomiędzy 50 a 55 rokiem życia - 8 miesięcy;
• dla osób powyżej 55 lat - 11 miesięcy.
Wysokość zasiłku:
• przez pierwsze dwa miesiące - 65%,
• przez następne dwa miesiące - 50%,
• w ciągu pozostałych miesięcy - 45%,
• dla poszukujących pracy uczestniczących w programach przekwalifikowania - 60%.
Prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach
Osoba fizyczna, która chce prowadzić działalność gospodarczą w Czechach musi:
• mieć ukończone 18 lat,
• posiadać zdolność do czynności prawnych,
• spełniać warunek „nienaganności” (być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne powyżej 1 roku pozbawienia wolności lub przestępstwo umyślne związane z działalnością gospodarczą). Od 2025 roku wymagane jest dodatkowo oświadczenie o niezaleganiu ze składkami zdrowotnymi.
Formy prowadzenia działalności gospodarczej:
• samozatrudnienie (jednoosobowa działalność gospodarcza),
• spółka jawna (veřejná obchodní společnost),
• spółka komandytowa (komanditní společnost – k.s.),
• spółka z o.o. (společnost s ručením omezeným – s.r.o.),
• spółka akcyjna (akciová společnost – a.s.).
Podatki (stan na koniec czerwca 2025)
-
15% do progu równego 36-krotności średniej krajowej (w 2025 – do 1 676 052 CZK rocznie), nadwyżka opodatkowana stawką 23%
-
21% standardowej stawki obowiązującej od roku podatkowego 2024.
-
VAT (DPH): obowiązują trzy stawki – standardowa 21%, obniżone 12% i 0% .
-
Podatek od dywidend (withholding tax): 15% standardowo, wyższa stawka (35%) dotyczy wypłat do krajów bez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania; dla rezydentów 15% .
Terminy składania deklaracji PIT:
-
do 31 marca — gdy bez korzystania z doradcy podatkowego,
-
do 30 czerwca — gdy zgłoszona została podatkowa pełnomocnictwo i deklaracja składana przez doradcę .
Edukacja w Czechach
Edukacja szkolna w systemie szkolnictwa publicznego jest bezpłatna. Jednak decydując się na naukę w szkołach prywatnych czy międzynarodowych, musisz liczyć się z wydatkiem nawet rzędu kilku tysięcy CZK miesięcznie. Zasady funkcjonowania szkół w Czechach są podobne do obowiązujących w Polsce. Rok szkolny dzieli się na dwa semestry – letni i zimowy. Wakacje letnie trwają od końca czerwca do początku września. Jedna lekcja trwa 45 minut. Najważniejsza różnica (z perspektywy relacji uczeń–rodzic) dotyczy stopni. Czeska „jedynka” to najlepszy stopień, jaki można uzyskać. Piątka z kolei odpowiada polskiej ocenie niedostatecznej.
Szkoły w Republice Czeskiej dzielą się na:
-
Szkoły podstawowe (základní škola)
-
Szkoły ponadpodstawowe. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku od 6 do 15 lat i trwa
9 lat (szkoły podstawowe). Do szkoły ponadpodstawowej uczęszcza młodzież w wieku od
15 do 19 lat. Edukacja w szkole ponadpodstawowej może trwać od 1 do 4 lat
(z reguły trwa 3–4 lata). Zajęcia pozalekcyjne w szkołach są z reguły bezpłatne lub związane z koniecznością wniesienia bardzo niskiej opłaty. -
Szkoły wyższe. Szkolnictwo wyższe jest przeznaczone dla młodzieży od 19. roku życia.
W ramach tej formy szkolnictwa można kontynuować naukę w szkołach wyższych lub wyższych szkołach zawodowych.
Naukę w szkole wyższej można podjąć po zdaniu egzaminu maturalnego (świadectwa dojrzałości) oraz ewentualnych egzaminów wstępnych (w większości uczelni). Studia organizowane w cyklu 3-letnim kończą się uzyskaniem tytułu licencjata (bakalář).
Studia 5-letnie kończą się egzaminem magisterskim. Studia doktoranckie trwają zazwyczaj
4 lata. W Czechach funkcjonują zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne.
Te pierwsze nadal cieszą się zdecydowanie lepszą opinią.
Do najlepszych publicznych uczelni należą:
-
Uniwersytet Karola w Pradze (Univerzita Karlova),
-
Uniwersytet Masaryka w Brnie (Masarykova univerzita),
-
Czeska Wyższa Szkoła Techniczna w Pradze (ČVUT).
Wśród czeskich studentów bardzo popularne są tzw. brigády – krótkie formy pracy dorywczej umożliwiające zdobycie środków na życie i naukę.
Studia na uczelniach publicznych są bezpłatne w języku czeskim. Opłaty dotyczą kursów prowadzonych w językach obcych oraz uczelni prywatnych.
Zagraniczni studenci mogą liczyć na stypendia, np. w ramach programu CEEPUS, a także na stypendia naukowe i socjalne przyznawane przez czeskie uczelnie.
Nauka odbywa się głównie w języku czeskim – uczelnie wymagają dokumentów potwierdzających jego znajomość. Największe uczelnie oferują też programy w językach obcych, szczególnie Uniwersytet Karola.
Wszystkie duże uczelnie prowadzą Biura Karier, gdzie studenci znajdą oferty pracy. Pozwolenie na pracę nie jest wymagane, więc zarobek można znaleźć również na własną rękę.
Życie w Czechach
Zarobki
Według danych Eurostat (Q4 2024), średnie wynagrodzenie netto wynosiło ~1 890 EUR miesięcznie (~CZK 46 924), a średnia brutto – CZK 37 000, co przekłada się na ~CZK 49 229 brutto miesięcznie w Q4 2024, czyli około €1 840 Mediana płac brutto to CZK 41 739.
Średni wzrost wynagrodzeń w 2024 roku wyniósł 7,1 % nominalnie (realnie ok. 4,6 %).
Płaca minimalna (od 1 stycznia 2025) to CZK 20 800 brutto (ok. 704 EUR netto).
Żywność
Średnie miesięczne wydatki na jedzenie to ok. 4 000 CZK (~700 PLN), choć mogą być wyższe w zależności od stylu życia.
W restauracjach cena obiadu (lunch) to 120–200 CZK (~25–35 PLN).
Rozrywka
-
Kino: 200 CZK (~35 PLN)
-
Siłownia: od 500 CZK (~88 PLN) miesięcznie
-
Piwo w pubie: 30–50 CZK (~5–8 PLN)
-
Kawa: ok. 45 CZK (~7–8 PLN)
Najem mieszkania
-
Średni czynsz netto w Pradze – CZK 438/m², co przy 50 m² daje ~21 900 CZK + koszty (media 5 000–6 000 CZK, internet 800–1 200 CZK), czyli łącznie ~27 700–29 100 CZK.
Inne źródło (Numbeo) podaje: 24 451 CZK za 1‑pokój w centrum i 18 827 CZK poza centrum
Expatistan dla 45 m² studia w normalnej dzielnicy: 20 030 CZK, w drogim – 26 964 CZK; media 3 792 CZK
Transport
Miesięczny bilet komunikacji miejskiej w Pradze: ok. 550 CZK (~95–97 PLN).
Czeska sieć komunikacyjna: metro w Pradze, tramwaje, trolejbusy (największe trolejbusowe to w Brnie). Koleje: ponad 9 000 km linii, 1/3 zelektryfikowana, przewoźnik České dráhy.
Kompensacje za opóźnienia > 30 min dla pociągów SC, IC, EC (kupon, max. 100 CZK, ważny 30 dni). Chętni na wielokrotne przejazdy mogą wykupić „bank kilometrów” 2 000 km.
Międzynarodowe przejazdy – pomoce “przejściówka” na dojazd do pierwszej stacji zagranicznej.
Transport lotniczy: największe lotnisko – Praha- Ruzyně (terminale Sever 2 Schengen, Sever 1 poza). Połączenia autobusowe 119 (Dejvická) co 20 min i 100 (Zličín) co 15 min, Airport Express z Holešovice.
Nagłe wypadki – numery alarmowe:
Gdzie szukać pomocy w razie nagłych wypadków?
Numer alarmowy: 112 (ten numer obowiązuje obecnie w całej Europie, obejmuje pogotowie ratunkowe, policję i straż pożarną, może jednak nie działać w starszych telefonach komórkowych bez karty SIM)
Pogotowie ratunkowe: 155
Policja: 158
Policja miejska: 156 (ma ograniczone kompetencje i zajmuje się drobniejszymi, lokalnymi problemami)
Straż pożarna: 150
Pogotowie górskie non stop: +420 1210
W przypadku, gdy zniszczenia są znaczne lub ktoś ucierpiał w wypadku zadzwoń na Policję pod nr telefonu 158 lub numer alarmowy 112 oraz wypełnij europejskie oświadczenie o zdarzeniu drogowym.
Gdy do wypadku doszło z Twojej winy ubezpieczenie OC wykupione w Polsce zapewnia Ci ochronę, jeśli z Twojej winy obrażenia odniosą osoby trzecie lub gdy wyrządziłeś szkody majątkowe wobec osób trzecich nie chroni jednak przed szkodami własnymi.
Gdy do wypadku doszło nie z Twojej winy i chcesz uzyskać odszkodowanie za granicą złóż wniosek o odszkodowanie u ubezpieczyciela osoby, która spowodowała wypadek. Jeśli natomiast chcesz uzyskać odszkodowanie po powrocie do kraju złóż wniosek u krajowego przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego ubezpieczającego osobę, która spowodowała wypadek lub (w przypadku, gdy sprawca nie był ubezpieczony) przedstaw wniosek krajowemu organowi odszkodowawczemu, którym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zapamiętaj!
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ważne, jeśli podróżujesz po innym kraju UE lub przebywasz w nim tymczasowo. W razie wypadku, podczas którego nie doszło do zranienia osób, wyrządzona szkoda nie przekracza 100 000 koron, nie wyrządzono szkody osobom trzecim, nie uszkodzono infrastruktury drogowej i nie zakłócono ruchu drogowego kierowcy mogą sami uzgodnić między sobą sposób wzajemnego zadośćuczynienia bez wzywania policji.
Adresy polskich placówek dyplomatycznych:
Ambasada RP w Pradze
adres: Valdštejnská 8, 118 01 Praga 1
telefon: +420 257 099 500
e-mail: praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
skrytka ESP: AMBPraga/SkrytkaESP
Twitter/X: @PLinCzechia
Flickr: PLinCzechia
Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Pradze
adres: Truhlářská 13-15, 110 00 Praga 1
telefon: +420 220 400 120 (codziennie w dni robocze, w godz. 9.00-16.30)
e-mail: praga.konsul@msz.gov.pl
skrytka ESP: AMBPraga/SkrytkaESP
Okręg konsularny Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pradze obejmuje: miasto stołeczne Praga, kraj środkowoczeski, kraj ustecki, kraj karlowarski, kraj pilzneński, kraj południowoczeski, kraj liberecki, kraj hradecki, kraj pardubicki, kraj Vysočina.
Instytut Polski
adres: Malé náměstí 1, 110 00 Praga 1
telefon: +420 220 410 410
e-mail: praga@instytutpolski.pl
WWW: https://instytutpolski.pl/
Twitter/X: @PLInst_Praha
Facebook: Polský institut v Praze
Konsulat Generalny RP w Ostrawie
adres: 702 00 Ostrawa, ul. Blahoslavova 4
telefon: +420 596 118 074
e-mail: ostrawa.konsul@msz.gov.pl
e-mail alarmowy - tylko szczególne sytuacje losowe: ostrawa.kg.dyzurny@msz.gov.pl
skrytka ESP: /KG-Ostrawa/SkrytkaESP
Twitter/X: @PLinOstrava
Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie obejmuje: kraj morawsko-śląski, kraj ołomuniecki, kraj zliński, kraj południowomorawski
Ciekawostki o Czechach
-
Republika Czeska jest prawie w całości otoczona górami, z wyjątkiem strony południowej w kierunku Austrii i Słowacji, pasma górskie odznaczają naturalną granicę z Polską i Niemcami.
-
Ponad 90 % Czechów ma ukończone, co najmniej wykształcenie średnie- jest to najwyższy wynik w rankingu UE tuż obok Polaków, Słowaków oraz Słoweńców.
-
Republika Czeska jest drugim najbogatszym krajem Europy Wschodniej zaraz po malutkiej Słowenii. Kapitał PKB Czechów jest podobny do tego, który mają Portugalczycy.
-
Czeska flaga składa się z trzech kolorów, każdy z nich ma swoje znaczenie: czerwony- krew przelana za wolność, niebieski- imperializm i suwerenność oraz biały- jest to tradycyjny kolor Czech i reprezentuje również niebo.
-
Uniwersytet Karola w Pradze został założony w 1348 roku, jest on najstarszym uniwersytetem w Europie Wschodniej i jednym z najstarszych na świecie, warto podkreślić, że jest on nadal w eksploatacji.
-
Czesi są największymi konsumentami piwa na świecie.
-
Kraj słynie z licznych uzdrowisk, zwłaszcza z tych w pobliżu granicy Saksonii (Niemcy). Najbardziej znane są te: Karlovy Vary (Karlsbad), Franciszkowe Łaźnie (Franzensbad) oraz Teplice (Teplic).
-
W Czechach istnieje ponad 2000 zamków oraz ruin, jest to największa ilość zaraz po Belgii oraz Francji.
-
1959 roku czeski chemik Otto Wichterle wynalazł miękkie soczewki kontaktowe.
-
W 1843 roku w Czechach wynaleziono kostki cukru.
-
Narodowa pasja Czechów to grzybobranie, uwielbiają oni spędzać jesienne dni w lesie na zbieraniu grzybów.
-
Tradycyjne powitanie w Czechach polega na przywitaniu gości chlebem i solą.
Najprzydatniejsze zwroty po czesku
Podstawowe:
-
ano – tak
-
ne – nie
-
děkuji / děkuju – dziękuję
-
prosím – proszę (zarówno prosząc, jak i odpowiadając „proszę”)
-
promiňte / s dovolením – przepraszam (np. zaczepiając kogoś)
-
omlouvám se / promiň / je mi líto – przepraszam / przykro mi
-
nerozumím – nie rozumiem
-
mluvím trochu česky – mówię trochę po czesku
-
umíte anglicky? – czy mówi pan/pani po angielsku?
Powitania i pożegnania:
-
dobré ráno – dzień dobry (rano)
-
dobrý den – dzień dobry (ogólnie, formalnie)
-
dobré odpoledne – dzień dobry (po południu, rzadziej używane)
-
dobrý večer – dobry wieczór
-
dobrou noc – dobranoc
-
na shledanou – do widzenia
-
ahoj – cześć (na powitanie i pożegnanie)
-
čau – cześć / pa
Przedstawianie się:
-
jmenuji se… – nazywam się…
-
jmenuju se Alena – mam na imię Alena
-
jak se jmenuješ? – jak się nazywasz?
-
těší mě – miło mi cię poznać
Rozmowa o sobie:
-
jak se máš? – jak się masz?
-
děkuji, mám se dobře – dziękuję, mam się dobrze
-
jsem Čech / Češka – jestem Czechem / Czeszką
-
jsem z Polska – jestem z Polski
-
bydlím v Praze – mieszkam w Pradze
-
je mi dvacet let – mam 20 lat
-
pracuji v kanceláři – pracuję w biurze
-
pracuji jako číšník / servírka – pracuję jako kelner / kelnerka
Zaktualizowała:
Sandra Soczewska
pośrednik pracy/ Asystent EURES
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Płocku
Źródła:
www.gov.pl
www.mzv.gov.cz
www.mpips.gov.pl
www.msz.gov.pl
www.eures.europa.eu
www.eures.praca.gov.pl
www.eurodesk.pl
www.podnikatel.cz
www.czso.cz
www.portal.gov.cz
www.ipodnikatel.cz
www.jakpodnikat.cz